LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Karahindiba -
(Taraxacum officinale)
Karahindiba

Aslan dişi ve Radika olarak bilinir. Çimenliklerde rahatsız edici olarak görülür.Karahindiba otu Nisan ve Mayıs aylarında tüm tarla kıyılarında, çayırlarda ve çimenliklerde ufak parlak sarıçiçekler açar. Meyveleri aken biçiminde ve tüylüdür, hafif rüzgârda uçar. Yapraklar çiçeklenmeden önce, kökler ilkbaharda veya sonbaharda, çiçek sapları ise çiçeklenme zamanında toplanır. Yeşil yaprakları ve kökleri suyunu sıkmak için kullanılır. İlkbaharda, tadı hoş olduğundan hindibalı sebze suyu iyi bir bahar toniğidir. Tadının acılığını gidermek için iki havuç ya da başka sebzelerle karıştırılır.

Neredeyse ıspanak kadar demir ve kıvırcık salatasının 4 misli Provitamin A vardır. İyi bir potasyum, kalsiyum ve C vitamini kaynağıdır. Bol miktarda organik magnezyum vardır. Taze olarak toplanır ve alınır. İyice suyla yıkanır, gerekiyorsa otlar özel deterjanlı suya bastırılır. Tümüyle kuruduktan sonra Plastik torbalara koyup birkaç gün içinde kullanılır.

İlkbaharda, bitkinin tümündensalata, haşlanmış patates ve yumurtayla iyi bir akşam yemeği yapılabilir. Kanser hastalığının tedavisinde kullanılır. Karaciğeri en olumlu etkileyen bitkidir. Karaciğer, safra kesesinin çalışmasını düzenler. Karaciğer iltihaplarında, sarılık, dalak, safra kesesi taşlarının çözülmesinde, metabolizma hastalıklarında, mide sıvılarının düzenlenmesinde, deri kaşıntılarında, egzama ve temriyelerin iyileşmesinde, günde yenilecek taze 5-6 adet çiçek sapının etkisi olacaktır.

-Beze şişliklerinde, taze çiçek sapı kürünün alınması dört hafta sürdürülürse başarı elde edilir.

-Kanı temizleyici etkisi vardır ve inceltir, Sindirimi kolaylaştırır, müshil etkilidir, ter ve idrarı söktürür, canlandırıcı etkiye sahiptir. Kemikleri güçlendirir. Hindibakökü çiğ olarak yenir veya kurutulup çayı içilir.

-Kozmetikte, Hindibanın yaprakları ve kökleri kaynatılarak yüz yıkanırsa, cilde saf bir görünüm kazandırır. Ergenlik sivilcelerinde Isırganotu ve Hindibanın kan temizleyici etkisinden faydalanılabilir.

- Kullanım Şekilleri -

Çay hazırlamak: Bir tatlı kaşığı dolusu Hindiba kökü,çeyrek litre suya geceden konur. Ertesi sabah kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülür. Bu çay kahvaltıdan yarım saat önceye ve yarım saat sonraya bölünerek, yudum yudum içilir.

Bitki salatası: Taze, çiğ köklerden ve yapraklardan hazırlanır.

Çiçek sapları: İyice yıkanan çiçek saplarından, günde 5-10 tane yenir.

Pekmez hazırlamak: Sözü geçen bölüme bakınız.