LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Besin Zehirlenmeleri

Yeterince pişmemiş ette, besin zehirlenmesine yol açan, bulantı, ishal, halsizlik gibi belirtilere neden olan salmonella bakterilerinin bulunması ihtimali bir hayli yüksek.

Yemekler hazırlamadan önce eller, tezgahı, kesme tahtasını ve bıçağı sabunlu sıcak suyla yıkanır.

Tavuğu, çatal rahatça batacak biçimde iyi pişirilir.

Az pişmiş etlerden uzak durulur.

Çiğ kıymayı elledikten sonra eller ağza götürülmez..

Yemekler sofraya oturmadan hemen önce pişirilir ve geri kalanı hemen buzdolabına koyulur.

Şişe suları, karbonatlı içecekler, ayran, çay ve kahve en uygun içeceklerdir: Bağırsaktaki gaz ve zehirleri emer aktif bitkisel kömür gibi ilaçlarda ishal ve besin zehirlenmelerinde kullanılabilir. ishal için; haşlanmış patates, pirinç lapası, kızarmış ekmek, yağsız beyaz peynir, eczanelerde satılan tuz karışımlarında hazırlanan çözeltiler yararlıdır.

-Genellikle besin zehirlenmelerinde bulantı-kusma ve ishal görülür.

. Bakteriyel besin zehirlenmesi : Karın ağrısı, bulantı-kusma ve ishal görülür. 1 saat - 4 gün içinde başlar, ve dört güne kadar sürer. Pek çok bakteri besin zehirlenmesine neden olabilir. Bunlar arasında; Staphylococcus aureus, E. coli, ve Salmonella en sık rastlanan bakterilerdir.

. Viral besin zehirlenmesi: Karın ağrısı, bulantı-kusma, ishal, baş ağrısı, ateş ve titreme görülür. 12-48 saat içinde başlar. Genellikle deniz mahsullerinin yenmesinden sonra olur. Özellikle midye gibi kabuklu deniz mahsulleri yenmesi sonucu meydana gelir.

. Kimyasal besin zehirlenmesi: Bulantı-kusma, ishal, terleme, sersemlik, gözlerde sulanma, aşırı tükürük üretimi, bilinç bulanıklığı ve karın ağrısı görülür. 30 dakika içinde başlar. Özellikle böcek zehirleri veya gıdaların sağlıksız kaplarda tutulması sonucu meydana gelir.

. Botulizm: Kusma, konuşma ve görme bozukluğu, kafadan başlayarak ayaklara doğru ilerleyen kas güçsüzlüğü görülür. Çok ender görülen fakat çok ciddi bir bakteriyel besin zehirlenmesi tipidir. Özellikle evde hazırlanmış konservelerin yenmesi sonucu meydana gelir. Botulizme sebep olan bakteri, oksijensiz ortamlarda da üreyebilir ve besinlerin pişirilmesiyle ölmez.

- Aynı zamanda bal verilen yeni doğanlarda da görülebilir. Söz konusu bakteri, balda doğal olarak bulunur. Ancak, yeni doğanların sindirim sistemi henüz yetişkinler kadar gelişmiş olmadığı için bakteriyi nötralize edemez.

İLK YARDIM

Eğer şikayetler hafifse evde kendi kendine tedavi olunabilir. Eğer böyleyse:

. Kusma ve ishal vücudun zehiri atma yöntemidir. Dolayısıyla; şikayetlerini başlamasını takip eden 24 saat zarfında kesinlikle bulantıyı veya ishali önleyici ilaçlar kullanılmamalı.

. Ağızdan sıvı alabilecek hale gelindiğinde, yaklaşık 12 saat boyunca temiz su ve sulu gıdalar alınır. Daha sonra çorba, haşlanmış patates ve pirinç gibi gıdalar almaya çalışılır.

. İshal ve kusmayla kaybedilen sıvıya eşdeğer miktardaki sıvıyı geri almaya çalışılmalıdır. Çünkü ishal ve kusma, vücudunuzun yüksek miktarda su ve mineral kaybetmesine neden olur. Vücudun susuz kalması ise özellikle çocuk ve yaşlılarda ciddi sorunlara sebep olabilir.

Doktor kontrolünde uygulanabilecek tedavi yöntemleri:

. Özellikle kimyasal besin zehirlenmesi durumunda mide ve barsakların yıkanması gerekir.

. Müshil ilaçları kullanılabilir.

. Eğer çok şiddetli bulantı ve kusma varsa, durum kontrol altına alınana kadar bulantıyı ve ishali engelleyici ilaçlar kullanılabilir.

. Kusma duruncaya kadar ağızdan beslenme kesilmelidir. Daha sonra 24 saat süreyle sulu besinler verilmelidir.

. Ateşi yüksek olmayan hastalarda antibiyotik tedavisinin yeri yoktur.

. Eğer hastada sıvı kaybına bağlı şok durumu gelişirse, damardan sıvı verilmesi ve şokla mücadele gerekebilir.

. Botulizm durumunda yapay solunum gerekebilir.

DOKTORA BAŞVURULMASI GEREKEN DURUMLAR

. Botulizm belirtileri gözlerseniz.

. Kimyasal besin zehirlenmesi belirtileri gözlerseniz. Çünkü alınan kimyasal madde, hayati organlara zarar verebilir.

. Kusma ve ishal çok şiddetli ve iki günden uzun sürmüşse. Bu durumda, vücut susuz kalabilir ve hayatı tehdit edici sorunlar ortaya çıkabilir.