LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Aynısafa -
(Calendula officinalis)
Aynısafa

Altıncık, Ölçüçiçeği, Tıbbi Öküzgözü, Tıbbi Nergis olarak da bilinir. Sapı ve yaprakları etlidir, tutulduğunda, sanki yapışkanmış duygusu verir. aynısefa bitkisiSabahları saat yediden sonra da çiçekleri kapalı kalmayı sürdürdüklerinde, o gün yağmur yağacak demektir.

Bitki, çiçekleri, yaprakları, sapları ile toplanır ve kullanılır. Güneşin en yakıcı olduğu zamanda toplanması gerekir. Kırağı düşünceye, sonbaharın sonlarına kadar bahçeden taze olarak toplanabilir.

Aynısafa çayı, bir antiseptiktir. Antifungal ve antiviral etkilere sahiptir. Bu yüzden hafif deri hastalıklarında da kullanılır. Küçük deri yaraların tedavisinde, bazı deri hastalıklarında kullanılır

Yumuşatıcı ve kaşıntıyı önleyici olarak, sıyrıklarda, çatlaklarda, böcek sokmalarında, pişiklerde, yaygın olmayan yüzeysel yanıkların tedavisinde, ağızdaki yaralarda, ağrı giderici, bacak ülserlerinde, hemoroid de ve anal egzamada kullanılır.

aynısefa otu merhemi

-Kansere ve kanser türü çıbanlara, tümörlere, bacaktaki açık yaralara, ezikler, hematomlar, kas yırtılmaları, yatak yaralarına karşı kullanılan bitkilerdendir. Uzunca bir süre çayı içilmelidir.

Aynısafa ve Atkuyruğu eşit harmanından hazırlanan çayla yıkandığında iyi sonuçlar alınır. Bu karışımdan bir yemek kaşığı dolusu, yarım litre su ile hazırlanmalıdır.

Yaralar için Aynısafa merhemi kullanılır. Yaraların kapanmasını çabuklaştırır. Ayrıca tentürü, kaynatılmış su ile inceltilerek yara üzerine kompres uygulanabilir.

Deri kanserlerinde bitkinin taze sıkılmış özsuyu kullanılır. Hemangiom (damar yumrusu), pigman lekeleri, yaşlılık lekeleri, pürüzlü kanser türü lekelerin de, uzunca bir süre, günde pek çok kere bitki özsuyu sürülür.

-Terletici ve ağrı giderici, idrar söktürücüdür. Zatürre ve nikrize(gut hastalığı), karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, göz iltihapları ve hastalıklarına, ergenlik sivilcelerine iyi gelir.

-Kan temizleyici, dolaşım uyarıcı bir bitkidir. A tipi (mikroplu) sarılığın tedavisine yardımcıdır. Günde bir veya iki fincan, Aynısafa çayı içilir. -Karaciğer hastalıklarında, çiçek, sap ve yaprakları günde 3-4 fincan olmak üzere her 15 dakikada bir yemek kaşığı içilir

-Varislerde, varis çıbanlarında, fistüller, donuk kabarcıkları ve yanık yaralarında Aynısafa merhemi oldukça faydalıdır. Varislerde, merhemden, bir keten bezin üstüne bıçak sırtı kalınlığında sürülerek bacağa bağlanır. Kalan posalarda bacağa sürülür ve üzeri bezle sarılır (posalar 4-5 kez uygulanabilir). Meme çıbanlarında, merhem ve merhemin posasından faydalanılır.

-Ayak mantarlarına karşı kullanılır. Taze bitki kaynatılarak elde edilen suyu, Aynısafa merhemi veya tentürü de kullanılabilir. Vajinal mantar hastalıklarında yıkama ve oturma banyoları uygulanır. 50 gr kurutulmuş veya iki avuç dolusu taze bitki bir banyo için yeterlidir.

-Gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında iltihap giderici etkisinden yararlanılmaktadır. Mide ve bağırsak hastalıklarında (mikroplu hastalıklar ve bakteri dışkılama da, para tifo gibi), mide krampı ve mide ülserlerinde, kalın bağırsak iltihaplarında, ödem ve kan işemede, Aynısafa çayı kullanılır. Haşlaması iştah açıcı olarak kullanılır. Kusmalara özsuyundan her gün bir kahve kaşığı iyi gelir.

-Kurt düşürmelerinde, çeyrek litre kaynar suya bir yemek kaşığı Aynısafa çiçeği ile hazırlanan çay kullanılır.

-Burun içi kanamalarına Aynısafa merhemi sürülür. Siğillere ve uyuza, taze sapların özsuyu iyi gelir. Gut (protein fazlalığına bağlı metabolizma hastalığı) ve sıracalılara (iltihaplı apse) da verilir.

- Yara ve ülserler için; iki çorba kaşığı bitki suyu 500gr tereyağı ile karıştırılarak pomat ve merhem yapılır.

-Düzensiz adet kesilmelerini normale döndürür. Fazla akıntıları önler. Kadınların adet gecikmesinde, düzenlenmesinde, menopoza yakın faydası vardır. 10gr Aynısafa bir litre suda kaynatılarak günde birkaç kaşık içilir. Sancılı veya yetersiz adet kanaması durumlarında, muhtemel adet kanaması tarihinden 10 gün önce başlanır.

-Tohumlarının ezilerek alkol içerisinde eritilmesinden oluşan sıvı, böcek sokmalarında bir miktar su ile karıştırılarak yarım avuç taze yaprağı ya da kuru yaprak, bir litre suda kaynatılarak lapa yapılır.

- Kullanım Şekilleri -

Çay hazırlamak: Dolu bir çay kaşığı bitki çeyrek litre kaynar suda haşlanır ve kısaca demlenir.

Oturma banyoları: İki avuç dolusu taze veya 100gr kurutulmuş bitki bir banyo için (genel bölümdeki oturma banyolarına bkz.).

Yıkanmalar: Çeyrek litre suya bir yemek kaşığı bitki.

Tentür hazırlamak: Bir avuç dolusu bitki, bir litre konyağın içinde 14 gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir.

Aynısafa merhemi: İki avuç dolusu bitki (çiçek, saf ve yaprak) ince kıyılır. 500gr iç yağı veya margarin, kızartma yapılacakmış gibi kızdırılır içine bitkiler dökülür. Çıtırdaması beklenir, karıştırılır ve ateşten çekilir. Üstü kapatılarak sabaha kadar serin bir yerde bekletilir. Ertesi günü hafifçe ısıtılır ve bir bezden süzülerek ve posalarda üstüne sıkılarak temiz kaplara doldurulur.

Özsu çıkarma: Yaprak, sap ve çiçekler iyice yıkanır ve kurumadan mikserde sıkılır.

-UYARI:
İç yağından hoşlanmayanlar, merhem yapımı için iyi kaliteli bir margarin kullanabilirler. Bu şekildeki merhem yapımlarında merhemin yumuşak olmasını sağlamak için, hazırlanan kitlenin içine, daha sıcakken biraz zeytinyağı karıştırılmalıdır.