LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Limon -
(Citrus Medica)

Limon kabuğu %0.30-35 uçucu yağ ve birçok kokulu esans içerir. Limon suyunun bileşiminde organik asitler (sitrik asit), şekerler, pektin, C vitamini (100gr özsuda 60-65 mgr) A, B1 ve B2 vitaminleri bulunur. Suyunda bol bol bioflavonid bulunur ve vücuttan toksinlerin atılmasında en önemli rolü oynar.

Her gün limonsuyu içmek isteyenler için 220gr veya yarım limon suyu yeterlidir. İştah açıcı kılmak, kokusuna tadına çeşni vermek, için salatalara bazı yemeklere katılır.

Kalın ve buruşuk kabuklu limonlar fazla sulu değildir. Kabuğunda yeşillik varsa bu meyvenin normalden daha asitli olduğunu gösterir. Limonların çoğunun kabuğunda kimyasal maddeler (böcek öldürücüler vb.) olduğundan buzdolabına kaldırılmadan önce özel deterjanla yıkanmalıdır. Misket limonsuyu sıkılmadan önce sabunla yıkanır ve soğuk olmayan serin ortamda saklanır.

- Limon kabuğu midevidir, ağız kokularını giderir. Nezleye iyi gelir. Basur tedavisinde kullanılır. Bir miktar toz limon kabuğu nöbet şekeri ile karıştırılır günde 3 defa yenilir. Kalbe kuvvet verir.

- Şeker katılan limon suyu yorgunluk giderici, gribal enfeksiyonlarda dayanıklık verici olarak içilir. Haricen antiseptik olarak kullanılır. Gargara yapılır. Limonata idrar söktürücü olarakta kullanılır. Kabuğu toniktir bütün organları uyarır.

-Kanı temizler ve sulandırır. Tansiyonu düşürür. Kalbi kuvvetlendirir, ruhu ferahlatır. Kabuk, yaprak ve çiçeklerden alınarak bal ile macun yapılıp birer kaşık yutulur.

-İdrarı söktürür. Böbrek tıkanıklığını giderir. Böbrek taşlarının düşmesine yardım eder.

- Suyu ile yapılan gargara ağız içi ve bademcik iltihaplarını geçirir. Boğazdaki mikropları limon ve tuz öldürür rahatlatır. Bir bardak sıcak suya bir limon sıkılır ve bir tatlı kaşığı sofra tuzu ilave edilip karıştırılır gün boyu gargara yapılır.

-Grip ve nezleye şifa verir, çabuk geçmesini sağlar. Mikrop öldürücü özelliği vardır. Öksürük, astım, sinirlilik, uykusuzluk ve çarpıntıları giderir. Felç hastalarına tavsiye edilir.

-Mideyi kuvvetlendirerek, hazmı kolaylaştırır. Mide barsak ve idrar yollarını temizler. Baş dönmesini durdurur. Bir su bardağı kahve içine sıkılan bir limon suyu içilebilir. Damar tıkanıklığını açar. Temriyeyi geçirir. Mide bulantısını geçirerek kusmayı keser, ağız kokusunu giderir.

-Karaciğer için çok yararlıdır. Harareti ve ateşi önler. Sıcak içilirse ter söktürür Romatizmada, ishalde kullanılır. Spazmlara karşı koruyucudur. Kadınların aşırı adet kanamalarını giderir.

-Gıda zehirlenmelerini önler. Zehir birikimini dağıtır. Zehirli hayvan sokmalarına karşı panzehirdir. Kabukları veya çekirdeği yenir. Sodyum, potasyum ve javel suyu zehirlenmeleri gibi alkalilerden ileri gelen tehlikeleri giderir.

-Diş etlerini kuvvetlendirir dişleri beyazlatır. Çiğnendiğinde dişetleri kanamasını önler.

-Yılan sokması durumunda limon kabuğunun suyunu su ile karıştırarak içmek ve ısırılan yere limon kabuğunu sarmak iyi gelir.

-Sivilceleri, çilleri giderir ve cilde güzellik katar. Nasırların sökülmesini sağlar. Suyu ile mücevherler silinirse parlatır.

-Zayıflatır. Kür olarak bir hafta uygulanır. Bir hafta ara verilir. Yemek aralarında bir limon su bardağına sıkılır, üzerine su ilave edilir. İlk gün 5-6 adet içilir (doktor tavsiyesiyle) Hafta sonunda yükseltilerek içilir. Bir hafta ara verilir. Sonra devam edilir.


LİMON KABUĞUNUN KULLANILIŞI

Limon kabuğu melisa yaprağı ve nane yaprağıyla kaynatılır ve içilir. Limon kabuğu kurutulur, değirmende toz haline getirilir ve buruna çekilir veya nane yaprağı ile kaynatılarak içilir. Küflenmiş limon kabuğunun karınca ve böcekleri kaçırtıcı özelliği vardır.

- Bir litre su içerisine iki tutam limon yaprağı kaynatılıp günde iki fincan içilir. Kabuğunun özü bir bardak sıcak suya konularak etli kısmının suyuna birkaç kaşık bal katılarak gündüzleri 3-4 bardak içilir. Limon veya balla karıştırılarak içilir. Kabuğu toz haline getirilerek saklanıp balla karıştırılarak içilir. Gut, romatizma ve böbrekler için faydalıdır.