Untitled Document
Untitled Document
Untitled Document
Site İçi Arama
 
Untitled Document
 
 
 
anal fissür
bebeklerde pişik
hemoroid
kabızlık
Kadınlarda Mantar Enfeksiyonu
Kadınlarda Vajinal Akıntı
kusma
site haritası

 


Zehirli Örümcek Isırması

Untitled Document

 

yaklasansaat.com
 
 

 

 

Bilinen en zehirli örümcek türü tarantuladır. Karadul olarakta bilinir, kuvvetli zehri ve iri yapısı ile insanları ve kendinden çok büyük hayvanları öldürebilir.

Koyu renkli örümcekler daha zehirlidir, ama beyaz rekli olupta çok zehirli olan örümceklerde vardır.

Örümceğin zehirli olup olmaması türüne göre değişir. Simsiyah renge sahip bir vücudu vardır ve karnında, kum saati biçiminde kırmızı bir işaret bulunmaktadır. Bu türün dişisinden daha çok kaçınmak gerekir. Bunların erkekleri ısırmazlar.

ısıran örümcek

Genelde tropikal alanlarda olan örümcekler zehirlidir. Hatta ısırması sonucunda ölüme neden olabilir.
Kara örümcek (Latrodectus mactans) 1.5 cm. büyüklükte parlak ve siyah renktedir. Kahverengi örümcek (Laxosceles reclusa) uzun bacaklı ve vücudu ortalama 1 cm. civarındadır. Her iki tür de genelde karanlık köşelerde saklanır. Kara örümcek ıslak yerleri sever (yaş odun kümeleri, ıslak toprak birikintileri gibi). Kahverengi örümcek ise kuru çevreleri tercih eder. Kara örümceğin ısırığı çok ufak iğne batması gibi bir his verir. Bazen ısırılan kişi bunu hissetmez. Başlangıçta önce hafif bir şişme ve belli belirsiz kırmızı noktacıklar oluşur. Fakat birkaç saat içinde şiddetli bir ağrı ve sertlik belirir.

Zehirli örümcekler sokarak ya da zehirlerin gıda maddelerine karışması ile zehirlenmelere sebep olur. Tozlu, kirli bina köşelerinde odun ve kereste yığınları arasında bulunur.

BELİRTİLER

5 gün sonra

Sokulan yerde ağrı, batının (karın bölgesi) sertleşmesi ve şiddetli karın ağrısı, siyanoz, dispne vardır. Hastada bulantı, kusma, üşüme, titreme, ateş, terleme ve kramp görülür.

Isırık nadiren ölüme neden olur. Kahverengi örümceğin ısırığı önce hafif bir sızı sonra ısırık çevresinde kırmızılık ve 8 saat içinde şiddetli bir karın ağrısı yapar. Isırığın çevresinde içi sıvı dolu bir sivilce belirir, sivilcenin derisi düşer ve kötü, derin bir yara bırakır. Vücudun reaksiyonu hafif ateş ve bulantıdan büyük halsizlik haline kadar değişebilir.

İLK YARDIM

6 gün sonra zehirli-örümcek sokması--9 gün sonra

Kara örümcek, kahverengi örümcek veya akrep sokarsa veya Hymenoptera ailesinden böcek ısırmalarına alerji varsa derhal acil yardım istenmelidir. Acil yardım çağrısı yapılmadan önce aşağıdaki önlemler alınmalıdır.

Aynen yılan ısırması gibi tedavi edilmelidir.

1-Isırılan yere artı biçiminde bir kesit yapılmalı ve buradan zehir emilerek alınmalıdır.
Isırık kolda veya bacaktaysa, eklemin üstünden (yara ile kalp arasında) sarılır. Bu zehirin yayılmasını durduracak veya yavaşlatacaktır. Sargı derinin hemen altındaki kanın akmasını yavaşlatacak kadar sıkı fakat kol veya bacaktaki kan dolaşımını engellemeyecek kadar da gevşek sarılmalıdır.

2-Isırığın üzerine soğuk suyla ıslatılmış bir bez konur. Buz ve yara üzerine yemek sodası eritilmiş suyla ıslatılmış bir bez konursa ağrı azalabilir.

3-Isırıınlan yerin daha üst seviyesine sıkı bir bandaj (turnike) konmalı ve bu sıkılma geriye dönüş kan akımına engel olabilecek ölçüde olmalıdır. Nabız atışı devam etmelidir. Sargı 5 dakika sonra açılmalı, kol ve bacak yere doğru sallanır bir durumda bırakılmalı.

4-Zehirli örümcek ısırmasına iyi gelen ilâçlar mevcut olduğundan vakit kaybetmeden hastanın doktora götürülmesi veya doktor getirilmesi gereklidir.

5-Isırılan kişi fizikî hareketler yapmaktan kaçınmalıdır. Derhal acil yardım çağrılmalıdır.

Örümceğin soktuğu yere lokal olarak amonyak veya permanganat sürülür. Karbonat eriği veya sirke de aynı amaçla kullanılır.

Tıbbi tedavi uygulanır.

keşiş örümceği
keşiş örümceği ısırığı
keşiş örümceği ısırığı
karadul örümceği
karadul örümceği
Derleyen: Zeynep Uygur

 


Untitled Document Untitled Document


anasayfa|bitkiler|vitaminler|mineraller|sağlıklı yaşam|haberler|ilk yardım|hastalıklar|site haritası|arama|e-mail

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Lokman Hekim'den Uyarı
Bu Site'nin amacı, "Giriş Yazısı" nda açıklanmıştır.Amaç ticari olmadığı gibi; tıbbi teşhis, tedavi ve reçete önermekte değildir.Aksine bu bilgilerin kullanımı, ilgili tıbbi uzmanın tavsiye ve onayını gerektirmektedir. Bu Site'yi ziyaret eden okuyucuların "Giriş Yazısı" nı dikkatle okumalarını ve bu bilgilerin kullanım sorumluluğunun kendilerine ait olduğunu unutmamalarını önemle hatırlatırız.

Untitled Document