Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Çıkıklar

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Tam veya kısmen eklem yüzeyinin yerinden ayrılmasına çıkık denir. Özellikle oynar eklemlerdeki eklem bağları ve eklem kapsülünün fizyolojik yapı bozukluğuna uğraması, zayıf bir yapıya sahip olması, travmalar, ani hareketler, çekme ve eksenine uymayan zıt harekete zorlanması, çıkıkların başlıca sebepleridir. Çıkıklarda genellikle eklem bağları kopar, eklem kapsülü yırtılır. Bazı çıkık olayından sonra eklem yapısının zayıflaması nedeniyle veya doğuştan eklemin zayıf olması çıkıkların tekrarlanmasına sebep olur.

BELİRTİLER 

Kısa zamanda meydana gelen şişlik, şiddetli ağrı, eklemde şekil bozukluğu, vücut simetrisinin bozulması, hareket kapasitesinin azalması yada tam hareketsiz kalması. Çıkık bölgesinden geçen sinirlerin, eklem başı veya şişlik tarafından baskı altına alınması nedeniyle, çıkık eklem çevresinde yani periferde duyu ve motor bozuklukları göze çarpar.

İLK YARDIM 

-Çıkık eklem ve organ tam istirahata alınır.

-Gerekirse atele alınır.

-Çıkık tespit edildikten sonra askıya alınır.

-Çıkık çevresindeki organlar desteklenir.

-Ağrının dindirilmesi ve şoka karşı tedbir alınır.

-Vücut sıcak tutulur.

-Çıkık ekleme soğuk bandaj uygulanır.

Çıkığın ilk yardım anında yerine getirilmesine çalışmak komplikasyonların çoğalmasına sebep olur. Gereksiz hareket ağrıyı arttırır. Şişme artar. İlk yardımdan sonra en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilir.

Şişmenin arttığı durumlarda çıkığa soğuk bandaj uygulanır. Soğuk suda ıslatılmış rulo sargı buraya sıkıca sarılır. Soğukluğun sürekliliği bakımından pamuk tabakasının ıslatılması yada sık sık değiştirilmesi önerilir.

Rulo sargının ekleme 8 şeklinde uygulanması iyi bir firiksiyon sağlar. Dolayısıyla eklemde zedelenme ve ağrıda azalır.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document