Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 

 

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları!

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Zeytin Çekirdeği Embriyosu İlaç Hammaddesi

İçerdiği hücre yenileyici etken maddelerle şifa dağıtan zeytin ağacının sırları, Türk bilim adamları tarafından çözülüyor. Elde edilen etken maddeler ilaç ham maddesi olarak satılıyor.

Dünya biliminin yaklaşık 3 bin yıldır üzerinde çalıştığı ve sürekli insanlığa faydalı yeni buluşların ortaya çıkartıldığı zeytin ağacı, günümüzde hala bilimi şaşırtmaya devam ediyor. Türkiye'deki 10'un üzerinde üniversite ile ortak bilimsel çalışmalar yaparak 5 yıldır zeytin ağacını inceleyen Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Ar-Ge firması, çalışmalarını zeytin çekirdeklerinin embriyosu üzerinde yoğunlaştırdı.

Zeytin yaprağından elde ettiği ve hücre yenileyici madde olan oleuropeini İsviçre'deki dünya devi ilaç firmalarına ithal eden, Türkiye'nin ilk bitki özlerinden ilaç ham maddesi üretebilen firması, ayrıştırdığı zeytin çekirdeği embriyosunu, ilaç ham maddesi olarak, satmaya başladı.

Halen içeriğindeki birçok faydalı maddeler dünya bilimi tarafından keşfedilemeyen zeytin çekirdeği embriyosunun, yetişkin bir zeytin ağacının tüm genetik yapısını içinde barındırdığını açıklayan Ar-Ge firması yetkilisi Faruk Durukan, şunları söyledi:

"Bilindiği kadarıyla zeytin ağacı 3 bin yıldır, yağıyla, meyvesiyle, yaprağıyla insanlığa şifa dağıtmaktadır. Biz daha önceki yıllarda zeytin yaprağı üzerinde bilimsel çalışmalar yaptık ve yapraklardan hücre yenileyici oleuropein maddesini almayı başarmıştık. Bu ürünü ilaç ham maddesi olarak piyasaya sürüyoruz. 5 yıldır üniversitelerimizle birlikte zeytin çekirdeğinin içinde bulunan embriyoyu inceliyoruz. Artık epey aşama kaydettik. Çekirdeğin selüloz kısmı ayrılıyor ve kalan kısmına embriyo diyoruz.
3 metreye 5 metre boyutunda yetişkin bir zeytin ağacının bütün programı, yapı taşları bir zeytin tanesinin çekirdeğinden alınan embriyonun içinde bulunuyor.

Yaptığımız çalışmalarda embriyonun içerisinde 'nüshentin' diye adlandırılan bir maddeyi tespit ettik. Nüshentin, oleuropein gibi çok önemli maddeleri içerisinde barındırıyor. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri de bu embriyo üzerinde bilimsel çalışmalar yürütüyorlar bizim gibi. Biz artık ülkemizde zeytin çekirdeğinden embriyoyu kayıpsız olarak alabilir hale geldik.
Bunu elde ederken, taze zeytin ile çalışmak çok önemli. Yani fermente edilmemiş olması gerekiyor. Sofralık hale gelmeden önceki hali, ağaçtan toplandıktan sonra çekirdeği alınmalı" dedi.

"Zeytin çekirdekleri yutulmamalı"
Halk arasında bilinenin aksine, zeytin çekirdekleri yutulmaması gerekir. Zeytin çekirdeği yutulduğunda vücuda fayda sağlamayacağı gibi vücudu yorar. Çünkü insanların yuttuğu zeytin çekirdekleri, sofralık zeytinlerin çekirdekleridir. Bu zeytinler fermente olmuştur. Yani turşu olmuştur ve çekirdekteki embriyoda bulunan bütün faydalılar bozulmuş oluyor. Bizim yaptığımız çalışma, ağaçtan toplanan zeytini fermente etmeden etinden ayırmaktan geçiyor.

Elde ettiğimiz taze zeytin çekirdeklerini farklı bir metotla kırıyoruz ve embriyoları alıyoruz. Bu ürünümüze yurt dışındaki ilaç firmalarından büyük talep gelmeye başladı. Çünkü bu ürün, dünyanın en kaliteyi ilaç etken maddelerini ve programlarını taşımaktadır. Daha önce de bilimsel çalışmalarla, bu ürünün özellikle kanser hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı açıklanmıştı. Bizim yaptığımız, şimdilik zeytin çekirdeğinden embriyoları bozulmadan almaktır. Artık, bu embriyoyu ekstrasyon marifetiyle ayrıştırma çalışmalarını sürdürüyoruz. Etken maddeleri ayrıştırma çalışmalarımızı yapmaktayız.
Bu zeytin çekirdekleri yıllardır zeytinyağı fabrikalarında kırılıp eziliyor, posa olup yakıyordu. Bir ürünü nereye kadar işlerseniz, o kadarı sizindir. Pek çok kanser hastalığında ilaç ham maddesi olarak kullanılmakta. Bu yayınların birkaç tanesinde bizim Ar-Ge firmamız da var. Çünkü bu ham maddeleri biz de üretiyoruz. Biz artık araştırma safhasını geçtik ve ürünümüzü üretiyor duruma geçtik. Bu ürün yeni bir iş kapısıdır. Ülkemize hayırlı olsun" diye konuştu.

sabah, 21.11.2017

Zeytin Çekirdeği Yemenin Faydaları!

Dr. Fevzi Özgönül, “Zeytinin kendisini yiyin, yağını için, yaprağını çay gibi demleyin, çekirdeğini yutun ve sindirim sisteminizi güçlü yapın" dedi

Bu enzim aktivitesi sayesinde yediğimiz gıdalar daha iyi sindirilir böylece gaz, şişkinlik, spazm gibi sindirim problemlerinden kurtuluruz. Sindirim güçlenince bağırsak iç yüzeyindeki mikrobiyata da güçlenir, böylece kabızlık şikayetinden kalıcı olarak kurtuluruz.

Zeytin çekirdeğini yutarken bazı kurallara da uyarak hem sağlığımızı geri kazanır hem de oluşabilecek tehlikeleri de savuşturmuş oluruz. Zeytin çekirdeğini yutarken çok nadir de olsa; sivri olan her iki uç yapısı nedeniyle sindirim sisteminde travmalar oluşabilir bu nedenle, kahvaltınızda kullandığınız kaşığın iç yüzeyini kullanarak bu sivri bölümleri vurarak yuvarlayın ve elinizle kontrol edin ve rahat yutabileceğiniz 1-2 tanesini seçin, onları yutun.

Her öneride bir doz olduğunu ve bu dozun aşılması durumunda yarardan çok zarar oluşabileceğini de unutmamak gerekir. Haftanın 3-4 günü, 2-3 adetten fazla yutmamak gerekiyor. Kabızlık şikayetinden kurtulmak için beraberinde lifli gıdaları öğünlerinizde tüketmeyi ve hareketlerinizi arttırmayı unutmayın."

haberturk, 26.04.2017

 

Zeytin Çekirdeğini Dalından Kopmuş Haliyle Yutun!

Balıkesir'in Edremit ilçesinde faaliyet gösteren 'Kale Natürel' isimli araştırmalar yapan şirket, sofralık hazır zeytin çekirdeğinin yutulmasının insan sağlığına fayda sağlamadığını açıkladı. Zeytin çekirdeği kabuğunu ve kabuğun içindeki özü gelişmiş teknoloji ile inceleyen şirket, salamura edilmiş hazır zeytin çekirdeğinin kabuğunda ve kabuğun içinde faydalı bileşen kalmadığını tespit etti.

Yapılan araştırmada, salamura edilmemiş, dalından kopmuş hali ile etinden ayrılan zeytin çekirdeğinin faydalı olduğunu belirledi.
Çiğ zeytinin çekirdeğinin kırılarak tüketilmesi daha faydalıdır. Zeytin çekirdeğinin dış kabuğunun içeriği selüloz ağırlıklıdır. İşleme sırasında vücuda yararlı şeyler azalmaktadır. Yapılan araştırmalarda, çekirdek içindeki zeytin ağacının embriyosu içindeki etken maddeler HPLC analiz sonuçlarına göre, salamura işlemiyle fermente olmakta ve yapısı değişmekredir. İyileştirme etkisini salamura işlemi esnasında kaybedebilmektedir.

Çiğ zeytin, meyvesinden çekirdeği ayırıp, kırıp ve içi yenildiğinde etken maddelerin (Nüzhenid, tirasol ve hidroksitrasol) aktivitesini koruduğu HPLC analizlerimizde gözlenmiştir.

Araştırma sonuçlarına göre, bu maddeler zeytin yaprağından daha yoğun olarak çekirdekte mevcut olduğundan sağlık açısından yenmesi uygundur. Doğal malzemeleri, bedenimizin metabolizmasına uyumlu halde tüketmeliyiz.

sabah, 5/5/2013

 

Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document