Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Elektrik Çarpması

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Elektrik çarpması, cereyan ile temas sonucu meydana gelir. Elektrik akımı insan vücudundan geçerse elektrik şoku meydana gelir. Önce ani olarak solunum felci, sonra kalp ve diğer sistemlerde fonksiyon bozuklukları görülür. Yıldırım isabeti de elektrik çarpması etkisi yapar.

Elektrik akımı, vücutta kalsa veya temas edilen yere geçse de sonuç pek değişmez. Elektrik akımına temas eden yerin geçirgenliği, akımın şiddetini etkiler. Örneğin, yaş ellerden, ıslak elbiseden ve terli vücuttan cereyan akımı daha şiddetli geçer.

BELİRTİLER

Cereyanla temas halinde, organizmada lokal ve genel yanıklar meydana gelir. Genel lezyonlar karaciğer, akciğer ve kalp üzerinde etkili olmaktadır. Solunum felci, senkop (şuur kaybı) ve venriküler fibrilasyon (kalbin düzensiz kasılması) görülür. Elektrik çarpmasında ölümü çabuklaştıran patolojik durumlardan biri de venriküler fibrilasyondur.

İLK YARDIM

İlk yardımda çabukluk solunum durmasına karşı son derece önemlidir.

İlk önce; kişi akımdan kurtarılmaya çalışılır. Akım şartelden veya sigortadan kesilir. Bu yapılamıyorsa kuru tahta veya dal ile kişi itilerek veya çekilerek akımdan kurtarılır. Çizme ve lastik eldiven giyildikten sonra kazazedye ulaşılır. Geniş lastik parçaları, katlanmış kâğıt parçaları, naylon torbalar ve plastik maddeler de akımı geçirmediği için akımdan kurtarma işleminde kullanılır. Ağaç saplı balta veya lastik kaplı pense ile telin kesilmesi yoluyla kişi akımdan kurtarılır.

Akımdan kurtarılan kişiye hemen suni solunum yaptırılır. İki ilk yardımcı varsa biride kalp masajı yapmalıdır. Suni solunum esas tedavinin yapılmasına, hatta ölüm belirtilerinin gelişmesine kadar devam edilir. Bu süre 2 saat kadar sürebilir. Soluk yolu zaman zaman aspre edilirse, suni solunum daha etkili olur. Venriküler fibrilasyona karşı kalp masajı yapılır.

KORUNMA

Evlerde ve işyerlerinde elektrik donanımı sık sık uzman kişiler tarafından kontrol edilir. Elektrikli ve elektronik ev aletlerinin periyodik bakımı yapılmalıdır. Elektrik kablo ve prizleri çocuklardan uzak tutulmalı, sigortaların normal dirençte bağlanmalı, ev araçları tamir amacıyla açılmamalı ve elektrik konusunda kişiler bilgilendirilmelidir.

 

 

 

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document