Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Zencefil'in Faydaları

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Zencefil birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor

Zencefilin Çin’de ise hem gıda hem de ilaç olarak emniyetle kullanılabilecek 70 bitkisel ürün listesinde bulunduğunu aktaran Prof. Ekrem Sezik, şunları söyledi:

Bulantı, mide ağrıları, hazımsızlık, soğuk algınlığı, nezle, grip, öksürük, romatizma ağrıları, baş ağrısı, migren, kalp çarpıntıları ve yüksek tansiyonda kullanılıyor. Batılı araştırıcılar zencefile bir süre şüpheyle baktığı için üzerinde birçok araştırma yapıldı. Son 30 yılda yapılan araştırmalar, bu kullanılışların önemli bir kısmını açıklayan sonuçlar verince bu şüpheler yok oldu.”

Bulantının ilacı

Çalışmaların, zencefilin antioksidan, antienflamatuar ve antikanser gibi yeni etkilerini de ortaya çıkardığını söyleyen Prof. Sezik, “Bilimsel araştırmalar sonucu kabul edilen yararlı etkilerinden en önemlisi bulantı ve kusmaya karşı olanıdır. Bu yüzden deniz ve vasıta tutmasını, hamilelerdeki ve kemoterapi sırasındaki bulantı ve kusmayı önlemek için kullanılabileceği kabul edilmektedir” dedi.

Yemeklerde etkisi değişir

Yemeklerde ısının etkisi ile yararlı etkileri sağlayan maddelerin yapısı değişmekte veya bazı maddeler uçucu hale geçmektedir. Yemeklerde zencefili sadece lezzet için kullanın. Dilerseniz çayını yapabilir veya marketlerde bulunan poşet çayları alarak kullanabilirsiniz.

UYARI: Hamileler, safra taşı bulunanlar aşırı kullanmamalıdır.

bugun, 28/09/2013

Sabah Bir Tutam Zencefille Güne Enerjik Başlayın!

Son 10 yıldır zencefil hakkında yapılan araştırmalar arttı. Uzmanlar; zencefilin özellikle sindirim sistemine iyi geldiğini, bunun yanında kanser, bağırsak hastalıkları, kolestrol ve bulantıya karşı da iyi geldiğini vurguluyorlar. Zencefil; Jamaika ve Avustralya'da şekerli, kurutulmuş ya da taze formlarda kullanılıyor. Hem tuzlu, hem tatlı olarak tüketilebilen bu bitkiye 'biber pastası' deniyor. Hava soğuduğunda; zencefil ve tarçınlı sıcak su içmek, vücut ısısının yükselmesine yarıyor. Ayrıca sabah bir parça zencefil rendeleyip içmek de güne enerjik başlamayı sağlıyor. 

Prof. Dr. Erdem Yeşilada (Yeditepe Ünv. Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı)
İLTİHAP GİDERİCİ ETKİSİ VAR
Zencefil üzerinde çok sayıda araştırma yapılıyor. Zencefilin safra sökücü etkisi var. İçerisindeki birtakım maddeler sayesinde iltihap giderici etkileri bulunur. Zencefilden; kansere ve romatizmaya da iyi gelen ilaçlar yapılıyor. Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde; zencefilin ülsere karşı iyi geldiği de kanıtlandı. 
Prof. Dr. Erkan Topuz (Emsey Hastanesi Onkoloji Direktörü)
NEFES DARLIĞINA İYİ GELİR
Zencefil kökü, yüzeydeki kan damarlarının genişlemesine sebep olur. Bu nedenle ilk önce terletir, sonrasında ateşi düşürüp rahatlatır. Balgam atılmasına yardım eder. Astıma ve nefes darlığına iyi gelir. İştah açıcı etkisi vardır. İshali keser, kusmayı önler. Mide için; 10 gram toz zencefil, 500 gr. süzme bal ile karıştırılıp tüketilebilir. Zencefil suyu özellikle soğuk algınlığında sık içilmelidir. 

Prof. Dr. Aykan Canberk (Tıbbı Farmakoloji Uzmanı)
GÖĞSÜ YUMUŞATIYOR
Zencefil, eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Ağrı kesici özelliği vardır. Bunun dışında göğsü yumuşatır. Sindirimi kolaylaştırır. Kronik romatizmaya da iyi gelir.

UYARI: Ancak aspirin gibi kan pıhtısını bozan ilaçlar, zencefille alınmamalı

sabah, 19/3/2013

Zencefilin 10 faydası

Zencefil yüzyıllardır pek çok iyileştirici özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Bilim adamları ve araştırmacılar da zencefilin kanserden migrene kadar bir çok hastalıkta önemli bir rol oynadığını ortaya çıkardı.

1.Rahim kanseri tedavisi

Zencefil rahim kanserine karşı güçlü bir silah olabilir. Michigan Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre; zencefil tozu kanserli hücrelere verildiğinde bu hücrelerin ölmesini sağlıyor.

2.Kolon kanseri tedavisi

Minnesota Üniversitesi’nden uzmanlara göre zencefil, kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatıyor.

3.Sabah bulantısı

Yapılan bir dizi araştırma gösteriyor ki zencefil, sabah bulantısı tedavisinde en az B6 vitamini kadar etkili.

4.Taşıt tutması tedavisi

Zencefil taşıt tutmasına bağlı mide bulantısına da iyi geliyor.

5.ağrı kesici ve anti-inflamatuar özelliği

Zencefil doğal ağrı kesiciler ve anti-inflamatuar özellik taşıyan besin maddeleri arasında yer alıyor.

6.Ateş basması

Ateş basması gibi durumlarda özellikle çay şeklinde zencefil tüketmek iyi geliyor.

7.Soğuk algınlığı ve grip

Zencefil, soğuk algınlığı ve gribin tedavisinde etkili bir besin maddesidir. Çoğu kişi mide bulantısı ve besin zehirlenmesi gibi durumlarda da zencefili faydalı buluyor.

8.Migren

Araştırmalar zencefilin migren ağrılarına karşı etkili olduğunu gösteriyor. Çünkü zencefil kan damarlarında ağrıya neden olan etmenleri engelliyor.

9.Adet sancıları

Çin tıbbında zencefil çayı adet dönemi kramplarının ve sancıların tedavisinde kullanılıyor.

10.Diyabetik Nefropatinin önlenmesi

Diyabetli fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre zencefil, böbrek hasarını azaltıyor.

milliyet, 09/05/2011

Mide Bulantısına: Zencefil

Zencefil, mide kaynaklı sindirim sorunlarının, seyahatte, hamilelik döneminde ve kemoterapi nedeniyle görülen mide bulantısının tedavisi kapsamında kullanılır.

Amerikan Diyetetik Derneği'nin yaptığı açıklamada, zencefilin yeşil, mor çiçekleri bulunan, Asya, Hindistan ve Arabistan'da tedavi amaçlı kullanılan aromatik yağ açısından zengin, tropikal bir kök bitki olduğu belirtildi.

Eski zamanlarda zencefilin eklem iltihabı, kolit ağrıları, ishal ve kalple ilgili hastalıkların tedavisinde kullanıldığını ifade edilirken , taze zencefilin B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez ve lif açısından yüksek besin değerlerine sahip olduğu özellikle belirtiliyor. 

Derneğin 80 denizci üzerinde yaptığı araştırmada, zencefil tozu kullanan kişilerin kusma ve soğuk terleme şikayetlerinde azalma olduğunun belirlendiğini ifade edildi. 

Zencefilin 2 yaşın altındaki çocuklara verilmemesi gerektiği özellikle vurgulanırken,  2 yaşın üstündeki çocuklarda ise baş ağrısı, mide bulantısı ve sindirim sistemi kramplarının tedavi edilmesi için kullanılabileceğini belirtiliyor.

Yetişkinlerde ise zencefil tüketiminin günlük 4 gramı geçmemesi gerektiğini ifade eden Dönmez, zencefilin aşırı dozda tüketilmesi halinde göğüste hafif yanma hissedilebileceğini kaydedildi.

milliyet, 02/03/2011

Beyni Besleyen Özel Bitki!

Hem beyni besliyor hem de kalp sağlığını koruyor..

Kalp sağlığını koruyan zencefil, kanserle mücadelede de etkin bir rol oynuyor.

Uzmanlar, zencefilin ayrıca beyni oksijenle beslediğini ve yaratıcı fikirler üretmesini kolaylaştırdığını dile getiriyor.

bugün, 07/02/2011

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document