Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Yanıklar

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

İLK YARDIM 

-Yanma olayı durdurulur. Ceket, battaniye gibi eşyalarla örtülüp hava ile teması kesilir. Yanan kişi ayakta durmamalı, yere yatarsa toprağa gelen kısımdaki alevlerde söner. Ayrıca yanan kişinin ayakta durması ile de sonumum yolları yanıkları ve boğulmalar meydana gelir.

-Kazazede fazla hareket ettirmeden sakin bir yere yatırılır. Yanmış giysiler kesilerek çıkarılır ve yanık alanı temiz ise steril bir örtü ile kapatılır.

-Hiçbir şey sürülmez. Yanık yüzeyi genişse üzerine örtülecek temiz bez veya çarşaf, karbonatlı ılık suya batırılmalı ve ıslatıldıktan sonra örtülmelidir. (Bir çorba kaşığı karbonat, bir litre suya)

- Ağrı soğuk uygulama ile azaltılır. Ağrıyı dindirici yağlı pomatlar sürülmez. Küçük ve hafif yanıklarda yanan yer buz, soğuk su veya sabunlu su ile yıkanır. Yanan kısım 15 dakika kadar soğuk suya batırılır. (3. Derece yanıklarda su değdirilmez, enfeksiyon olabilir). Üzeri steril gaz bezi ile kapanır. Yoksa temiz çarşaf ve benzeri temiz kumaşla örtülür. Yanık ellerde ise parmak aralarına temiz gazlı bez konulup el sarılır ve yükseltilir. Karın ve göğüs geniş yanıklarında steril vazelinli geniş gazlı bez veya alüminyum yaprakları kullanılır.

Sıcak tutulur, ama asla dışardan sıcak uygulama yapılmaz.

-Yanığın etkeni asit veya başka bir yakıcı sıvı maddesi ise soğuk su ile bol bol yıkanmalıdır. Özellikle ağız ve göz tarafındaki yanıkları 10-15 defa yıkanmalıdır. Yıkanmakla asit atılmış ve ya yoğunluğu azaltılmış olur.

Kornea ve konjektivayı korumak için göze steril, madeni yağ veya hint yağı gibi sıvı yağlar damlatılır. Sıvı yağlar, fenol ve sodyum metalleri gibi yakıcıların deriden temizlenmesinde de kullanılır.

Geniş yanıklarda, kazazedenin şuuru açıksa ağızdan ılık tuzlu su veya tuzlu besinler verilerek su ve tuz dengesi korunmaya çalışılır.

-En kısa sürede hastaneye sevk edilir.

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document