LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Taze Üzüm -

Üzümde, böbreklerin çalışmasını uyarıp, kalp atışını düzenlemeye yardım ederken, vücuttaki alkalin rezervlerini güçlendiren bir mineral olan potasyum bolca bulunur.

-Demir açısından zengindir. Kanda hemoglobini arttırır. Sindirim sularını uyarır, barsaklardaki faaliyeti destekler, karaciğeri temizler ve vücuttan ürik asidi atar. Üzüm yenilirken çekirdekleri de çiğnenilerek yutulmalıdır. Vücudu şişmanlatır, kanı temizler giderir. Tansiyonun düzenlemesine yardımcıdır. Mide ve karaciğerin dostudur. Kabızlığı önler.

Romatizma ve eklem ağrılarını giderir. Bedeni güçlü tutar, karaciğer kanserinin tedavisine yardımcı olur. 200gr pırasa, 300gr soğan , 600gr üzümün mikserde suyu çıkarılıp, hepsi karıştırılır. 5 gün bekletilir sık sık çalkalanır. Günde 3 defa yemeklerden yarım saat önce 1 çorba kaşığı alınır. Barsak ağrısına ve iltihaplarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür, böbrek ve mesane hastalıklarına, böbrek taşlarının düşürülmesine iyi gelir. Kuru üzümle yenilir. Mide sancısında ve kan tükürmesinde yapraklarının suyu içilirse iyi gelir. Günde birkaç kilo üzüm, birçok metabolizma hastalıkları için (şişmanlık, gut gibi) tavsiye edilir.