LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Böcek Isırmaları

Pire, tatarcık, sivrisinek, yabanarıları, eşek arılan, arılar, ve chiggers (insan etine gömülen bir cins pire) ısırmaları tehlikeli midir? Eğer bu haşerelerin birine karşı bir kişi allerjik ise, bu gibi ısırmalar ciddî yaralanmalar kategorisine girer ve derhal tedaviye başvurulması gerekir.

Böcek ısırmaları için ilk yardım tedavisi nedir?

-Isıran böceği veya hayvanı tanımak gerekir.
-Sokma ve ısırma olayında hemen o bölgenin varsa alkol-iyot veya diğer antiseptik solüsyonlarla temizlenmesi, yoksa bol su ile yıkanması gerekir.
-Bu bölgenin emilerek tükürülmesi veya iki yanından sıkıştırılarak zehrin dışarıya alınması
denenebilir.
Bundan başka amonyakla ıslatılmış pamuk veya gaz bezinin ısırık yerine bastırılması yararlıdır.
- İğne, sokulan yerde kalmışsa yavaşca ve dikkatle dışarı çekilmesi gerekir. İğnenin alınırken kırılmaması çok önemlidir.
-  Eğer bir kişinin bir ısırmaya karşı allerjik olduğu bilinmekteyse ve ısırma kol veya bacakta olmuşsa, ısırılan yerin üst kısmına sıkı bir sargı (turnike) yerleştirilmesi iyi olur. Böylece zehir vücuda daha yavaş yayılacaktır. Sıkı sargı yirmi dakika yerinde kaldıktan sonra bunu çözün, on dakika sonra yeniden sarın ve bu şekilde birkaç kez devam edin.

-  Fazla şişkinlik meydana gelirse doktora başvurulması gerekir. Doktor bu hallerde antiallerjik ilâçlar verecek veya ısırmanın tesirlerini izole etmek için başka metotlara başvuracaktır.
-  Isırılan veya sokulan yerin kaşınmaması önemlidir; çünkü kaşınma ikinci bir enfeksiyona neden olabilecek ve zehirin daha büyük ölçüde yayılmasına yol açacaktır.


Hafif böcek ısırmalarında yaranın üstüne karbonat, soğuk, ıslak bir bez veya buz küpleri koyarak acı hafifletilebilir. Hidrokortizonlu merhem veya kalamin losyonu sürerek kaşıntı ve şişme azaltılabilir. Eğer vücut hafif ısırmalara karşı kuvvetli reaksiyon verirse doktora başvurulmalıdır.

Zehirli bir örümcek (Black widow) ısırması tehlikeli midir?

Isırılma özellikle ufak çocuklarda olursa tehlikelidir. Birçok ölüm olayları görülmüştür. Bu örümceklerin ısırmalarında meydana gelen karakteristik belirtiler şunlardır: Şiddetli karın ağrıları ve karın kaslarının tahta parçalarıymış gibi sertleşmeleri.


Kırkayak, akrep  veya tüteyla sokmaları çok ciddî midir?

Genellikle hayır
. Bu haşerelerin sokmaları yalnız bebeklerde veya ısırmaların yüzde veya boyunda olduğu hallerde hayati tehlikeye girmektedir.

Hafif böcek ısırıklarında:

Bir böceğin iğnesi deride kalmışsa, dikkatli şekilde çıkarılmalıdır. Arı iğnelerinin özellikle uçları çıkarılırken daha fazla zehir akıtmamaya dikkat edilmelidir.