LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Dulavrat Otu -
(Lappa, Lappus officinalis)
Dulavrat Otu

Kediayası, tırmıkotu, boyalı dikenotu, gıcıkotu, öfkeliot, pıtrak ve güzelavratotu (bella donna) da denilir. Yol kenarlarında, duvar diplerinde,Dulavrat Otu bitkisi kurak arazide ve çöplüklerde yetişir. Boyu 60-150 cm. arasındadır. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Dulavratotu dik saplı ve dallı, geniş yapraklı, çok yıllık bitkidir.

-Uçucu yağ ve tanen taşıyan köklerinden yapılan infusyon (%5) nikris (gut) hastalığına karşı kullanılır, ayrıca idrar artırıcıdır. Kan temizleyicidir, kan çıbanlarına iyi gelir. Terletici ve idrar söktürücüdür. Egzama ve deri iltihaplarına iyi gelir. Kökünden yapılan merhem kullanılır.

-Ruh hastalıklarına iyi gelir. Ülser ve yanıklarda, barsak hastalıklarında, nikris (gut)Dulavrat Otu faydası hastalığı) ve romatizmalarda, kullanılır. Yapraklarından yapılan çay içilir.

-Ağrı kesicidir. Astım ve kalp hastalıklarında, deri hastalıklarında, kızamık, kızıl ve çiçek gibi deri döküntüsü olan hastalıklarda kullanılır.

-Karaciğer hastalıklarında kökünden yapılan çay kullanılır.

-Frengide, yılan ısırmalarında kullanılır.

-Saç dökülmesini önler. Kökünden elde edilen yağ kullanılır.

- Kullanım Şekilleri -

Yaprakları kaynatılarak, iri kökleri kavrularak içilir. Dıştan yapılacak deri banyoları için de bu terkip kullanılır.

Deri banyoları için; Bir litre suya iki avuç kadar taze veya kurutulmuş kök veya yaprak konularak, günde bir-iki defa kullanılır. 800grm suya 800grm şeker iki tutamda dövülmüş taze kökten merhem yapılır. Kurutulmuşu 3-4 aydan sonra kullanılırsa, faydası olmaz.

-UYARI:

Kökleri zehirli olduğundan kullanırken doktora danışılmalıdır.