Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Botulism Zehirlenmesi

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Clostridium Botulinum havasız şartlarda çoğalırken, sinir sistemine etki eden NÖRO-TOKSİN çıkarır. Bu toksinle bulaşmış gıda yenildiğinde zehirlenmeler meydana gelir. Sinir akımını durdurup, çizgili kaslarda felçler meydana getirir.

İyi hazırlanmamış ev yemeklerinde yada beklemiş yemeklerde tekrar ısıtma sırasında, sıklıkla da iyi hazırlanmamış konserve gıdalarda olur. Toksin oluşumu ile birlikte konservede gaz meydana gelir. Bu gaz tehlikeli konservelerin tanınmasına yardım eder. Konserve kutusunun alt ve üst yüzeylerine parmakla basınç yapılırsa içe çöker. Basınç kaldırılınca içteki gazın basıncı ile kapaklar birden dışarı doğru kabarır. Konservelerin alınmadan evvel bu tür kontrolden geçirilmesi, muhtemel zehirlenmeleri önler. Konservelerin pişirilerek yenmesiyle zehirlenme tehlikesi yok olur. Çünkü Botulinum toksini ısıya dayanıksızdır. Isıda harap olur.

BELİRTİLERİ

Belirtiler, toksinli gıda maddesi yendikten sonra, alınan toksinin miktarıyla doğru orantılı olarak 2-8 veya 12-24 saat sonra görülmeye başlar.

Başlangıçta toraksı tuttuğu için solunumu bozar, solunum kasları felç olunca, solunum yetmezliğinden, asfektik ölüm meydana gelir. Boğazda kuruluk ve boğaz ağrısı, göz şikayetleri; çift görme, güçsüzlük, baş dönmesi, paralizi (felç), solunum sistemine ait; solunum düzeninde bozulma, dispne (nefes darlığı), Gastrointestinal sistemde; mide ağrısı, bulantı, kusma, diyare, bazen kabızlık görülebilir.

İLK YARDIM

Mide lavajı ve barsakların boşaltılması için boşaltıcı lavman yapılır. Solunum kaslarının felcine bağlı siyanoz gelişiyorsa, hastaya suni solunum yaptırılır.

Yapılan müdahaleye rağmen hastanın kurtulma şansı azdır. Ölüm oranını azaltmak için, aynı gıda maddesini yiyenler araştırılıp, erken müdahale gerçekleştirilir.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document