Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Boğazda Yabancı Cisim

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Yemek esnasında konuşma, gülme ve ani nefes almada gıda maddeleri soluk borusuna kaçabilir. Refleksle cisim dışarı atılırsa da bazen atılmayıp boğulmalara yol açar. Kişinin boğulma karşısında nefes alması halinde yabancı cisimler buronşcuklara kadar iner ve ani ölümlere neden olur. Bundan dolayı soluk yolunun açılması ilk yardımda önce uygulanan hedeflerden birisidir.

İLK YARDIM 

Kazazede yan yatırılıp sırta elle birkaç defa vurulur. Vuruş ani nefes vermeye neden olacağından cisim dışarı atılır. Cisim ağız boşluğunda kalırsa elle alınır.

Küçük çocuklar, ayak bileklerinden tutularak yukarı kaldırılırsa yabancı cisim dışarı sürüklenir. Baş aşağı pozisyondaki çocuğun sırtına basınç yapılması veya öksürmesi ile yabancı cisim dışarı atılır.

Yabancı cisim yutakta ise, ilk yardımcı işaret parmağıyla cismi alabilir. Parmakla alınamayan vakalarda, kişi karnından tutulur ve elle desteklenerek baş ve vücut öne doğru eğilir. Sırta vurma ile basınç yapılarak cismin hava ile dışarı atılması sağlanır.

Maddenin cinsi ve miktarı bilinmelidir.

Örneğin; fasulye, nohut gibi sıvı ortamda şişme özelliğine sahip maddeler kısa zamanda büyüyerek asfeksiyi (nefes alamama) çabuklaştırır. Bu maddelerin alınması klinikte operasyonla mümkün olacağından sevk edilmelidir.

Boğazda yutulamayan sert bir lokma veya cismin yutakta kalması halinde de soluk yolu tıkanır. Bu mekanik tıkanma sonucu hızla boğulma meydana gelir.

Boğazdaki yabancı cismin dışarı atılmasını sağlayan başka bir uygulamada şöyledir:

-Kazazedenin koltuk altlarından ilk yardımcının kolları geçirilir.

-Kollar karın üst bölgesine yerleştirilerek eller kenetlenir.

-Kazazede yukarı kaldırılırken göğüs alt sınırına baskı yapılır.

-Yukarı kaldırma ve basınç ile akciğerler sıkışarak ani ve sert bir eksprasyon (soluk verme) sağlanır.

-Aynı hareket birkaç defa tekrarlanırsa boğazdaki yabancı cisim dışarı atılır.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document