LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Altınbaşak -
(Solidago Virga-Aurea)
Altınbaşak otu, altınbaşak faydaları

Bu bitki hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda, ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir.

Tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli sapı 80 cm kadar yükselebilir. Çiçekleri Temmuzdan Ekim'e kadar toplanabilir. Altınbaşak'ın çiçekleri ve yaprakları serinletici etkiye sahiptir. İdrar söktürüp, vücuttaki fazla sıvıyı atma yeteneğine sahiptir.

-Böbrek hastalıklarına etkilidir. Nefrit üremi ve sistit hastalıklarına karşı faydalı bir bitkidir. İdrar tutukluğuna iyi gelir.

-Mesane hastalıklarında, Hemodiyalize bağlanma durumlarında olan hastalara; taze olarak toplanmış Altınbaşak, Yoğurtotu, Sarı Ballıbabayı eşit oranlarda harmanlanarak hazırlanan çaydan günde 4 fincan yudumlanarak 2 hafta kadar içilir.

-Albümin tedavisinde kullanılır. Bir tutam ot, kaynatılarak günde 1-2 çay bardağı içirilir. Bağırsak hastalıklarında ve kanamalarında kullanılır. Ruhsal sıkıntılarda ve düş kırıklıklarında mutlaka Altınbaşak çayı içirilmelidir. Egzamaların çabuk iyileşmesini temin eder.

- Kullanım Şekilleri -

Çay hazırlamak: Çeyrek litre suda bir çay kaşığı bitki haşlanır ve kısaca demlenir. Harman çayında da demleme biçimi aynıdır.