LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Oğul Otu -
Melisa- (Melissa officinalis)
Oğul Otu

Naneyle aynı aileden olan Melisa, arıları hastalıklardan koruyup oğul çıkarmaları için kovanların arkasına konulduğundan, oğul otu olarak bilinir. Tıpta taze, kurutulmuş ve yağ formlarında kullanılır. Oğulotunun yapraklarına dokunulduğunda havayı nanemsi, limoni bir koku kaplar.

Yaprakları çiçeklenmeden önce toplanır çünkü çiçeklendikten sonra kendine özgü limon kokusunu yitirir, tedavi amaçlı kullanılamaz.

Melisa otu, A vitamini ve C vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, lif ve tanen açısından zengindir. Ayrıca flavonoidler (antioksidan) bakımından zengindir.

AĞRILARI GİDERİR

Baş Ağrısı:Rahatlatıcı özellikleri ile kasların gevşemesine, stres vegerginliğin azalmasına yardımcı olur. Daralmış kan damarlarının açılmasına katkı sağlar ve baş ağrılarını giderir. Migrene faydalıdır.

Oğulotundan elde edilen ispirto; nevralji ve romatizma ağrılarını giderir.

Diş ağrısı: Ağrı giderici etkisinin yanısıra iltihaplanmayı da azalttığı düşünülmektedir. Ağızda çiğnenir. Melisa yağı, önce jojoba yağı yada hindistan cevizi yağı ile seyreltip, etkilenen bölgeye pamuklu çubukla uygulanır.

Adet ağrıları: Östrojen hormonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması sayesinde düzensiz adet kanamasına iyi gelir. Regl ağrısının da azalmasını sağlar.

Melisa otunun adet ağrıları ve kramplarını ve adet öncesi sendromunu (PMS) hafiflettiğini gösteren araştırmalar vardır. 2015 yılında yapılan bir araştırmada, 100 liseli kız çocuğunda krampların yoğunluğunu azaltmada melise otu etkisi araştırıldı. 3 ayın sonunda melisa otu alan grubun semptomlarında belirgin bir azalma olduğu belirlendi.

Kas ağrılarını dindirmek için bir demet melisa bitkisi kaynatıp süzülür, sonra vücuda sürülür. Bu suyu ter kokularını gidermek için de kullanılır.

SİNDİRİME YARDIMCI OLUR

Bağırsaklardaki hareketi arttırarak metabolizmanın hızlanmasını sağlar, kabızlığı giderir. Sık karın ağrısı, bulantı ve hazımsızlık , dispepsi (mide fesadı) problemi yaşayanlara melisa otu iyi bir yardımcıdır.

2010’da çalışmada, fonksiyonel bir dispepsi üzerine, melisa otu içeren soğuk tatlıların sindirimi kolaylaştırdığı ve mide rahatsızlıklarını rahatlattığı bulunmuştur.

Kurutulmuş yapraklarından hazırlanan infusyon, yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Ülsere iyi gelir.

Sinirsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında, ishalde kullanılır. Kusmayı önler.

Hazımsızlık için; 2,5 litrelik bir şişeye 50 gr. çekilmiş ceviz, 200 gr. kişniş, 5 gr. tarçın, 3 gr. tane karanfil ve bir tutam melisa yaprağı koyun. Bu karışımı her gün çalkalayın. Bir hafta sonra suyu ince bir tülbent yardımıyla süzüp yarım litre daha su ekleyin ve 1 gün daha bekletin. Her gün bir kaşık içmek hazımsızlığı giderecektir.Mide bulantısı için ise ilk başladığı anda bir bardak melisa çayı için.

Mide ve safra kesesi sorunları için 2 çay kaşığı melisa, nane ve papatyayı 2 bardak kaynar suya ekleyip demlenmeye bırakın ve yemeklerden önce için.

SİNİRLERİ YATIŞTIRICIDIR

Melisa otu, stresi yatıştırır, sakinleştirirrahatlamaya yardımcı olur.

Depresyon, demans (bunama) ve Alzheimer hastalığına olumlu etkileri olduğuna dair bilimsel çalışmalar mevcuttur. 2004 yılında yapılan bir çalışmada, melisa otunun psikolojik stresin olumsuz duygudurum etkilerini azalttığı bulunmuştur. Melisa otu kullanan katılımcılar, dinginlik hislerinin arttığını ve uyanıklık durumunda azalma olduğunu belirtmişlerdir.

Hafıza ve öğrenme yetisini olumlu etkiler.

Bilişsel işlevi artırır Oğul Otu içerisinde Rozmarinik Asit bulunur. Bu madde, beynin gelişimi etkiler ve daha kolay öğrenmeyi sağlar. Zekayı arttırır.

2014 yılında yapılan bir çalışmada melisa otu içeren gıdaların ruhsal ve bilişsel etkileri incelenmiştir. Melisa otu, doğal veya yapay tatlandırıcılar ile birlikte bir içeceğin ve yoğurdun içine karıştırılmıştır. Katılımcılardan hafıza, matematik ve konsantrasyonla ilgili bilişsel görevler yapmaları istenmiştir. Melisa otu içen katılımcıların içmeyenlere göre daha iyi performans gösterdiği bulunmuştur.

-Kulak uğultularını giderir.

Uykusuzluk tedavisinde kullanılır.

Melisa otunu kedi nanesi ile birleştirmek, uykusuzluğun giderilmesine yardımcıdır. 2006 yılında yapılan bir çalışmada karma doz alan çocukların uykusuzluk sorunlarında % 70 ila % 80 oranında iyileşme yaşadıkları bulunmuştur. Hem araştırmacılar hem de ebeveynler, melisa otunu iyi ya da çok iyi bir tedavi olarak gördüklerini belirtmişlerdir.

Uykusuzluk için melisa çayı yatmadan 20 dakika önce içilmelidir. Günde en fazla üç fincan tüketilmelidir. Melisa otu sarı kantaron ile birlikte demlenerek tüketildiğinde uykusuzluk ve huzursuzluk problemi üzerinde çok daha etkili olur.

KALBE İYİ GELİR

-Organizmanın dengelenmesi ve savunma gücünün arttırılmasında kullanılır. İşlevsel kalp rahatsızlığını, spazmı giderir. Kalbe kuvvet verir, beyin damarlarını açar, insanı ferahlatır. Kalp çarpıntısını, nefes darlığını giderir.

Kalp rahatsızlıklarında bir tutam karabaş otunu bir tatlı kaşığı melisa yaprağı ile karıştırarak çay olarak tüketilir.

Kanı temizlemek için bir tutam rezene ile bir tatlı kaşığı melisa yaprağı ile karıştırarak çay olarak tüketilebilir.

Felce iyi gelir. Oğul otu suyu içilmesi geç ihtiyarlanmaya katkı sağlar.

Arı ve haşarat sokmalarında, çıban, yara ve eziklerde lapası kullanılır. Uyuzda kullanılır.

Tohumlarından 3'er gr günde 3 defa yutulur. Saf oğul otu 10gr, Günlük 10gr, Çekirdeksiz kuru üzüm 20gr'dan öğle-akşam 15'er gr yutulur.

Anti-viral ve anti-bakteriyel görev görüyor.

Uçuk tedaviside kullanılır: Uçuğun (Herpes simpleks virüsü) ilk belirtisini farkettiğinizde melisa yağını topikal olarak uygulayabilirsiniz. 1999 yılında yapılan bir çalışmaya katılan gruplardan biri, beş gün boyunca günde dört kez uçuk çıkan alana melisa otu kremi, diğer grup ise plasebo ürünü uyguladılar. Araştırmacılar, melisa otu kremini kullanan katılımcıların daha hızlı iyileştiklerini buldular.

Ateş düşürücü etkisi bulunuyor.

Terleticidir, suyu kaynatılıp vücuda sürülürse ter kokusunu giderir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Kuvvetli öksürükleri keser, balgama hıçkırığa faydalıdır

Cinsel isteksizliği önler: Son yıllarda yapılan pek çok bilimsel araştırma, melisa otunun özellikle kadınlarda görülen cinsel isteksizlik sorunu tedavisinde çok etkili olduğunu göstermiştir. Bitkinin çayı veya extratı tüketir.

OĞUL OTU BOY UZATIR: Oğul otu doğru kullanıldığında boy uzamasına yardımcı olur. Kaynamış suyun içerisine oğul otu atarak 5 dakika beklemeniz gerekiyor. Ardından oğul otunu süzebilirsiniz. Ilıdıktan sonra içerek tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinden yaklaşık olarak 2 saat önce haftada bir gün içmelisiniz. Düzenli kullanım için her zaman aynı gün içmeye özen göstermelisiniz.

CİLT İÇİN: Melisa otunun cilt ve saça faydaları Cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır ve akne gibi cilt sorunlarına iyi gelir. Kırışıklıkları azaltır ve cildi canlandırır. Dudak bakımında kullanılabilir. Yaprak ve tomurcuklarından hazırlanan tonikle cilt bakımı yapılabilir. Saç dökülmesi ve kellik problemleri için kullanılır. Solgun ve yıpranmış saçları güçlendirir.

Cilt bakımı: Bitki ile yapılacak buhar ve tonik cilde uygulanır. Bir tas kaynamış suya, bir avuç melisa konur, 10 dakika kadar yüz buhara tutulur, buhardan sonra melisa ile yapılmış yüz toniği ile yüz yıkanır.

Tonik için; bir su bardağı kaynar suya, bir çorba kaşığı melisa konur üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dakika tutulur, ateşten alınır, 20 dakika demlenir sonra süzülür. Tonik hazırlanmıştır. Bu bakımı yapmadan önce yüz kevir lifinin sabunu ile (iyi cins zeytinyağı veya defne sabunu) köpürtülüp yüze masaj yapılarak yıkanır. Hazırlan toniğe batırılan pamukla cild hafifçe bastırarak temizlenir. Hassas cildlerde; cildini kızarmasını ya da kaşınmasını önlemek için Hindistan cevizi yağıyla seyreltilir.Bu formül her türlü cilt için uygun ve etkilidir. İnce kırışıklıkları giderir yaşlanmayı önler.

Saç bakımı; 1 tatlı kaşığı melisa yağını 5-6 damla badem ve Hindistan cevizi yağıyla karıştırıp kuru saçlara masaj yaparak sürülür. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra yıkanır.

-Yaprakları ezilip macun haline getirilerek böcek ısırıklarına karşı tedavi edici olarak kullanılabilir.

Dudak bakımı; çatlayan dudaklara 1 damla melisa yağı ile Hindistan cevizi yağı karıştırıp sürülür.

Zona hastalığının tedavisinde 2 çay kaşığı melisa yaprağını kaynatıp lapa kıvamına getirin. İçine 1 çay kaşığı zeytinyağı ilave edip karıştırın ve ağrılı bölgeye uygulayın.

Astım ve nefes darlığı için bir tutam sinir otu ile bir tatlı kaşığı melisa

Diyabete faydalıdır.

Selülit tedavisi için 25 gr. melisa yağı, 25 gr. okaliptüs yağı, 25 gr. adaçayı, 15 adet dövülmüş aspirin ve 10 adet limonun suyu karıştırarak, masajla selülitli bölgelere uygulanır.

- Düzenli şekilde tüketildiğinde, kilo almayı engelleyebilir.

OĞUL OTUNUN KULLANILDIĞI DİYER ALANLAR

-Tek başına ya da papatya, sarı kantaron gibi şifalı bitkilerle birlikte çayı yapılabilir. -Taze yaprakları özellikle yazın soğuk içeceklere katılabilir. -Yaprakları çorbalara, balık yemeklerine, pilavlara ve meyve salatası gibi salata çeşitlerine eklenebilir. -Banyo suyuna katılarak rahatlatıcı etkisinden faydalanılabilir. -Melisa yağının kokusu ruhsal ve zihinsel açıdan rahatlama sağlarken ortamın hoş kokmasını da sağlar. -Fesleğen, badem, bergamot, zencefil, lavanta, papatya, gül ve biberiye yağları ile hoş kokulu karışımlar oluşturulup oda parfümü olarak da kullanılabilir. -Tatlıları tatlandırmak için yağı ve özü kullanılır. -Kozmetik sektöründe kullanılır. Yağı vücut losyonu ve kremlere katılarak kullanır.

ÇAY HAZIRLAMAK

Taze yapraklar çay için en iyisidir ancak kurutulmuş yapraklar da kullanılabilir. Bir fincan su kaynatıldıktan sonra bir tatlı kaşığı melisa yaprağı ilave edilip 5-10 dakika demlemeye bırakılır. Demleme süresini uzatırsanız çayın tadı acılaşacaktır. Süzdükten sonra isterseniz balla tatlandırarak içebilirsiniz.

Bir litre suya bir avuç bitki atılarak kaynatılır, günde 2-3 fincan içilir. Limon kabuğu, nane yaprağı, melisa yaprağı karışımı kaynatılıp hastaya içirilir.

Yarım litre kaynatılmış suyun içerisine 1,5 çay kaşığı kurumuş oğul otu ekleyerek 10 dakika boyunca demlemeye bırakabilirsiniz. Çay ılıdıktan sonra süzerek içebilirsiniz.

Buzlu Melisa Çayı: Yarım litre suyu kaynattıktan sonra 1 tatlı kaşığı melisa yaprağı, 1 çay kaşığı nane ve 1 çay kaşığı papatya ilave edip 10 dakika demlenmeye bırakın. Süzerek sürahiye aktarın ve buzdolabında bekletin. İçerken balla tatlandırıp 1-2 buz ilave edebilirsiniz. Çayı 2 gün buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Aç karnına günde 2 ya da 3 kere oğul otu çayını içebilirsiniz.

Buhar Banyosu; Bir kaba yaklaşık bir litre su koyup içine bir avuç dolusu melisa çiçeği ve yaprağı atarak kaynatın. Ardından su buharına yüzünüzü 10 dakika boyunca tutup buhar banyosu yapın. Buhar banyosunun ardından hazırladığınız tonikle cildinizi temizlemeniz kırışıkların azalmasına büyük oranda katkı sağlar.

MELİSA YAĞININ KULLANIMI:

Melisa otu yapraklarından ve beyaz sarı çiçeklerinden esansiyel yağ elde edilir.

-Melisanın esansiyel yağı taze tomurcukları, yaprakları ve dalları damıtılarak elde edilir. Haricen kullanıldığı gibi yaklaşık 1-2 damla suyla karıştırılarak da içilebilir. -Suyla karıştırılarak içilmesi, hafif ve orta derece Alzheimer hastalığının belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. -Glioblastoma multiforme (kötü huylu beyin tümörü) için de yararlıdır. -Bakteri ve mantar önleyici özelliklere sahip olduğundan egzama, akne ve ufak yaraların doğal yolla tedavisinde kullanılır. -Kokusu ruhsal ve zihinsel açıdan rahatlama sağlarken içinde bulunan ortamın hoş kokmasını da sağlar.

Melisa yağı oda sıcaklığında kuru yerde muhafaza edilmelidir. Cilde uygulamadan önce Hindistan cevizi veya jojoba yağı ile seyreltilmelidir.

-UYARI:

Melisa bitkisinin toksik etkisi çok azdır. Ancak aşırı miktarda ve sık kullanılması halinde dikkat edilmeli.

-Baş ağrısı ve baş dönmesi yapabilir. -Göz tansiyonu (glokom) hastalığı varsa melisa yağı kullanılmamalıdır. -Tiroid fonksiyonunu değiştirebilir, tiroid hormon düzeylerini azaltabilir ve tiroid hormon replasman tedavisine müdahale edebilir. İyot eksikliğine bağlı troid sorunu olan kişilerin dikkat etmelidir. -Glokom ilaçları, tiroid ilaçları, barbitüratlar, sedatif ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. -Tahrişe neden olabileceği için göz ile temas etmemelidir. -Melisa çayı diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürebilir. - Düşük kan şekeri (hipoglisemi) riski varsa kullanılmamalıdır. -Karaciğer hastalığı olanların melisa çayı tüketmeden önce doktora danışmalıdır. -Mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar doktora danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır. -Melisa bitkisi bazı bünyelerde alerjik etki yapabilir. Bu nedenle hindistan cevizi gibi bir yağla seyreltilip birlikte kullanılmalıdır. -Hamile ve emziren kadınlar ile bebek ve çocuklar kullanmamalıdır.