LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Oğul Otu -
(Melissa officinalis)

Limonu andıran kokusu vardır. Kurutulmuş yapraklarından hazırlanan infusyon,yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Sinirsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında, astım krizlerinde kullanılır. Kuvvetli öksürükleri keser. Uyku bozukluğunu giderir, migrene faydalıdır, ishali keser.

-Kulak uğultuları ve baş dönmesini giderir, terleticidir, suyu kaynatılıp vücuda sürülürse ter kokusunu giderir.

- Kalbe kuvvet verir, beyin damarlarını açar, insanı ferahlatır. Organizmanın dengelenmesi ve savunma gücünün arttırılmasında kullanılır. Kalp çarpıntısını, nefes darlığını giderir, kalbe kuvvet verir, zekayı arttırır. İşlevsel kalp rahatsızlığını, spazmı giderir. Düzensiz adet kanaması ve adet sancılarında kullanılır.

-Yatıştırıcı etkisi vardır, balgama ve ülsere iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, hıçkırığa faydalıdır kusmayı önler. Arı ve haşarat sokmalarında, çıban, yara ve eziklerde lapası kullanılır. Uyuzda kullanılır.

Tohumlarından 3'er gr günde 3 defa yutulur. Saf oğul otu 10gr, Günlük 10gr,Çekirdeksiz kuru üzüm 20gr'dan öğle-akşam 15'er gr yutulur.

- Diş ağrılarını keser; ağızda çiğnenir. Felce iyi gelir. Nevralji ve romatizma ağrılarını giderir. Oğulotundan elde edilen ispirto kullanılır. Oğul otu suyu içilirse geç ihtiyarlanma görülür.

Oğul otu suyu imbikle elde edilirse daha iyi olur .

Cilt için: Melisa (oğulotu) yaprakları ve tomurcukları içerdiği madensel tuzlar. Bitki ile yapılacak buhar ve tonik cilde uygulanır. Bir tas kaynamış suya, bir avuç melisa konur, 10 dakika kadar yüz buhara tutulur, buhardan sonra melisa ile yapılmış yüz toniği ile yüz yıkanır. Tonik için bir su bardağı kaynar suya, bir çorba kaşığı melisa konur üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dakika tutulur, ateşten alınır, 20 dakika demlenir sonra süzülür. Tonik hazırlanmıştır. Bu bakımı yapmadan önce yüz kevir lifinin sabunu ile (iyi cins zeytinyağı veya defne sabunu) köpürtülüp yüze masaj yapılarak yıkanır. Bu formül her türlü cilt için uygun ve etkilidir. İnce kırışıklıkları giderir yaşlanmayı önler.


Çay Hazırlamak

Bir litre suya bir avuç bitki atılarak kaynatılır, günde 2-3 fincan içilir. Limon kabuğu, nane yaprağı, melisa yaprağı karışımı kaynatılıp hastaya içirilir.