LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Ayı Sarımsağı -
(Allium ursinum)
Ayı Sarımsağı

Yabani sarımsak da denir. Bitki daha görünmeden keskin sarımsak kokusu duyulur. İlkbaharın müjdecisi ayısarımsağı, nemli çayırlarda, gölgeli ve nemli dere kıyılarında, çalılıkların altında, karanlık yapraklı ağaç ormanlarında, kuytu yerlerde yetişir.

Ayısarımsağı, genellikle bilinen sarımsağın özelliklerini paylaşır, ancak ondan daha şifalıdır. Genç yaprakları Nisan ve Mayısta, çiçeklenmeden önce, soğanı yaz sonunda veya sonbaharda toplanır. Ayısarımsağı kökü, aynı sarımsak gibi kullanılabilir.

-Bol miktarda C vitamini ihtiva eder. Mideleri duyarlı olanlar, yaprakları ve kökü ince ince doğrayıp, üstüne sıcak süt döküp 1-2 saat bekledikten sonra, bu sıvıyı içmelidirler.

-Tüm bedeni temizler, hasta ve inatçı maddeleri dışarı atar, sağlıklı kan yapar, zehirli maddeleri öldürür ve dışarı atar. Midenin, bağırsakların kanın temizlenmesini sağlar. Tansiyonu düşürür.

-Doku yaşlanmasını yavaşlatma kürü için vazgeçilmez bitkidir. Yaprakları kurutulduklarında şifalı özelliklerini yitirdikleri için, doku yaşlanmasını yavaşlatma ve ilkbahar temizliği kürü için taze olarak kullanılmalıdır. Küçük küçük doğranarak, tereyağlı ekmeyin üstüne serpilip yenebilir.

-Ayrıca ince ince doğranarak, aroma katkısı yerine çorbalara (kaynatılmadan), haşlanmış patateslerin üstüne ve maydanozla tamamlanan daha başka yemeklere kullanılabilir. Yapraklar ıspanak veya salata gibi de kullanılabilir. Fakat miktar fazla tutulduğunda rahatsız edici bir tat verdiğinden, ıspanak yemeği gibi hazırlandığında, ısırgan otu ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

-Atardamar sertliğini önlemeye, zihin açmaya yarayan Ayısarımsağı tentüründen yıl boyunca her gün 10 veya 12 damla biraz su ile karıştırılarak alınır.

-Kronik deri hastalıklarının tedavisinde yararlıdır. Egzama ve döküntüler olanlar uzunca bir süre kullanmalıdırlar.

-İshallerde ve bağırsak krampı veya yorgunluğu sonucu oluşan kabızlıklarda etkilidir. Barsak solucanları da, bir süre yemeye devam edilirse yok olurlar.

-Sürekli balgam çıkaran ve bu nedenle soluk alma zorluğu çeken yaşlılar için, Ayısarımsağı şurubu rahatlatıcı etki sağlar. Öksürüklerde, göğsü yumuşatır, ödemlerde ve akciğer hastalıklarında iyileştirici etkisi vardır.

-İdrar söktürür, kullanılan taze yapraklar böbrekleri ve mesaneyi temizler. Yaralar üstüne taze bitki özsuyu sürüldüğünde iyileştirir.

- Kullanım Şekilleri -

Aroma olarak: Taze bitki yaprakları, Maydanoz gibi doğranarak, tereyağlı ekmeğin, çorbaların, salataların ve et yemeklerinin üstüne serpiştirilir.

Bitki tentürü: Küçük doğranmış yapraklar veya soğanlar, bir şişenin boğazına kadar gevşekçe doldurulur, üstüne, bitkileri aşacak miktarda, iyi kaliteli konyak dökülür ve 14gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde dört kez, biraz suyun içine 10 veya 15 damla damlatılarak alınır.