LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Ebegümeci -
(Malva Vulgaris)
Ebegümeci

Küçük yapraklı Ebegümeci (Malva vulgaris) ve büyükEbegümeci otu yapraklı(Malva grandifolia) ve başka değişik cinsleri genellikle çiçek ve sebze bahçelerinde, insanların yaşadıkları yerlerin yakınlarında yetişir. Bu bitkiler, yapraklarında, çiçeklerinde ve saplarında sümüksel (bamyada olduğu gibi) bir madde içerir. Açık pembeden eflatun rengine kadar değişebilen çiçekler açarlar.Yuvarlak meyveleri vardır.

Çiçekleri, yaprakları ve sapları Hazirandan Eylüle kadar toplanır. Çiçekleri de saklanacaksa yazın toplanıp, kurutulur, kapalı olarak saklanır. Bitki kurutulduğunda özelliklerinin bir bölümünü yitireceğinden mümkün olduğunca taze kullanılmalıdır. Bitki sümüksel özelliğini yitirmemesi için geceden soğuk suya konulmalıdır. Taze ya da gölgede kurutulmuş yaprakları helme(koruyucu yada yumuşatıcı etki verir) glikoz ve pektin taşır.

Ebegümeci bitkisi

-Gastritte, ağız boşluğu iltihabında, dişeti hastalığında, ağız kuruluğunda, ses kısıklığında Ebegümeci çayı kullanılır.Tohumları, yaprakları ve kökü ezilmek suretiyle meydana gelen sıvı su ile karıştırılarak gargara yapılır.

-Gırtlak ve bademcik iltihabında , Ebegümeci çayı içilir, sık sık gargara yapılır, geri kalan posaya arpa unu ile karıştırılarak boğaza sıcak kompres yapılır. Solunum ve sindirim sistemi tahrişleri ve iltihaplarında koruyucu olarak çok kullanılır.

- Mide ve bağırsak ülserlerin de; arpa kaynatılır soğuduktan sonra ebegümeci yaprakları eklenerek yapılan çorba yenir. Mideyi dinlendirir, bağırsakların çalışmasını sağlar, kabızlığı giderir. Mide bulantısı ve kusmaları giderir. Bronşite, nefes darlığına faydalıdır.

Ebegümeci çayı

-Göğsü yumuşatır, balgam söktürür, öksürüklere iyi gelir; Sığırkuyruğu yaprağı 20gr. Gelincik çiçeği 20gr. Ebegümeci çiçeği 20gr., Su 1000gr., bütün malzemeler ufalanıp kaynamış suya konur. Bir-iki dakika kısık ateşte üstü kapalı tutulur. 20 dakika bekletilir. Tülbentten süzülür, bal ilave edilerek günde 2-3 fincan içilir. Yaprağı veya kökü ya da tohumu süt veya meyan kökü ile kaynatılıp içilir.

- Ayrıca sigara içenler de görülen sabah öksürüklerine de çok faydalıdır. Günlük kullanım için, 2 veya 3 fincan hafifçe ısıtılıp yudumlanarak içilir. Akciğer amfizeminde de kullanılabilir. Günde en az 3 fincan çay içilir. Süzüldükten sonra geriye kalan yapraklar ıslatılarak bronşların, akciğerlerin üstüne geceleyin kompres olarak uygulanır.

-Uyuşukluk ve sürekli baş ağrısını giderir. Ateş düşürücüdür. İdrar yolu tıkanıklığı ve zehirlenmeleri giderir.

- Gözyaşı azlığı durumlarında kullanılır; gözlere Ebegümeci banyosu ve kompresi uygulanır. Usaresi kulak ağrılarına iyi gelir. Burun kanamalarını durdurur. Dıştan kullanıldığında toksinleri vücuttan atar.

- Kaşınan ve yanan yüz alerjilerin de; yüzü ılık Ebegümeci suyu ile yıkamak hastayı rahatlatır.Yaprağı zeytinyağına bulanıp ateş yanıklarına konulur.

- Kırıklarda veya damar iltihaplarından kaynaklanan yaralarda, çıbanlarda, basurda, şiş ayaklarda ve ellerde; ayak ve el banyoları yapılır. Bu durumda Ebegümeci, dar yapraklı sinirli ot ile de kullanılabilir. Sinirli ot iyice yıkandıktan sonra kurulanır. Islak olarak yaranın üzerine uygulandığında, yaranın kapanmasına yardımcı olacaktır.Taze yapraklarından hazırlanan lapa cilt üzerindeki çıban ve yaraların ağrılarını dindirmek için; tülbent arasında deri üzerine konur. Söğüt yaprağı ile dövülerek yara ve şişlerde kullanılır. Kökleri çiğnenince dişlere iyi gelir.

- Cildi yumuşatır, yüzdeki leke ve sivilceler için; lapası cilde uygulanır, suyu ile yıkanır.

-Emzikli kadınlar Ebegümecinin ot veya kökünü raziye veya anasonla karıştırıp kaynatarak içerlerse sütleri çoğalır. Hamilelerin doğumu kolay olur. Kadınların idrar yolu iltihaplarına ve beyaz akıntılarına iyi gelir. Kaynatılan ebegümeci sıcak içilirse kusturur. Birkaç defa tekrarladığında bütün zehirlenmelere iyi gelir.

-Böcek sokmalarından meydana gelen şişmelerde ebegümeci, tilki üzümü, sarı yonca, nane, kılıç otu, melisa toplanıp, kaynatılıp pansuman yapılmalıdır. Soğanla ezilerek çıban veya yılanın soktuğu yere sürülürse iyileşir.

- Kullanım Şekilleri -

Çay hazırlama: Yalnızca soğuk suda hazırlanmalıdır. Dolu bir çay kaşığı bitki, bir fincan soğuk suya konulur, sabaha kadar bekletilir ve hafifçe ısıtılarak içilir.

Ayak ve el banyoları: İki avuç dolusu bitki, 5 litre soğuk suya koyulur ve gece boyunca bekletilir. Ertesi gün, elin veya ayağın dayanabileceği kadar ısıtılır. Banyo süresi 20 dak.dır. Banyo suyu yeniden ısıtılarak, iki kere daha kullanılabilir.

Bitki kompresleri: Çay süzüldükten sonra artan posalar biraz suyun içinde ısıtılır, arpa unu ile lapa haline getirilir ve bir keten bezinin üzerine yayılarak, sıcak sıcak uygulanır.