LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Ayva -
(Picus Eydania)
Ayva

Mayhoş, sulu ve sert olan limon ayvası ile, tatlı daha yumuşak fakat sulu olmayan ekmek ayvası olmak üzere iki çeşidi vardır. Çiçekleri zamanında toplanıp gölgede kurutularak saklanır.

-Vitamin mineral ve şeker açısından zengin besleyici bir meyvadır. Meyvesi taze olarak kullanılır. C vitamini yönünden çok zengindir.

-Sindirim sistemi için de faydalıdır. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir, ince barsak iltihabını giderir. Ayva suyu içilirse mideye kuvvet verir hazım etmeyi kolaylaştırır ve ishali keser, dizanteri hastalığının tedavisinde kullanılır.

-Ayva şerbeti ya da yapraklarının haşlanarak suyu içilir.

-Kusmayı, kan kusmayı, ağızdan su gelmesini önler, bu durumda ayva olduğu gibi yenir. Zatürre ve kan tükürmelerinde de ayva suyu içilir.Kanı temizler, karaciğerin çalışmasını düzenler. Safra salgısını arttırır.

-Şurubu ile gargara yapılırsa boğaz iltihaplarını ve ağız kokusunu geçirir. Yine kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesiyle elde edilen sıvıyla yapılan gargara boğaz iltihabına iyi gelir. Gargaradan sonra hemen tükürmeyip ağızda bir müddet bekletilmesi gerekir.

- Ses kısıklığı ve öksürüğü giderir, göğsü yumuşatır. Ayvanın çekirdekleri alınıp su ve sütle kaynatılır suyu sıcak sıcak içilir.

-40gr Ayva çiçeği 1 litre suda çay gibi kaynatılıp, yemek aralarında ılık olarak birer çay bardağı içilirse öksürüğe iyi gelir.

-Merhemi deri hastalıklarına, yanmalara ve göz iltihabına karşı kullanılır. Bronşit ve verem hastalığının tedavisinde kullanılır.

-Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Harareti keser. Çarpıntıyı önler.

-Kalbe kuvvet verir ve kalpteki sıkıntıyı giderir, zihni berraklaştırır. Ayvanın çiçekleri bal ile macun yapılıp yemeklerden sonra birer kaşık yutulursa dimağa ve kalbe kuvvet verir.

-Basur memelerinin iltihabını kurutur. -Ayva yaprağı kaynatılıp içilir veya basura sürülürse kanamayı keser. Kan kusmayı ve ağızdan su gelmesini engeller. Ayva olduğu gibi yenir.

-Sütten kaynaklanan meme şişkinliğinde ve sancılarda ayva bal ile birlikte pişirilerek lapa haline getirilir memenin üzerine konur

-Afrodizyaktır. Ayvadan şerbet yapılıp içilir.

-El-ayak, meme ucu, dudak, çatlaklarını geçirir, egzama ve deri hastalıklarına iyi gelir merhemi yapılıp kullanılır. -İki ayvanın çekirdeği bir fincan suda kaynatılıp, günde birkaç kez çatlaklar pamukla silinirse iyi gelir.

-Yanmalarda ve göz iltihaplanmalarında, çekirdekleri kaynatılarak elde edilen merhem sürülür. Yüz ve boyun kırışıklığını giderir. Yüz için; etlice soyulan bir ayvanın kabuklarını bir su bardağı tuvalet ispirtosunda bir hafta bekletilir. Bir şişeye süzülür, bu losyon özellikle yağlı ciltlerin temizliğinde yararlıdır.

-Ayva kabukları etlice soyulur, cilt bu taze kabuklarla iyice ovulur, sonra 15 dakika beklenir. Kabuklardaki vitamin cildin gözeneklerinden işleyecektir. Sonra yüz soğuk suyla yıkanır. Aynı işlem el güzelliği içinde yapılabilir.

-UYARI:
Kabızlık çekenler pişirilmişini yemeli. Tansiyonu yüksek olanlar dikkatli yemeli ve ayva yaprağı çayınıda çok içmemelidirler.