Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Mantar Zehirlenmesi

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Özel olarak yetiştirilmiş mantarlar dışında, diğer tüm mantarların besin maddesi olarak yenmesiyle zehirlenmeler meydana gelir. Türkiye'de Amanita phalloides (Amatoksin) ve Amanita muscarina (muskarin) türlerindeki mantar zehirlenmelerine sık rastlanır. Bu nedenle, doğadan toplanmış mantarlar değil, kültür mantarı olarak bilinen bakkaldan, marketten alınan mantarlar rahatlıkla yenilebilir.

Amanita muscaria mantarı, sindirim ve sinir sistemleri üzerinde etki gösterir. Amanita phalloides mantarının ise başta karaciğer, böbrek ve kalp olmak üzere bütün doku hücrelerinde zehirli etkisi vardır. Amanita phalloides toksini ısıya duyarlıdır. Bu yüzden ancak mantarı çiğ olarak yemekle zehirlenme belirtileri ortaya çıkar.

BELİRTİLERİ

Bulantı kusma, karın ağrısı, ishal, dolaşım sistemi yetmezliği ve depresyon görülür. Karaciğer ve böbrek yetmezliği hastayı ölüme götürür.

Amanita muscaria zehirlenmesi:

Mantarı yedikten yaklaşık 20 dakika sonra klinik belirtiler ortaya çıkar. Huzursuzluk, bilinç bulanıklığı, susama hissi, salya artışı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal. Göz bebeklerinde daralma. Kalp atımlarının yavaşlaması. Titreme, havale, şiddetli kas kasılmaları. Şok-koma.

Amanita phalloides zehirlenmesi:

Klinik belirtilerin ortaya çıkışı 12-24 saat gecikebilir.

Baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, depresyon, şiddetli kas kasılmaları, havale, karın ağrısı, bulantı, kanlı kusma ve kanlı ishal, ağrılı karaciğer büyümesi, sarılık , çok az idrar çıkarma veya hiç idrar çıkaramama. Akciğer ödemi.

İLK YARDIM

Hasta bol su içirilerek kusturulur. Müshil verilerek barsaklarda boşaltılır. İmkan varsa mide lavajı yapılır. Tıbbi tedavi yapılır.


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document