LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Mandalina -
(Citrus Nobilis)
Mandalina

Mandalina, yaprak dökmeyen küçük bir ağaçta yetişir. Zengin bir vitamin, antioksidan ve besin kaynağıdır.

100 gr mandalinanın besin içeriği:
-Kalori. 53 kcal
-Karbonhidrat: 13 gr
-Protein: 0.8 gr
-Yağ: 0.3 gr
-Su: 85 gr

Vitamin ve mineral içeriği (günlük değerin yüzdesi):
-A vitamini : Yüzde 14
-C vitamini : Yüzde 44
-B1 vitamini : Yüzde 2
-B3 vitamini : Yüzde 2
-B5 vitamini : Yüzde 2
-B6 vitamini : Yüzde 4
-B9 vitamini : Yüzde 4
-Kalsiyum : Yüzde 4
-Magnezyum : Yüzde 3
-Potasyum : Yüzde 5

KANSER KALKANI MANDALİNA:

C vitamini deposu mandalina, kolon, meme ve yemek borusu kanserinin oluşumunu önler. Mandalinanın kanserden diyabete kadar birçok ciddi kronik rahatsızlığa karşı faydalı. Kışın bu meyve bol bol tüketilmelidir.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR:

1 su bardağı mandalina diliminde günlük önerilen C vitamini tüketiminin yarısından daha fazlası vardır. C vitamini sağlıklı cilt ve dokuların oluşumu ve devamlılığı için gereklidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini arttırır, kalp hastalık riskini azaltır. C vitamini ile akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin oluşumunu önler. Zengin C vitamini vücutta kollajen sentezi için hayati öneme sahiptir. Kollajenyaraların hızlı iyileşmesi ni sağlar, tendonları, bağları, kemikleri ve kan damarlarını bir arada tutar. C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demir mineralinin emilimini de artırır.

KEMİKLERE BİRE BİR:

Mandalinada bolca bulunan A vitamini sağlıklı kemikler ve hücre büyümesi için gereklidir. A vitamini üreme sağlığı ve hücreler arası iletişimde önemlidir. Öte yandan beta kriptoksantinden zengin bu meyve iltihap gelişme olasılığını yarı yarıya azaltır.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN:

Göz hastalıklarını geciktirir. Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı için de önemlidir. A vitamininin yeterli alınması başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktiriyor.

HÜCRELERİ YENİLER:

B vitamini zengini mandalina vücutta DNA ve RNA inşa ederek yeni hücrelerin oluşumu ve sağlıklı devamlılığını destekler. Mandalinada olan folat kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini de önlemektedir. Flavonoidler serbest radikalleri (hastalığa neden olan moleküller) nötralize eden antioksidanlardır. Mandalinadaki nobiletin flavonoidi obeziteyi önlemede, diyabetle savaşmada ve kolesterolü düşürmede etkilidir. Tangeritin adlı bir diğer flavonoid ise yağlı karaciğer hastalığı ve damar sertleşmesini önler. İçerdiği hesperidin ile mandalina sağlıklı kollajen üretimi için C vitamini ile sinerjik olarak hareket eder. Mandalina ilaçlar, hava kirliliği, hastalıklar, şiddetli egzersiz, sigara içmek, kimyasallar ve güneş ışığından gelen UV ışınlarının olumsuz etkilerini azaltır.

OBEZİTEYİ ÖNLER:

Mandalina çözünür lif pektin içeriği ile daha uzun süre tokluk sağlar. Yapılan çalışmalarda pektin tüketiminin obez bireylerde kalori alımını azalttığı gösterilmiştir. Diyet lifi alımı diyabet riski, kalp hastalığı, kolon kanseri, obezite ve yüksek kolesterolriskini azaltır. Aynı zamanda mandalinanın içerisnde yer alan lifler, bağışıklık sistemini güçlendirirken,hafızayı da geliştirir. Ayrıca mandalina tüketmenin ruh halini iyileştirdiği de bilinmektedir. Potasyum içeriğiyle aynı zamanda kemik sağlığı içinde önemlidir. İlerleyen yıllarda kemik erimesine karşı savaşır. Yetelipotasyum alımı yüksek kan basıncını önler ve kalp krizi oluşum riskini azaltır.

-1 porsiyon meyve=2 küçük mandalina, kan şekerindeki dalgalanmaları önleyerek tatlıya olan ihtiyacı azaltır.

Suyu bazı içeçek ve yiyecekleri kokulandırmak içinkullanılır. Kabuğundan esans çıkarılır.Yüksek miktarda şeker içerir, serbest asit oranı düşüktür.Bir ufak mandalinada, bazı büyük portakallardan daha fazla kullanılabilir C vitamini vardır. Mandalinadaki besleyici maddeler, belirli ürün enfeksiyonlarıyla savaşmayı kolaylaştırmaktadır. Suyu sıkılabilir, ama önce kabuğu soyulur, fakat en iyisi yemektir.

-Günde iki adet mandalina yemek soğuk algınlığından korunmaya yardım eder. Vücudu dirençli yapar. Grip için şifadır, kanı temizler, sinirleri yatıştırır, damar sertliğini giderir.

-Mandalina kabuğunun altındaki beyaz lifler selülozik maddeler bakımından zengin oldukları için atmayın ve meyveyle birlikte tüketin.

-Mandalinayı tüketirken çekirdeklerinin apandisit organının tıkanmasına yol açabileceği için çıkarılması gerekir.

BÖBREK TAŞLARINDAN KORUR:

Böbrek taşı riskinizi azaltır. Araştırmalar, turunçgillerden zengin bir diyetin idrardaki sitrat düzeyini artırdığını gösteriyor. Bu maddeler, katı tortulara, kalsifikasyonlara dönüşen kalsiyum tuzlarının kristalleşmesini ve çökelmesini engeller. Araştırmalara göre, böbrek taşlarının çoğu tam olarak idrardaki düşük sitrat seviyesi nedeniyle ortaya çıkar.

MANDALİNA KABUĞUNDAN DETOKS ÇAYI:

Mandalinanın kabuğundan yapılan detoks çayları hem sindirim problemlerine iyi geliyor ve bağışıklığınızı destekliyor, hem de vücuttan toksin atılmasını sağlıyor. Bu çayların aynı zamanda yorgunluk ve uykusuzluk problemlerini azaltıcı etkileri de mevcut.

Malzemeler: -1 litre su
-2 adet mandalina
-Yarım limonun suyu
-1 çubuk tarçın
-5-6 adet karanfil
-2 çorba kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı: 1 litre kaynayan suya mandalinaların kabuklarını doğrayarak atın. Ardından limon suyu, tarçın, karanfil, elma sirkesini ekleyin. 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın.