LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Sinameki -
(C.acutifolia Del. C. angustifolia Vahl)

Cassia anpustifolia- Folium sennea

Bazı Cassia türlerinin kurutulmuş yaprakçıklarıdır.Drog aşağıdaki türlerden elde edilmektedir. Tıbbi olarak kullanılan kısmı yapraklarıdır. Yaprakları bitkinin % 1,5-3 ünü oluşturan dianthrone glikozidlerini (daha çok anthraquinone bileşiklerini) içerir. Özellikleri: ABD'de çok yaygın olarak kullanılan senna FDA'nin (Food and Drug Administration) onayladığı birkaç bitkisel ilaçtan birisidir.Bilinen birçok laksatif (müshil) ilacın içeriğini oluşturur. Bileşimi; sinameki yaprağı rezin, flavon türevleri ve etkili madde olarak da serbest veya glikozit halinde antrasen türevleri (Sennozit A ve B) taşımaktadır.

Etkisi kalın barsak üzerinde olan kuvvetli bir müshildir. İçerdiği anthraquinone barsakları uyararak 10 saat içinde boşalmalarını sağlar.Tıbbi dozlarda karın ağrısı yapmasına karşılık mide bulantısı ve kusma yapmaz. 1-2 gr. 6 saat sonra sancı ile ishal yapar. Bitki kalın barsaklarda sıvı ve mineral salgılanmasını arttırıcı etki yapar ve bunların geri emilimini engeller. Bazı tıbbi girişimlerden önce barsakların boşaltılmasına yardımcı olarak kullanılabilir. Barsak parazitlerinin düşürülmesinde yardımcıdır.

Kabızlığı giderir. Bağırsakların doğal olarak boşalmasını sağlar. Etkili ve zararsızdır. İki bardak suya bir çorba kaşığı sinemaki ve fındık büyüklüğünde bir parça zencefil kökü konur, beş dakika kaynatılıp 20 dak. Demlenir. Günde bir bardak içilir. Soğuk suda 10-12 saat bekletilerek de demlenir. Kaynatılarak bir bardak şekerle içilir. Damar tıkanıklılığını giderir, baş ağrılarını dindirir; dimağı temizler Sinemaki çayı içilir. Müzmin baş ağrısını, sırt, bacak ve yan ağrılarına iyi gelir.100grm. Zeytin yağına, 25grm sinemaki ilave edilir, yarısı tebahhur edene kadar kaynatılır, birer fincan içilir. Dört misli zeytinyağı ile yarısı kalana kadar kaynatılır içilir. Uyuz, egzama, yara ve kaşıntılarda; sirke ile kaynatılıp o bölgeye sürülür. Saçalara sürülürse dökülmesini önler.

- UYARI -

8 veya tıbbi denetim altında en fazla 10 gün kullanılabilir. Uzun süre kullanımının bağımlılık yapabileceği düşünülmektedir. Hamile kadınlar tarafından doktor önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Bağırsak tıkanması olanlar, henüz tanısı konmamış mide ağrısı olanlar, apandisit belirtileri olanlar kullanmamalıdır.

İshali olanlar, kalın barsak iltihabı olanlar, barsak ülserleri olanlar kullanmamalıdırlar. Şiddetli ishal. Daha yüksek miktarlarda (10 gr.) bulantı ve kusma yapar. İdrarda kırmızı renk değişikliği (zararsızdır). Uzun süre kullanımında birçok istenmeyen etki; mide-barsak geçiş zamanını azalttığı için aynı gün alınan ilaçların emilimini azaltabilir.