LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Ihlamur -
(Tilia argentea- Europoea)
Ihlamur

Ihlamurun çiçeği ilkbaharda toplanarak gölgede kurutulur.

Ihlamur çiçeği

-Kanı temizler ve kan dolaşımını düzenler, kansızlığa, kalp çarpıntısına ve karaciğer zaafiyetine iyi gelir. Enfaktüse faydalıdır. Damar kireçlenmesini giderir. Damar tıkanıklıklarını açar.

-İdrar arttırıcı özelliği vardır, böbrek ve mesaneyi temizler. Böbrek taşlarının düşmesine yardım eder.

-Sinirleri kuvvetlendirerek, her türlü sinir bozukluklarını giderir. Yatıştırıcı ve uyutucudur. Vücuda rahatlık verir. Spazm gidericidir

-Balgam söktürücüdür, göğsü yumuşatır, terletici, ateş düşürücü etkisi vardır. Gribal enfeksiyonları giderir. Astıma, bronşite iyi gelir. Öksürüğü keser.Ihlamur neye yarar

-Mide salgısını arttırır. Mide ülseri için şifadır, balla karıştırılarak içilir. Mide, bağırsak gazlarını giderir.

-Kabızlığı giderir, baş ağrısı ve dönmelerine iyi gelir, migren tedavisinde kullanılır, sara hastalığına faydalıdır. Çocuklara banyo yaptırılırsa iyi gelir.

-Burkulma ve ezilmelerden kaynaklanan ağrıları dindirir. Yanıklara iyi gelir. Apse ve çıbanları tedavi eder, iltihapları kurutur, bulantıyı giderir.

- Ihlamur çayı göz banyosu olarakta kullanılır. Gözdeki kızarıklığı alır.

- Ihlamur ağacının kabuğu dekoksikasyon yapılarak yatıştırıcı, safra söktürücü olarak kullanılır. Kabuklardan hazırlanan merhem yara iyileşmesinde kullanılır. Ihlamur ağacının kabuğunun altındaki lifler toplanır dövülerek hamur haline getirilir. Bu hamur yaraların tedavisinde kullanılır.

-Cilde güzellik verir. Çilleri giderir. Çiçeklerinden elde edilen su yüze sürülür. Yüzdeki ergenlik çıbanlarını yok eder. Saç dökülmesini önler. Daima taze kullanılmalı bekletildiğinde içindeki aktif maddeler kaybolur.