LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Keten Tohumu -
(Linum- Usitatissimum)
Keten tohumu

Ziraatı yapıldığı gibi, çalılıklarda ve ormanlarda yabanisi de yetişir. Boyu 30-100 cm arasındadır. Haziran ve Ağustos ayları arasında çiçek açar. Bol miktarda F Vitamini içerir. Keten tohumu kabuğunun altında bulunan yağlı bileşimin tedavi edici etkisi vardır. Yağı çıkarılır ya da ezilerek kullanılır. İltihaplı yaraların işleyip iyileşmesini sağlar. Keten tohumu lapası ya da yakısı kullanılır.

-Yeni doğan çocuklarda balgam söktürmek için keten tohumu dövülür şekerle yalatılır. Nefes darlığı, astım, ses kısıklığı, öksürük ve bronşite faydalıdır. Kavrulmuş ve çekilmiş 1 çorba kaşığı keten tohumu bal ile karıştırılır, yemeklerden bir saat önce yenir. Bir fiske keten tohumu, bir tutam hatmi çiçeği cezvede demlenip şekerle içilir.

Kâfi miktarda su ile keten tohumu tozunu ateşte lapa kıvamında pişirip, normal sıcaklıkta iken göğüs üzerine konur ise, göğsü yumuşatır.

500gr keten tohumu ayıklanıp temizlenir, tavlanıp dövülür. 1 kg bal veya 500gr nöbet şekeri ile dövülüp karıştırılır. Sabah öğle akşam birer çorba kaşığı verilir.

-Böbrek taşlarını düşürür; Bir litre suya, bir yemek kaşığı keten tohumu, bir yemek kaşığı gülhatmi kökü ve yarım kaşık meyan kökü konur. Yarım saat kaynatılıp süzülür, ılık ılık aç karnına 3-4 bardak içilir. Toz haline getirilmiş keten tohumu yemeklerden bir saat önce bir çorba kaşığı bir bardak ılık su ile yutulur.

-Kabızlığı giderir; Keten tohumu doğal müshildir. Bir bardak sıcak suya, bir çay kaşığı keten tohumu tozu konup demlenir ve süzülür. Günde bir fincan içilir.

- Keten tohumları şeker hastalarına da tavsiye edilir. 1 yemek kaşığı keten tohumu 1 litre suda su 7/2 litreye dönüşünceye kadar kaynatılır. Elde edilen maya günde 3 kere içilir.

-Akciğer tüberkülozun da, kan tükürmede, dalak şişliğinde, mide ülserinde kullanılır. Onar gram keten tohumu unu bal ile macun yapılır, 30-40 grm sabah aç karnına yutulur.

-Mide ülserinde 1 kg keten tohumu havanda dövülür.1 kg sütle kaynatılır. Kıvamlı hale gelince ateşten indirilir yemeklerden yarım saat önce bir yemek kaşığı alınır.

-Dolama, çıban, burkulma, çıkma ve basurda lapası ılık olarak rektum (makat) üstüne konulur. İltihap ve şişliklerde, lapa yapılıp üzerine konur

-Bağırsak iltihaplarını ve karın ağrılarını giderir. Sindirim yolarını dezenfekte eder. Nezlede, tütsüsü yapılır. Soğuk algınlığında iyi gelir. Afrodizyaktır, keten tohumu, bal ve karabiberle macun yapılıp yutulur.

-Apseli dişe, sütle karıştırılıp ısıtılır lapa olarak tülbent arasında ağrılı ve apseli dişe, dışardan konulur. Hayvan apselerine karşıda lapası kullanılır.

Salata, hamur işleri ve yemeklerde kullanılabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp-damar hastalıklarından korur. LDL kolesterol ve trigliserit seviyesini, yüksek tansiyonu düşürür. Romatizmal hastalıkları önler. Sinir sistemini ve hafızayı güçlendirir. Kan şekerini dengeler. Konsantrasyon bozukluğuna, yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir.

Haricen kullanıldığında, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar, nasırlarda kompres olarak, ayrıca egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır. Solunum yolu hastalıklarında olumlu etki yapar. Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir. Öksürüğü giderir. Yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif içerir, göğüs, kolon, prostat kanserine karşı koruyucu olan lignanların kaynağıdır.