LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Kuru Üzüm -
(Vitis vinifera)
Kuru Üzüm

Taze üzüm, potasyum karbonatla suya yatırılır ve kurutulur. Zeytinyağı, parlatıp sarartır. Potasyumun yerine ayçiçeği sapı, bağ çubuğu ve sakızlık çalısı külü de kullanılabilir.

-Antioksidan ve antibakteriyeldir, bu özellikleri fenolik bileşik içeriklerinden gelmektedir. Kuru üzüm en yüksek fenolik bileşiğe sahip besinlerdendir. (mg/kg) Kuru üzüm > tarhana > kuru siyah erik > kuru kayısı > kırmızı üzüm > taze kapya biber > taze üzüm. Antioksidan kapasitesi ve fenolik bileşik değer olarak; beyaz kuru üzüm en düşük, kırmızı kuru üzüm ise en yüksek değere sahip olandır.

-Güneşte kurutulmuş kırmızı ve siyah olanı daha faydalıdır.

-Protein ve karbonhidrat kaynağıdır. A,B1,B2,B6,C vitaminleri ile fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit, organik asitler, formik asit mineralleri içerir.

Üzümdeki bol demir, kan yapar. Gıda şekli anne sütüne benzer. . Anemi tedavilerinde takviye olarak tavsiye edilir. 100 gram kuru üzüm, günlük demir ihtiyacınızın %12’sini karşılar.

Özellikle çekirdekli siyah üzüm, kansızlığın giderilmesinde etkilidir. Siyah kuru üzümün çekirdeği, öğütülmüş olarak da tüketilebilir.

-Demir eksikliği ve kansızlık olan kişiler, her gün 1-2 avuç kuru üzüm tüketebilir.

-Karaciğerin dostudur. Kuru üzümün detoks özellikleri vardır. Antioksidanlar açısından çokça lif içerir. Antioksidanlar karaciğerin düzgün çalışmasına ve vücuttan toksinleri atmasına yardımcı olur.

-Sarılığı giderir, sirke ile yenir.

-Kumları döker, idrarın damla damla gelmesinin tedavisinde iyi gelir. Çekirdekleri alınır karabiber konulup yenir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kekikle yenirse vücudu şişmanlatır.

-Sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olur, ağız sağlığını korur. Diş çürümelerini engeller.

-Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

-Kuru üzüm kabızlığı önler. Diyet lifi bakımından zengin bir gıdadır. Her bir kuru üzüm tanesinin %3.5’i, diyet liflerinden oluşur. Diyet lifleri, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

-Bağırsak sağlığını destekler, kolon kanserine karşı koruma sağlar. Prebiyotik içeriği bağırsak mikrobiyotasını olumlu etkilemektedir. Güneşte kurutulmuş kuru üzüm, 100 gramında 5,7 gr ile yüksek prebiyotik (sindirilemeyen lif) içerir.

-Kolesterol seviyesini düzenler. Tansiyonu dengeler. -Kalp sağlığını iyileştirir. Kuru üzüm suyu içmek kötü kolestero seviyenizi düşürür.

-Yorgunluk ve depresyonun önüne geçer, enerji verir.

-Unutkanlığı giderir, dimağı kuvvetlendirir.Günlük ile yenilir. -İçerdiği B vitaminleri vücudun enerji oranını yükselterek yorgunluk ve depresyon gibi ruhsal problemlerin yaşanma ihtimalini aza indirir.

-Uzun süre tokluk hissi sağlar. Tokluğu etkileyen hormonları etkiler, yemekle enerji alımını azaltır ve bu da vücut ağırlığını korumaya yardımcı olur.

-Kuru üzüm düşük ila orta düzeyde bir glisemik indekse (GI 49-69 arası) sahiptir. Şeker hastaları veya insülin direnci olanlar için kuru üzüm, GI’in yanı sıra yüksek lif ve antioksidan kapasitesi ile daha düşük Tip 2 diyabet riskiyle bağlantılı olduğundan sağlıklı bir seçimdir. Kan şekerini aniden yükseltmez.

-İçeriğindeki boron minerali (100 gramında 2.2 mg)sayesinde kalsiyum emilimini kolaylaştırır ve kemik sağlığını, eklemlerin büyümesi ve bakım güçlendirir. Boron menopoz sonrası kadınlarda kalsiyum kaybını azaltarak kemik erimesi (osteoporoz) üzerinde önleyici bir etkiye sahip olabilmektedir. Bunun yanı sıra kuru üzümdeki prebiyotikler kalsiyum ve magnezyum emilimini artırarak, kemik mineral içeriği ve yoğunluğunu korur ve kemik yapısını destekler.

Yine içeriğindeki element boru ile D vitamini destekleyerek osteoporoz tedavisinde de takviye olarak önerilir.

-Romatizmal hastalıkları engeller.

-Sert urları eritir. Kuru üzüm, safran, yumurta sarısı, kuş yemi, keten tohumundan merhem yapılıp uygulanır.

-Öksürüğü keser. Anason ile kaynatılır, badem yağı ile içilir.

-Çıbanları patlatır, iyileştirir. İç yağı ile merhem yapılıp uygulanır.

Mineraller, vitaminler ve enerji için iyi bir kaynaktır.

-Her 100 gram kuru üzümde;
Enerji299 kalori
Kalsiyum50 mg
Şeker59.19 gr
Demir1.88 mg
Diyet Lifi3,7 gr
Magnezyum32 mg
Protein3.07 gr
Potasyum749 mg
B1 Vitamini0.106 mg
Sodyum11 mg
C Vitamini2,3 mg
Çinko0.22 mg
E Vitamini0.12 mg
K vitamini3,5 mcg (microgram)

-Sadece faydalarından yararlanmak isteyen kişiler, günde 4-5 adet siyah kuru üzüm tüketmeleri yeterli olur.

-UYARI:

-Diyabet hastalarının kuru üzüm tüketiminde dikkatli olmalılar.

-Aşırı tüketilmesi kilo aldırır.