Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Zekayı Geliştirmenin Yöntemleri

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Geç yatanların IQ'su daha yüksek!

Zekâ ve uyku arasında bağlantı kuruldu
London School of Economics'in araştırması uyku ile zekâ arasında bağlantı kurdu. Sabah'taki habere göre, Satoshi Kanazawa ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, IQ'su yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyorlar. Aksine zekâ düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyor. Türk uzmanlar da araştırmanın ilginç sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

Dr. Sabri Derman (Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Uzmanı)İlginç bir araştırma! Yaratıcı insanların daha geç yatmaya ve geç kalkmaya eğilimli oldukları uzun zamandır biliniyor. Öte yandan genetik olarak ebeveynlerimizden bize özgü yatma/kalkma saatlerini ve uyku süremizi aldığımız da bilinen bir gerçek. Belki de yaratıcı insanlar o nedenle toplumda 09.00 - 18.00 iş saatlerine uyamıyorlar, rutin emekten çok zekagerektiren, ama esnek mesaili işlere eğilimli oluyorlar.
Prof. Dr. Hakan Kaynak (Nörolog ve Uyku Bozuklukları Uzmanı): Geç uyuyanlar daha yaratıcı, daha sanatçı ruhlu insanlar oluyorlar, diğerleri daha üretken, iş yaşamlarında daha çalışkan oluyorlar. Birisinin kafası akşam daha iyi çalışıyor, diğerinin gündüz çalışır.

Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu (Doktorlar Merkezi Uyku Bozuklukları Direktörü): Eğer az uyuyan bir kişi konsantre uykusunu kendisine göre organize ediyorsa, sağlıklı uyku alıyordur. Uykunun süresi çok uzunsa, buna hipersomnia deniyor ve bu uyku bozukluğunun bir parçasıdır, eğer böyle bir durum varsa zekâ düşüklükleri görülür.

Ferhat Çalapkulu (Türk Beyin Takımı Kaptanı): Geç yatmamın sebebi; düşünmek ve çalışmak için daha sessiz bir ortam olması. Ortalama 5 saat uyuyorum. Genellikle 02.00-03.00 sıralarında yatıyorum. IQ'su yüksek insanların da uykuya daha az vakit ayırıp beyinlerini gece çok kullandıklarını düşünüyorum.

Emrehan Halıcı (Türk Zekâ Vakfı Başkanı): IQ'su yüksek olan insanlar dışarıdan gelen olaylara daha duyarlı insanlardır. Okumayı, yazmayı, düşünmeyi seven insanlardır. Geceleri değerlendirir ve geç yatarlar. Bu doğru bir tespittir. Ben de geç yatanlardanım. Günde ortalama 5-6 saatten az uyumamaya çalışıyorum ama gece 02.00'den önce de yatamam. Otururum, çalışırım.

habrtürk, 10/12/2010 

Zihninizi Sakinleştirmeyi Öğrenin

Performansımızı artırmak için neler yapabiliriz? Sınavlarda, ders çalışırken, spor müsabakalarında ya da toplum önüne çıkıldığında performansınızı artırabilmek için dikkatinizi toplamalı ve zihninizi yapacağınız işe yoğunlaştırmalısınız. Konsantre olmak, performansınızın da artmasını sağlayacaktır.

Hayatımızın birçok anında rastladığımız bir kavram olan konsantrasyon, performans geliştirme için de temel taşlardan birini oluşturmaktadır. Beklediğiniz veyahut istediğiniz performansı gösteremediğiniz bir durum düşünün: Öğrencinin sınavda zamanı iyi kullanamaması, sporcunun karşı taraftardan gelen gürültü sebebiyle dalgınlık yaşaması ve bunun gibi hayatın içerisinden birçok olay... Peki bu durumlarla karşılaşan kişilerin tepkileri nasıl olur? Peki konsantrasyon nedir ve nasıl geliştirilir?

Konsantrasyon, tüm dikkatimizi yaptığımız bir faaliyete odaklayabilme yetisidir. Konsantre olduğumuz vakitler şimdiki zamanı en çok yaşadığımızı hatta o an ile bir olduğumuz anlardır. Keza konsantre olduğumuz an performans sergilediğimizin farkında dahi olmayız. Araştırmalar, konsantre olabilmenin bir beceri olduğunu ve öğrenilebileceğini ortaya koymuştur.

Spor psikologları, sporcuların kendi performansları üzerine dikkatlerini topladığı vakit beyin içerisinde çeşitli fizyolojik değişimlerin olduğunu göstermişlerdir. Bu araştırmalar keskin nişancı, okçu ve elit golfçülerle de yapılmıştır ve birbirini destekleyici sonuçlar bildirilmiştir. Peki bu beyin araştırmaları bize neyi anlatıyor? İyi performansçılar, performans sırasında beyin dalgalarını sakinleştirmeyi öğrenen kişilerdir. Tamamen yaptıkları işe kanalize olup o işle bütünleşmişlerdir. Bunun yanında zihinsel olarak da rahatlamayı bilen, aynı zamanda nelerin olup bittiğine dair tetikteliklerini de yitirmeyen bireylerdir.

'Acaba iyi yapabilecek miyim'i nasıl aşabiliriz?

Eylem halindeki sporcuların beyin dalgalarını inceleyen araştırmacılar, hemen performans öncesinde zihinsel rahatlama periyodu olduğunu tespit etmişlerdir. Sporcu aktif halini sürdürürken dahi bu zihinsel rahatlama gerçekleşir. Örneğin, bir parça odunu kesmek çok enerjimizi alır; fakat karate yapan kişiler zihinlerini performans gösterirken gayet rahat bir şekilde tutabilmektedir. Peki bu durum nasıl gerçekleşebiliyor? İlk önce düşüneceğiniz şeyi seçmenizde kontrol sahibi olmanız gerekmektedir. Zihninizden düşünceler geçerken dikkatinizi toplamak şüphesiz imkânsızdır. Şayet bu düşünceler olumsuz ve sizi başarısızlığa götürecek cinstense konsantrasyonunuzu da olumsuz şekilde etkileyecektir.

Zihni dinginleştirme ve düşünce kontrolünü kazanmak adına bu olumsuz düşünceleri yakaladığımız anda onlara "dur" dememiz, içsel diyaloğu olumlu hale çevirmemiz gerekmektedir. Mesela yapacağınız iş ile ilgili kendinizi aşırı derecede gergin hissediyorsunuz. İlk önce bu hissi birazdan göstereceğiniz performansın etkisi olarak normal karşılıyorsunuz ama bu gerginlik beraberinde "Acaba nasıl olacak?", "Sınavda bütün bildiklerimi unutacak mıyım?", "Proje sunumumu nasıl yapacağım?" gibi performansı sekteye uğratabilecek düşünceleri de beraberinde getiriyor. O esnada kendinize ve düşüncelerinize "dur" demeniz ve "Ben ne yapmak istiyorum?" sorusunu sormanız işe yarayabilir. Problem tanımlandıktan sonra çözüm daha basit hale gelecektir. Zihninizi sakinleştirmeniz beraberinde farkındalığı, dikkati ve konsantrasyonu da getirecektir.

Konsantrasyon taktikleri

Fiziksel olarak aktif olun. Aktif olma süreci beraberinde sağlık, zindelik ve enerji getirecek ve konsantrasyonu artıracaktır.

Yeniliklere açık olun, yeni şeyler öğrenin. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye çalışmamız, beyninizi de aktif hale getirecektir. Uyaran ne olursa olsun önemli şeylere odaklanma farkındalığınızı artıracaktır.

Yeni hedefler koyun. Performansınızı geliştirmek için yeni yollar arayın. Hedeflerinizin belirgin, ölçülebilir, gerçekçi ve size uygun olmasına dikkat edin.

Endişe-düşünce zamanı ayırın. Konsantrasyon esnasında karşılaştığınız ve sizi bölen düşünce veya endişeleri incelemek üzere kendinize günlük zamanlar ayırın.

Ara verin. Sınırlarınızı zorlamak konsantrasyon seviyenizi de artıracaktır ama aşırı çalışmak ve zihni yormak beraberinde psikolojik yıpranmayı getirecektir. Kısa molalar verin.

Çeşitliliğe önem verin. Uzun zaman aynı işle uğraşan zihnin konsantrasyon seviyesi de şüphesiz azalacaktır.

zaman, 08/03/2011

Zekayı Etkileyen Yiyecekler

Bilinçli beslenme sadece kasları değil beyni de geliştiriyor. Kuru fasulye zekayı, yulaf lapası hafızayı güçlendiriyor

İngiliz Sun gazetesi beslenme uzmanı Amanda Ursell'in hazırladığı mönüyle, zekayı geliştirmenin yollarını yazdı. İşte 'zeka mönüsü':

KAHVALTI: Soğuk et, yumurta ve siyah çikolata yemek beyin gücünü artırır. Yulaf taneli tahıllar da bulunan B vitamini de hafıza kaybını azaltıyor.

ÖĞLE YEMEĞİ: Protein ve lif içeriği yüksek olan kuru fasulye bilişsel zekayı yükseltir. Yoğurttaki tirosin isimli aminoasitler de dikkat ve çevikliği artırır.

AKŞAM: Salata yanında tütsülenmiş alabalık. Balıkta bulunan Omega-3 yağı Alzheimer riskini azaltır. Salata ise içerdiği antioksidanlar sayesinde bunamaya sebep olan serbest radikallerin vücuttan temizlenmesini sağlar. Ana yemek ise bezelye ve patatesle süslenmiş ızgara et.

TATLI: Çilek ve yabanmersininin yanında siyah çikolata da tercih edilebilir.

İÇECEKLER: Dopamin seviyesi yüksek olan şıra, problem çözmeyi kolaylaştırır.

akşam, 08/12/2007

Zihin Sağlığını Güçlendiren Sebzeler

Ispanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra kavun, şeftali, kayısı gibi meyvelerle, havuç ve kabakta bol miktarda bulunan betakarotenin en az 15 yıl boyunca alınmasının zihin sağlığını koruyabileceği ortaya çıktı.

Harvard Tıp Fakültesi doktorlarınca yapılan deneyde, bilim adamları iki denek grubunu inceledi. İlk gruptaki deneklere ortalama 18 yıl boyunca, iki günde bir 50 miligram betakaroten, diğer kısmına ise palacebo verildi. Araştırma sonucunda betakaroten alanların zihinsel testlerdeki başarılarının daha yüksek olduğu belirlendi.

akşam, 14/11/2007

Zekayı Geliştiren Besinler

Beslenme uzmanları, bilimsel araştırmaları inceleyip zeka gelişimine en çok katkı sağlayan gıdaları belirledi.

Yoğun bir güne başlarken; peynir, süt, yumurta gibi protein içeren besinlerden oluşan bir kahvaltı, şekerli çay ve simitten oluşan bir kahvaltıya kıyasla daha iyi sonuç almayı sağlıyor.

Özellikle domates, havuç ve kırmızı biberde bulunan antioksidan beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Patates: Kan şekerini dengeli olarak yükseltiyor bu sayede zeka daha verimli çalışıyor.

Çilek: İçeriğindeki fisetin maddesi hafıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor.

Bitter çikolata: Magnezyum ve antioksidan içeriğiyle beyne oksijen taşıyarak daha aktif çalışmasını sağlıyor.

Üzüm suyu: Dopamin salgılanmasını arttırarak problem çözme yeteneğini geliştiriyor.

Yoğurt: İçinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı güçlendirip, beyni uyarıyor.

Fasulye: Lif ve protein bir arada özellikle çocuklarda zekayı açıyor.

Somon: Omega-3 yağları hem beyni koruyor hem hafızayı güçlendiriyor.

Kırmızı ve turuncu renkli sebzeler: Özellikle domates, havuç ve kırmızı biberde bulunan antioksidan beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Yağsız kırmızı et: Tam bir demir deposu, özellikle sağlıklı alyuvarlar için vazgeçilmez... Beyin gelişimi için büyük yarar sağlıyor.

Tahıl: Önemli bir B vitamini kaynağı olan tahıllar, kan şekerini dengeliyor.

Fasulye: Lif ve protein bir arada özellikle çocuklarda zekayı açıyor.

Bitter çikolata: Magnezyum ve antioksidan içeriğiyle beyne oksijen taşıyarak daha aktif çalışmasını sağlıyor.

"Odaklanma" için ceviz, fındık, fıstık gibi sinirleri kuvvetlendiren yiyeceklerin yenmesini öneriliyor.

Lahana, tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için daha stressiz öğrenmeyi sağlıyor.

Doğru Beslenmenin Zeka Üzerine Etkisi

İngiliz Beslenme uzmanı Lorraine Peretta'nın 'Beynin Gıdası' adlı kitabı yediklerimizle zeka düzeyimiz arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı

Hamburger, pizza, çikolata gibi zararlı yiyecekler, kafein, içki ve sigara beynin çalışmasını engellerken, B vitaminleri, karbonhidratlar, taze meyve ve sebzeler zihni açıyor...

Beynin çalışmasında vücuttaki şeker düzeyi kilit rol oynuyor. Kandaki glikoz enerjiye dönüşerek hem vücuttaki kasları hem de beyni besliyor.

Parlak bir zeka için düzenli ve ölçülü yemek çok büyük önem taşıyor.  İdeali öğle yemeğini saat 12.00 ve 14.00'te yenecek iki öğüne bölmek.

Şeker, alkol, kafein gibi maddelerin aşırı tüketilmesi vücuda bir anda çok fazla miktarda enerji girmesine yol açıyor. Bu da beynin çalışmasını kesintiye uğratıyor.

Proteinler ve karbonhidratların da aynı şekilde ölçülü tüketilmesi gerekiyor. Bu nedenle ertesi gün sınava girecek öğrencilerin bu tür maddeleri tüketirken aşırıya kaçmaması gerekiyor...

Akciğer Hacmi Geniş Olan Daha Zeki

Araştırmacılar, akciğer hacminin geniş olması nedeniyle gerekli oksijeni alabilen beynin daha iyi çalıştığını bildirdi.

Prof. Dr. Üner Tan, solunumun mutlaka burundan yapılması gerektiğine işaret ederek, burunda bir tıkanıklık varsa veya kemik, et oluşmuşsa en kısa zamanda tedavi edilmesini tavsiye etti.

Spor yapma alışkanlığı kazanmamızın önemine de dikkati çeken Tan, sporun akciğer hacminin gelişmesini ve rahat nefes almamızı sağlayacağını belirtti.

Sakız Zekayı Geliştiriyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, sakız çiğnemenin zekayı geliştirebileceği sonucu alındı. Northumbria Üniversitesi ve Bilme-Kavrama Araştırma Birimi'nin ortak araştırmasına göre, sakız çiğnemenin düşünme ve anımsama gibi idrakla ilgili işlevlerde olumlu etkileri belirlendi.

Araştırmacı Andrew Scholey, ''Sakız çiğneyen kişilerin hafıza testlerinde daha başarılı olduklarını ve daha çok kelime hatırladıklarını gördük'' dedi. Sakızın mentollü olup olmaması önemli olmamaktadır. En önemli unsurun sürekli sakız çiğnemektir.

Deneklere resim, kelime ve telefon numarası hatırlatmaya yönelik sorular sorulduğunu kaydederek ''Testlerden sonra sakız çiğneyenlerin, sakız çiğnemeyenlere göre kalp atışları dakikada 3 kez daha hızlı attı. Kalp atışındaki artışın idrakı artıracak derecede beyne oksijen ve glikoz dağıtımını yükseltmiş olabileceğini düşünüyoruz'' denildi.

Sakız çiğnemenin, ağzın sulanmasına bağlı olarak insülinin yükselmesine neden olduğu olasılığı üzerinde de duruldu. Beyinde, öğrenme ve hatırlama için önemli olan insülin alıcı sinirlerin bulunduğu biliniyor.

Yürümek İyidir, Zihin Açar..!

Düzenli hareket, temiz havada uzun yürüyüşler hem ömrü uzatıyor hem de zihni açıyor. Uzun yürüyüş yapan insanlar zeka testlerinde yürümeyenlere göre çok daha başarılı çıkıyor

Kilolu insanlar, günde yarım saat yürüyüş ve zayıflamayla şeker hastalığı riskini yüzde 58 oranında azaltabilirler.

Almanya'nın Münih kentinde yayınlanan Apotheken-Rundschau adlı dergi, düzenli hareket ve temiz havanın insanı daha zeki yaptığını yazdı.

Ayrıca, düzenli hareketin ve temiz havanın zihni açtığı, bu nedenle özellikle dağlık bölgelerde uzun yürüyüşlerin çok faydalı olduğu kaydedildi.

Uzmanlar, egzersiz ve kilo vererek, her yaş ve ırktan insanın şeker hastalığı riskini düşürebileceğini belirttiler.

60 ve üzeri yaş grubundakiler ise yürüyüş ve diyet yaparak, şeker hastalığı riskini yüzde 71 oranında azaltabilecekleri açıklandı. Araştırmacılar, risk grubunda bulunanlara yürüyüşün yanı sıra günde 1200 ile 1800 arasında kalori almalarını, yağlardan alınan kaloriyi ise yüzde 25 oranında azaltmalarını önerdiler.

Şeker hastalığı riski 40 yaş üzerinde başlıyor ve yakın akrabalarında şeker hastalığı bulunanlar risk grubunu oluşturuyor.

Emzirilen Bebekler Daha Zeki Oluyor

Amerika'da yapılan bir araştırma doğumdan sonraki ilk altı ay emzirilen bebeklerin,

emzirilmeyenlere oranla IQ ölçümlerinin 11 puan fazla çıktığını ortaya koydu.

Ancak uzmanlar, anne sütünün gıda ihtiyacını tek başına karşılayamayacağını, 6'ncı ayın

sonunda anne sütünü takviye edecek mamalar verilmesini öneriyor.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document