Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Donmalar

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

BELİRTİLER 

Soğukluk hissi, uyuşukluk, hareket edememe, halsizlik,donmaya başlayan bölgede önce kızarma, sonra solukluk, sertlik ve soğukluk; ağrı, yanma, morarmayı takiben dokularda tromboz, büller ve veziküller oluşmaya başlar, ödem meydana gelir. Buna bağlı ağır bir uyuşukluk ve uyku hali görülür. Uyku derinleşirken donma genelleşmektedir. Uyku beynin kansız kalmasından ileri gelir. Uyku içinde ölüm meydana gelerek donma tamamlanır.

İLK YARDIM 

Donma tehlikesi geçiren bir kimsenin birden bire sıcağa alınması ölümünü çabuklaştırır. Donuk organ yada bölgenin kar ile veya başka bir şeyle ovulması yanlıştır.

LOKAL DONUK TEDAVİSİ 

Donmuş organ yavaş yavaş yükselen, yani 15 C dereceden başlamak üzere ısıtılmış su veya ısı ile ısıtılmaya çalışılır. Hastanın ıslak elbiseleri itina ile çıkarılır. Donan organda şişmeye karşı, donan kişinin vücut kısmının altına yastık konarak bölgenin kalp seviyesinin yukarısına kaldırılması sağlanmalıdır. Ağızdan sıcak içecekler verilebilir. Donmada masaj travmatik etki yapar. Kişinin takıları çıkarılmalıdır. Çünkü donma nedeniyle oluşan şişlik kol ve parmağı sıkarak kan dolaşımını etkileyebilir. Hatta kangrene bile neden olabilir.
Gangrenin önlenmesi ve geriletilmesi için tıbbi tedavi gerekir.

Donmuş organın ısınması halinde, yavaş yavaş egzersizler yaptırılmalıdır. Organın hareketiyle ağrılar artabilir, hareketten önce analjezikler verilebilir.

GENEL DONUK TEDAVİSİ 

Donuk öncelikle hastanede tedavi edilmelidir. Bu olanaksızsa, donuk prensip olarak 22- 23 C derecedeki ortamda tedaviye alınmalıdır. Bu ortam özellikle su veya hava olabilir. Yüksek ısı uygulaması tehlikelidir. Kişi hafif baş aşağı yatırılmalıdır.

Hastanın oksijen ihtiyacı suni solunum veya oksijen verme yöntemiyle sağlanır. Hasta trendelenburg (Baş ayaklardan 30 cm yukarı kaldırılır) pozisyonuna alınır. 15 C dereceden başlayarak gittikçe yükselen ve 37 c dereceye varan ısıda banyo yaptırılır. Banyo imkanı yoksa, aynı ısıdaki suya batırılmış kompresler kullanılır. Yüksek ısı uygulaması trombozların meydana gelmesine ve dolaşıma katılarak enfaktüsle ölüme neden olur. Kuru ısıtılmış giysiler giydirilmelidir.

Ekstremiteleri ovmak, masaj yapmak son derece tehlikelidir, travma gibi etki yapar. Donan bir kişinin 30 dakika içinde normal vücut ısısını kazanmaması halinde hastaneye kaldırılması gerekir.

Hastanın şuuru açıksa sıcak ve şekerli içinde alkol bulunmayan içecekler verilir.
Kişinin donan bölgesine kar ya da elle masaj yapılmamalıdır. Söz konusu bölgede şok gelişebilir.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document