Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Kulakta Yabancı Cisim

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

BELİRTİLER VE İLK YARDIM 

Canlı ve mekanik cisimler kulak zarına kadar gidebilir. Kulağa genellikle hububat taneleri, taş ve kumaş parçaları, böcekler ve küçük taneli her çeşit maddeler kaçabilir. Dış kulak kanalının salgısı zamanla sertleşerek kulak kanalını tıkayabilir. Kulak kanalına giren yabancı cisimler, kanalı tıkayarak geçici sağırlığa sebep olurlar.

İlk yardım cismin çeşidine göre değişir. Cisim görülerek tanınmaya çalışılır. Kulak kanalının iyi görünmesi için, büyüklerde kulak kepçesi yukarı ve geriye; çocuklarda aşağı ve geriye doğru çekilir. Kulağa özel ışıkla bakılmalıdır.

Kulak kanalına böcek girmişse, kulakta vızıltı ve böceğin hareketleriyle artan kesik kesik sesler duyulur. Sesle birlikte şiddetli ağrı vardır. Böyle durumlarda kulağa gliserin, zeytinyağı, kuvvetli alkol, vs. maddeler damlatılarak böcek öldürülür. Böceği öldürmek için su kullanılmaz. Su böceğin hareketini arttırarak ağrının şiddetlenmesine yol açar. Sesin kesilmesi böceğin ölmüş olduğunu gösterir. Kulak aydınlatılarak böcek kulak pensi yardımıyla alınır. Kulağa damlatılan yağlı eriyikler başın yana eğilmesiyle geri akarak böceği de dışarı sürükleyebilirler. Bu yolun denenmesi faydalı olur. Kulağa hiçbir yağ damlatılmadan, yani böceğin canlılığını muhafaza ederek çıkarılması da kulağa kuvvetli ışık tutulması ile mümkün olabilir. Kuvvetli ışık karşısında böcek dışarı çıkar. Bu yolların denenmesinden sonra ve kulak yolunun enfekte olmadığı durumlarda, kulak lavajı, en geçerli yabancı cisim çıkarma uygulamasıdır.

UYARI

Kulağa hububat taneleri kaçmışsa, su veya gliserin kullanılmaz. Çünkü tanelerin şişmesine neden olur. Şişen tanelerin çıkarılması güçleşir. Cisim şişmeden pensle veya lavajla çıkarılır. Kulak antiseptikli pomatla kapatılır.

 

 

 

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document