LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Polen -
Polen

Polen, çiçekli bitkilerin ortasında bulunan erkek üreme hücresidir. Ancak mikroskop altında görülebilen bu hücreler 10 yıl dayanabilecek kadar canlıdırlar. Polen, Bitkinin tüm genetik ve diğer özelliklerini taşır. Döllenmeyi sağlayarak nesillerin devamını temin eder.

Polen balı oluşturan bir maddedir. 21 günlük işçi arılar tarafından, arı kovanına, protein takviyesi yapmak ve yavru arıları beslemek amacıyla bilinçli olarak taşınır.

Arı polenlerinin tadı, rengi toplandığı bitkilere göre değişir. Tatlı ve çiçek kokusu içeren bir lezzete sahiptir. Rengi genellikle altın sarısıdır.

Polen: Tüm Temel Maddeleri İçerir

Arı poleni besleyici ve çok yönlü bir besindir. İçerisinde yaklaşık olarak 200-250 civarında farklı madde bulunur. Bunların arasında amino asitler, trigliseritler, fosfolipidler, vitaminler, makro ve mikro besinler, flavonoidler bulunur.
İnsan yaşamı için en ideal oranlarda bulunması en üstün özelliğidir.

Polende besin bileşiklerinin ortalama dağılımı: - Protein % 7-40, (Esansiyel aminoasitler dahil), karbonhidrat % 24-60, yağlar % 1-18 (Esansiyel yağ asitleriyle beraber), flavonoidler % 0.2-2.5, % 11 su, % 3-4 kül bulunur.

Flavonoidler, karotenoidler, vitaminler, mineraller, tüm serbest aminoasitler, nükleik asit ve nükleositler, enzimler (100'den fazla) ve büyütme faktörleri de mevcuttur. Balarısı poleninin bileşimini genel olarak; tat veren maddeler; renk veren maddeler, enzimler, vitaminler, (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B8, B9, B12), provitamin A, C, D, E, mineraller (K, Na, Ca, Mg, S), eser elementler (Al, B, Cl, Cu, I, Fe, Mn, Ni, Si, Ti, Zn), organik asitler, bilinen serbest amino asitlerin hepsi oluşturur.

Arı poleni içerisinde arı salgıları, farklı enzimler, balmumu ve bir miktar da bal bulunur.

Örneğin, araştırmalar çam bitkilerinden toplanan arı poleninin yaklaşık % 7 proteine sahip olduğunu, hurma paketlerinden toplanan polenin ise % 35'e yakın proteine sahip olduğunu göstermiştir.

-100 gram karışık çiçek poleninde 900 mgr B1 ve 2760 mgr B5 vitaminleri vardır. Günde bir gram polen, insana yeterli B vitaminlerini sağlar.

Polenin besin içeriği toplanan bitki kaynağı ve mevsime bağlıdır. Gerçek şifa verici polen, en az 200 çeşit çiçekli bitki bulunduran çayırlıktan veya tepelerden elde edilen polendir. Bitki sayısı arttıkça, polenin besin ve ilaç değeri de artmaktadır. Bunu, polenin renk çeşidinden anlayabiliriz.

Polen Üretimi ve Muhafazası

% 7-8 nem düzeyinde hazırlanan polenler, hava almayacak bir ambalaj içinde, doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde, koyu renkli cam şişelerde birkaç ay süreyle saklanabilir. Aynı nem oranında kurutulan polenler, 5 °C de buzdolabında en az 1 yıl süre ile besin değerini kaybetmeden depolanabilir. Derin dondurucuda taze polen, 1 yıla kadar saklanabilir. Kurutulmamış polen, oda sıcaklığında, birkaç gün içinde tüm besleyici değerlerini kaybeder. Ayrıca mikroorganizmalar ürer. Bu yüzden oda sıcaklığında bırakılması tavsiye edilmemektedir.

Polenin 45 derece altındaki sıcaklıkta ve güneş görmeyen bir yerde kurutulması gerekir.

1 ölçek toz şeker, 2 ölçek taze polenle karıştırılır. Karışımın üzeri, 5 cm toz şekerle örtülür. Bunun amacı küflenmeyi önlemektir. Bu şekilde oda sıcaklığında 2 yıla kadar muhafaza edilebilir. Ancak bu yöntemle saklamada bir miktar besin kaybı olur.

"Polen İnsan Sağlığı İçin Şifadır"

Polen, Tüm Hastalıkların Tedavisinde De Yardımcı Madde Olarak Kullanılmaktadır.

Polen, Dünya'nın en zengin ve en mükemmel besinidir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır, iyileşmesini hızlandırır. Yaşlanmayı geciktirici ve canlılığı sağlayan yenileştirici özelliklere sahiptir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bütün deneyler de, polen verilenlerin, daha uzun süre yaşadıkları gözlemlenmiş.

Polen: Hayat İksiri
Doğal cevherler birleşimi
olan polen, hastalık ve çeşitli yetersizlik hallerinde çok yönlü ve güçlü bir etkiye sahiptir. Yapısındaki maddelerin bu etkisini düşünerek polen bir 'hayat iksiri' olarak adlandırılabilir. Bu özelliği, ferment fonksiyonu ve hücre solunumunu canlandırmasına dayanır.

Gençlik Umudu
Dünya'nın her tarafındaki bilim adamları ve doktorlar tarafından, mucizelerle dolu bir besin maddesi olan balarısı poleni, gençlik umudu olarak isimlendirilmiştir. Polen tüketimi kas büyümesini artırırken, metabolizmayı hızlandırır ve uzun bir ömür yaşanmasına katkı sağlayabilir.

Polen zayıflık, şişmanlık, kabızlık, ishal gibi birbirine zıt rahatsızlıkları tedavi eder. Vücudun eksik maddelerini tamamlar.

Balarısı poleni, yoğun protein gereksinimine olan aşırı isteği azaltır. Balarısı poleninin, kendi kendini sindirilebilen ve diğer besinlerin de iyi bir şekilde sindirilmesine yardımcı olma özelliği vardır ve emilimi artırır.

Demir eksikliğinde, besinlere arı poleni eklenerek % 60 seviyelerinde daha fazla demir emlimi sağlanmıştır. Bunun C vitamini ve diğer bileşiklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Fosfor ve kalsiyum emiliminde de katkı sağlamaktadır.

Radyason ve Xışınlarından Korur
Polen, hayvanları ve insanları radyasyon ve X ışınlarının olumsuz etkilerinden korur. Yonca, söğüt ve armuttan toplanan polenler, flavon içeriği bakımından son derece zengindirler. Bu maddenin antisklerotik, spazmolitik ve radyoaktif maddelere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar polenin, radyasyonun olumsuz etkilerini azalttığını göstermektedir.

Antibiyotiklerin Yapamadığını Yapar
"Polen nasıl olup da hastaları tedavi ediyor? Bu henüz tam bilinmiyor. Fakat, çeşitli antibiyotiklerin yetersiz kaldığı hastalıkları, süratle tedavi ediyor.”

Yaraların İyileşmesini Sağlar
Arı poleni kullanımının kesik, sıyrık gibi yara ve yanıklar üzerinde etkisi olumludur. Yapılan bazı araştırmalarda arı polenli kremlerin, yaraların iyileşmesine katkıda bulunduğu ve yaralardaki mikropları öldürerek yara bölgesinde enfeksiyon oluşma riskini azalttığı tespit edilmiştir. Yaralar üzerindeki bu olumlu etkileri, ilaçlarda kullanılan bazı etken maddelerden daha hızlıdır ve yan etkiye daha az neden olmaktadır.

-Aktivitesi korunmuş polen, arının katkıları ve bitkilerden gelen bazı maddeler nedeniyle; özellikle sindirim sistemi ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan Eschericia coli, Salmonella anteridis ve Proteus vulgaris gibi gram negatif bakteriler üzerinde antibakteriyel etkiye sahiptir. Staphylococcus, Salmonella, E. Coli ve Bacillus Anthracis'e karşı etkili olduğu ve bunların üremelerini engellediği tespit edilmiştir.

Polenin, bakteriostatik ve antibakterial etkisi vardır. Değişik oranlarda antibiyotik içermesi, bağırsak ve kan hemoglobini üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır.

Polenler, bağırsak bakteri ve fermentleri (enzim) üzerinde olumlu etki yapar. Bu bakımdan polenlere, bağırsakların polisi gözüyle bakılabilir. Bir polen kürü en inatçı bağırsak iltihabını iyileştirebilir.

Polen, metabolizma için çok değerli temel maddeleri ihtiva eder. Sindirimi kolaylaştırır, iştah arttırıcıdır. Ülser rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılır.

Anti-inflamatuar Özelliktedir
Arı poleni, şişlik ve iltihaba karşı kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda arı poleninde bulunan antioksidanların etkili anti-inflamatuar yapıda olduğu belirlenmiştir.

Polen, Beyin Ve Kas Gücü Sağlar
Polen, vitamin ve ferment(enzim) gibi canlı cevherlerden yana çok zengindir ve sinir sistemi dengesi üzerinde oldukça etkilidir. Polen, beyin rahatsızlıklarında, sinir, kalp ve damar tıkanıklıklarında şaşırtıcı iyileşmeler gösteriyor. Polen, zihni açar, dikkat dağınıklığını ortadan kaldırır.

Bu canlı ve dengeli besin, beyni ve vücudu yorgun uyuşuk insanlara bir kaç günde canlılık ve yaşama neşesi verir.
Büyüme faktörleri
yle cılız ve yorgun çocukların gelişmesini sağlar.
- Sürekli hücre yeniler, hemoglobini çoğaltarak hücreye bol oksijen gelmesini sağlar.
Kansızlarda, bir ay süre ile hergün bir kahve kaşığı polen yedikten sonra, kandaki kırmızı küreciklerin, milimetre küpte, beş yüz bin arttığı görüldü.
Dış etkilere karşı hücreyi, bağışıklık sistemine uyararak korur.

Hafif laksatif, yani barsak çalıştırıcısıdır. İç zehirlenmeleri önleyicidir.

Kansere Karşı Kullanılabilir
Polen, birçok hastalıktan, kanserden korunma ve tedavide değerli bir maddedir.

Polen, lösemi vakalarında oldukça etkilidir. Polenin, kansere karşı olumlu etkisinin nedeni, yapısında bulunan yüksek seviyedeki karotenoidlere bağlanmaktadır. Bazı arı ürünleri farklı kanser tümörleri üzerinde etkisi olmaktadır. Arı poleninin kanserli tümörleri öldürmesinin yanı sıra kanser oluşmasını engellemesi bakımından da etkileridir.

-Polen, vücut organ ve sistemleri üzerinde onarıcı etkilere de sahip bulunmaktadır. Özellikle karaciğerdeki; travmatik, toksik, hepatitik veya herhangi bir etki sonucu oluşan dejenerasyonda önemli gelişmeler sağlanmaktadır.

Polenin Prostata Etkisi
Polen yüksek seviyede çinko içerir. Prostat salgılarının çıkmasında çinko anahtar elementtir. Polenin sağlık konusunda en önemli etkisi, kronik prostat hastalığı ile ilgilidir. Yapılan bir araştırmada, kronik prostat vakalarında 3 ay süreyle denenen polen, % 92 başarı sağladığı görülmüştür.

Klinik çalışmalarda, polenin, prostat problemlerinde; büyüme ve kansere kadar rahatsızlıklarda ve alerji tedavisinde başarılı olarak kullanıldığı bildirilmektedir. Polen, prostat rahatsızlığı sonucu oluşan ateşi düşürür.
İktidarsızlığa da iyi geldiği görülmüştür.

Menopoz, andropozun kolay atlatılması.
Yapılan araştırmalarla arı poleni tüketen kadınların % 71’inde menopozla ilgili yaşadıkları sorunlarda iyileşmeler görülmüştür. Çalışmaya katılan kadınların eklem ağrıları azalırken kötü kolesterollerinde düşüş iyi kolesterollerinde ise yükselme gözlemlenmiştir.

-Polenin, solunum sistemi üzerinde de olumlu etkisi vardır. Alerjik vakalarda, astım tedavisinde kullanılır.

-Polen, lipit (yağ) metabolizması bozukluğunda, kan serumunda ki trigliserit düzeyinin düşürülmesinde oldukça etkilidir.
Polende rutin maddesi vardır. Rutin, kılcal damarları etkileyerek fazla kanamaya engel olur, kalp kasının çalışmasını güçlendirir.

-Polendeki H vitamini, gelişmeyi kolaylaştırır. Deri ve göz iltihaplarını önler.

-Kalp hastalıklarına, inme gibi sorunlara karşı kullanılır. Kan basıncını düzenler.
-İçerisindeki amino asitler sayesinde cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
-Sedef hastalığı, egzama, mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Apiterapi üzerine çeşitli kongrelerde tartışılan bildiriler ele alındığında polenin, kronik sindirim sistemi hastalıklarında; örneğin kronik kolit, mide ülseri, mide kanaması, kronik ishal ve kabızlıkta; anemi tedavisinde; beyin sklerozunda; kolesterol, lipid ve trigliserid kontrolünde; prostat bezi hastalıklarında; akut ve kronik hepatitte; doku ve organlarda görülen yapısal veya fizyolojik problemlerde başarı ile kullanıldığı anlaşılmıştır.

Polenin Kullanıldığı Diğer Alanlar

-İlaç sanayiinde
-Yiyecek sanayiinde: Gıda desteği (Food supplement)
- Hasta, çocuk, yaşlı ve düşkünlerin beslenmesinde.
-Arı kolonilerinin beslenmesinde.
-Bombus arılarının beslenmesinde.
-Yarış atlarının beslenmesinde.
- Kozmetik sanayiinde.
-Polinasyon(tozlaşma) çalışmalarında.
-Çevre kirliliği çalışmalarında.

Polen Nasıl Kullanılır

Ağıza atılan polenler çok çabuk dağılıyorsa polenler taze demektir. Sertse taze ve çok da kaliteli olmayan bir polendir.
-Sabah, öğle ve akşam bol vitamin almak için polen yenilir. Ilık süt, çay, kahve yada suya karıştırılır veya doğrudan yenilir. Günlük normal miktar yetişkinlerde 15 mg dır (10 ila 30 gram arası). Aşırı yorgunluk, zayıflık, hastalık, kansızlık, yavaş gelişme gibi durumlarda dozu artırılır.
Çocuk beslenmesinde arı poleni, günlük 2-3 tatlı kaşığını aşmayacak şekilde tüketilebilir.

Yoğurt ile: Çok az miktardaki poleni yoğurt içine ekleyerek gün içinde ara öğünlerde tüketilebilir.
Süt ile: Polen ılık süt içine ekleyerek tüketilir, sütlaç gibi tatlılara katılabilir. Diyet ara öğünler için etkili olacaktır.
İçecek ile: Polen herhangi bir içeceğin içine ilave ederek içilebilir.
Yeni başlayanlar, bir süre 1 çay kaşığı kadar tüketmeli.

-UYARI:
Arı sokmasına alerjisi veya astımı olan kişilerin arı polenini dikkatli kullanmalı.

Kolesterol hastaları polen kullanmadan önce doktora danışması gerekir.
Yüksek dozda kullanılması böbreklere zarar verebilir. Faydalı olan polen, aşırı tüketimde zararlı hale gelebilir.
-Gebelik sürecinin sağlıklı seyri ve emzirmede süt oluşumunun artırılmasında etkilidir. Ancak doktora danışarak kullanılmalıdır.