LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Kına Ağacı -
(Lawsonia inermis/Lythraceae)
Kına

Kına ağacıgiller familyasından, ayrık dallı, beyazımsı kabuklu, karşıt yapraklı bir ağaçtır.

Çiçekleri beyaz renkli ve keskin kokuludur. Vatanı Güney Asya ve Avustralya'dır. Kına boyası, bitkinin kurutulmuş yapraklarından ve dal kabuklarından elde edilir. Kına Hindistan'da ipek ve deri boyası olarak kullanılır.

- Kınanın ağrı kesici özelliği vardır. Baş ağrısına daha çok kırmızı ve pembe renklerdeki kına çiçekleri iyi gemektedir. Kına çiçekleri sirke ile karıştırılarak uygulanır. Kına macun şeklinde de uygulanır. Avuç içine uygulanan kınayı koklamak baş ağrısına iyi gelir.

-Yanık yaralarına faydalıdır, ağrıyı azalttığı gibi yanık yarasının hızla iyileşmesini de sağlar. Kırılma, çıkma, burkulmalardan kaynaklanan ağrılara karşı da kullanılır. Zeytin yağı ile karıştırılarak uygulanması kas sağlığına faydalıdır.

-Sırat ağrılarında, bal mumu ve gül yağı ile karıştırılarak uygulanır. Kına etkili bir böcek kovucusudur.

-Kına bitkisinin kabuğu karaciğer için faydalıdır. Sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmatadır.

Deri hastalıklarında derinin mukavemetini arttırır. Cilt hücrelerinin sağlığının korunmasına katkıda bulunur. ,

-Mantarların üremesini durdurucu etkisi (kına ve lavson maddesi) de vardır. Ticarette esmer ve yeşil kına çeşitleri mevcuttur. Doğal olanı esmer renklidir

-Ayak terlemesi
ne engel olur.

-Dolamada kullanılır.

-Uyuz ve egzamaya iyi gelir. Uyuz hastalığından etkilenen bölüme lapa halinde uygulanır.

-Guatrın
üzerine bağlanırsa fayda görülür.

-Kınanın kendine has kokusu merkezi sinir sistemi için faydalıdır. Kına kokusu sinirler üzerinde olumlu etkiler yaparak sinirlerin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar.

-Ağız yaraları ve deri çatlaklarını tedavi eder,

-Parmak ve saç boyası olarak kullanılmaktadır

-Saçları besler ve kuvvetlendirir

-Saçlara doğal kızıllık verir. Saçlarda kırılmaları önler. Kına saçların dökülmesini engeller. Saç derisinde Ph değerinin dengeler. Kepeğe ve saç derisinde kuruluğa faydalıdır. Kına saç çıkmasını teşvik eder, saç köklerinin sağlamlaşmasını sağlar.

-Deriyi kuvvetlendirir. Kına lapa halinde tırnaklara uygulandığında kırılma eğilimi olan tırnakları güçlendirir. Hakiki yağ ve kına tozu karışımı kullanıldığında daha iyi sonuç alınır.

-Ayak hastalıklarında, mantar ve cilt kaşıntılarında kullanılmaktadır.

-Kına sivilce ve kane tedavisinde kullanılır. Cildin veya derinin farklı bölgelerinde meydana gelen deri hastalıklarına karşı kına tedavi amaçlı kullanılır.

KINA SABUNU: Çiçekleri kurutulur, öğütülür ve sabunlaştırılır

-UYARI:

Nadirde olsa bazı yan etkiler görülebilir. Hassas ciltlerde, alerjiye neden olabilmektedir. Hırıltı, öksürme ve astım hastalarında nefes darlığı gibi, solunum yollarında allerjiye neden olabilir. Kınanın ağızdan alınmamalı. Yanlışlıkla yutulması, acil tıbbi müdahele gerektirebilir.