LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Çıban Otu -
(Veronica Officinalis)
Çıban Otu

Yavşanotu diye de bilinir. Kuru toprağı sever. Ormanda ağaçların kesilmiş olduğu yerlerde, çitlerin diplerinde, hendeklerde, yol ve orman kıyılarında yetişir.

Çıban Otu faydaları

Toprağın üstünde yatan tüylü ve sürüngen sapındaki, kenarları dişli yaprakları güneş gibi parlar. Başını yukarı doğru kaldırmış olan çiçek başağındaki çiçekler, açık mavi-menekşe rengindedir. Yaprakları dokunulduğunda, saptan kolayca ayrılırlar.

Çiçeklenme zamanı, Mayıstan Ağustosa kadardır. Üstünde çiçeklerin açmış olduğu, sap bölümü toplanır. En etkili olan bitkiler, orman kıyılarında ve meşe ağaçlarının altında yetişenleridir.

-Kolesterol yüksekliğine iyi gelir. Günde iki fincan Çıbanotu çayı 6 ay kadar içilmelidir.

-Kan temizleyici, idrar arttırıcı etkisi vardır. Egzamalara, deri hastalıklarına iyi gelir. Taze ısırganotu yaprakları ile birlikte kullanılır. Çiçeklenme zamanındaki taze bitki özsuyu hazırlanarak, günde iki veya üç çay kaşığı dolusu alınır.

-Kaşıntılarda, mide ve barsak rahatsızlıklarında kullanılır. Sarılık, karaciğer ve dalak rahatsızlıklarında kullanılır. 50gr. Hindiba kökü, , 25gr yabani Hindiba, 25gr Asperül (İnci çiçeği) 50gr Çıbanotu. Bu bitkiler ince kıyılarak iyice harman edilir. Gün boyunca iki fincan iki hafta süresince içilir.

-Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Zihinsel çalışma içinde olanlara geceleri yatmadan önce birer fincan içirilir. Kereviz kökü ile karıştırılarak ta kullanılır. Belleği güçlendirir,Çıban Otu çayı hazırlama baş dönmelerini giderir.

-Göğüs hastalıklarında, Ciğerotu, Öksürükotu yaprakları, Dar yapraklı Sinirotu ve Çıbanotun dan eşit olarak hazırlanır. Bu çay bal ya da haşlama suyunda eritilmiş nöbet şekeri ile tatlandırılabilir.

-Yara ve iltihaplı yaralar, özellikle baldır kemiği üstündeki yaralarda; yara önce kaynatılmış bitki suyu ile iyice yıkanır, gecede taze demlenmiş çaya batırılmış bir kompres yaranın üstüne uygulanır ve yara sıcak kalacak şekilde örtülür.

-Romatizma ve niks hastaları çıbanotu tentürünü dıştan friksiyonla, içten günde 15 damla, biraz su ile inceltilip içilerek kullanılır. Her yıl taze toplanmış çıbanotu çayı bir müddet içilirse, atardamar sertliğini azaltır, kanı temizler, hastalıklardan korur ve bedene esneklik verir.

- Kullanım Şekilleri -

Çay hazırlamak: Bir fincan suya bir çay kaşığı dolusu bitki, Çıban Otu çayıyalnızca haşlanır ve demlenmesi için kısaca beklenir.

Bitki özsuyu: Çiçek salkımlarının sapları yıkanıp kurumadan meyve sıkacağı ile sıkılır. Elde edilen özsu küçük şişelere konularak buzdolabında saklanır.

Bitki tentürü: İki avuç dolusu, çiçek açmış ince kıyılmış bitki bir litre konyağa eklenip 14 gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir.