LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
- Ud-i Hindi (Kust-i Bahri) -
(Aquilaria agallocha)

Familyası: Thymelaeaceaendan. Diğer İsimleri: Ödağacı, Hindistan ödağacı.

Doğu Asya, Malaya adaları ve Hindistan’da yetişen bir ağaçtır. Özellikle Keşmir ve Çin’de yetişir. Yaz, kış yapraklarını dökmez. Meyveler, armut biçimindedir. Odun kısımları kullanılır. Beyaz ve siyah-kahverengi renkte olanları vardır. Bu bitkiye “Kust i Hindi” denildiği gibi, eskiden tüccarların deniz yoluyla Arap ülkelerine getirmelerinden dolayı da “Kust i Bahri” denilmiştir. Beyaz cinsine “Kustı bahei veya 'Kustı Aeabı’, siyah cinsine de 'Kust-i Hindi' denilmiştir. Ud-i Hindi’nin kökü, dalları ve kabuğu hoş kokulu bir ağaçtır. Kokusu keskin, baharlı, zencefil kokusuna yakın ve reçinemsidir. Hekimlikte ve esans yapımında kullanılmıştır. Bitkinin etken maddeleri uçucu yağ ve rezindir.


Ud-i Hindi'nin Faydaları

*Bir kaşık bal, içinde 3-5 gram propolis, 3-5 gr ud-i hindi karışımı en güzel antibiyotiktir.

*Boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı için: Ud-i hindi unu, zeytinyağıyla karıştırılıp buruna çekilir. Ud-i hindi kaynatılıp gargara yapılır veya döğülerek tülbentten elenir. Boğaza üflenir. Toz haline getirilmiş 100gr ud-i hindi bitkisi bir tatlı kaşığı saf zeytinyağı içerisine ilave edilip tahta kaşıkla karıştırılır. Ağzı bir tülbentle kapatılarak, güneş gören bir yerde 15 gün demlenmeye bırakılır. Bu şekilde demlenen burun damlası kürü, damla şeklinde hazırlanır. Hasta sırt üstü yatıp her burun deliğine bebeklerde 2 damla, yetişkinlerde 5 damla olacak şekilde uygulanır.

*Tozunu su ile karıştırdıktan sonra yedi defa ağızdan akıtılması veya burundan damlatılması bademciğe iyi gelir. Ud-i hindi toz haline getirilir, günde 3 defa 1 çay kaşığı içilir. 2-3 gün devam edilir. Sık tekrarlanan bademcik iltihabında, toz haline getirilmiş ud-i hindi bitkisi balla karıştırıp sabah akşam bir çay kaşığı emilerek(yavaşca ağızda eritilerek) 2 ay devam edilir.

-Ud-i hindi kaynatılır, suyu bal ile şerbet yapılarak gargara yapılır. Toz halinde boğaza üflenir veya toz, su veya zeytinyağı ile karıştırılarak buruna damlatılır. Yine boğaz ağrısı-bademcik iltihabı için ud hindi 24 saat suda bırakılır. Bu su ile gargara yapılır. Bademcik iltihabında buharının veya tütsüsünün buruna çekilmesi önerilmektedir.

*Zatülcenp(balgamlı akciğer zarı iltihabı)de, müzmin öksürükde ud-i hindi tozu içilir veya zeytinyağıyla karıştırılarak içilebilir. Balgamı giderir.

*Mide ülseri ve gastrit: Toz halindeki 3 gr ud-i hindi 1 fincan saf zeytinyağı ile karıştırılıp sabahları aç karnına 3 gün 1'er fincan içilir. 3 günden fazla kullanmamalıdır. Ud-i hindi toz haline getirilir, 3 gr mesteki sakızı, saf zeytinyağı veya susam yağı içinde ısıtılarak eritilip içilir. Mide sarkmasına ve mide genişlemesine faydalıdır. Mide ağrısı: Ud-i hindi kaynatılıp balla tatalandırılarak aç karnına içilir. Mideyi ısıtır, cinsel istek ve arzuyu tahrik eder. Ud-i hindi ağızda çiğnendiğinde veya kaynatılarak ağız çalkalandığında ağız kokusunu güzelleştirir.

*Baş ağrısı: Ud-i hindi tozu, bal şerbetine karıştırılarak içilir. Ud-i hindi toz haline getirilir, maverd ile ıslatılır da alna sürülürse yarım ve tam baş ağrılarında faydalı olur. Müzmin baş ağrısında ud-i hindi tozu çok az miktarda buruna çekilir.

*Kulak ağrısı: Ud-i hindi unu, suda zeytinyağıyla, su uçana kadar kaynatılarak zeytinyağı kulağa damlatılır.

*Nezle ve veba: Ud-i hindi tütsüsü yapılır. Koklanması nezleyi giderir.

*Vücuda kuvvet verir: Ud-i hindi unu balla karıştırılıp yenilir. Vücut toniği olarak da kullanılir. Bedeni güçlendirir, yorgunluk gibi etkenlere karşı dayanıklılığını ve iç organların sağlığını arttırır.

*Böbrek kumları: Ud-i hindi kaynatılıp balla tatalandırılarak aç karnına içilir. İdrarını tutamayan kimseler için faydalıdır. İdrar torbasını gevşetir, sık idrara çıkmaya ve altını ıslatmaya engel olur. Ud-i hindi kaynatılarak suyundan 1'er kaşık içilir. İdrar ve adet kanamasını çoğaltır. Lökorede (kadınlarda görülen beyaz akıntıda) kullanılır. 4 gr toz ud-i hindi 4 gr toz havlıcanla karıştırılır, 1 fincan ılık su ile içilirse idrar akıntısını keser.

*Sıtma: Ud-i hindi unu soğuk bal şerbetine karıştırılarak içilir.

*Sinirleri ve sinir sistemini uzun vadede güçlendirir ve aynı zamanda yatıştırıcıdır. Beyni güçlendirir, çalışma gücünü arttırır.

*Karaciğer ağrısı: Ud-i hindi kaynatılıp balla tatalandırılarak aç karnına içilir. Gut, romatizma ve felçde kullanılır. Soğuk ağrıları: Ağrı ve sızıyı dağıtır. Ud-i hindi unu, su, zeytinyağı, su uçana kadar kaynatılıp kalan yağla romatizma, kulunç ve mafsal ağrılarına masaj yapılır. Tıkanıklık açıcı: Ud-i hindi kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karnına içilir. Safra akışını kuvvetlendirir.

*Sinüzit: Ud-i hindi sinüzit için çok iyi bir ilaçtır çok kısa bir sürede faydası görülür. Beyaz ve çok ince olanı seçilerek iyice ince çekilir ve enfiye gibi burundan çekilir. Açık kahverengi olanlar serttir çok yakar. Dayanılabilinirse kahverengi alınabilir ama biber gibi yakar. Beyazı ise yakmaz tatlıdır.

*Zehirlenmeye karşı faydalıdır. Yılan ve akrep sokmasına karşı tiryak (panzehir) olarak kullanılır.

*Gün aşırı ve dört günde bir nöbetle gelen sıtma hastalığına karşı faydalıdır. Kazıklı humma ve yanlardaki ağrılara karşı faydalıdır. Yağı, sırt ağrısına karşı faydalıdır. Titreme, siyatik ve mafsal ağrılarını giderir.

*Suyunun içilmesi bağırsaklardaki kurtları öldürür. Gaz söktürücüdür. Bağırsakları kuvvetlendirir, kalbe ferahlık verir, kabızlık yapar. Kolitde toz haline getirilerek günde 3 defa 1 gr ud-i hindi, 1 fincan zeytinyağı ile içilir. 3 gün devam edilir.

*Cildin gerginliğini arttırır. Ud-i hindi tozu bal şerbeti ile karıştırılarak yüze sürülürse yüzdeki lekeleri ve çilleri giderir. Su veya bal ile macun yapılır ve yüzdeki çilliklere sürülür. Ud-i hindi yakılır, kömürü vücuttaki lekelere sürülürse lekeleri giderir. Güneş yanıkları da dahil hafif yanıklara ve egzamaya karşı faydalıdır.

*Ödağacı tozu hem içilerek ve hem de merhem gibi cilde sürülerek kullanılır. Yalnız başına kullanıldığı gibi, başka maddelerle karıştırılarak da kullanılır. Kafur ile karıştırıldığında birinin diğeri ile ıslahı gibi tıbbi bir amaç vardır. Rutin bir şekilde alındığında cilt sağlığı, görme ve işitme gücünü geliştirir. Ödağacı sıvısı, pigment ve haşerat ilaçları yapımında kullanılır.