LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Boğazda Yabancı Cisim

Yemek esnasında konuşma, gülme ve ani nefes almada gıda maddeleri soluk borusuna kaçabilir. Refleksle cisim dışarı atılırsa da bazen atılmayıp boğulmalara yol açar. Kişinin boğulma karşısında nefes alması halinde yabancı cisimler buronşcuklara kadar iner ve ani ölümlere neden olur. Bundan dolayı soluk yolunun açılması ilk yardımda önce uygulanan hedeflerden birisidir.

İLK YARDIM 

Kazazede yan yatırılıp sırta elle birkaç defa vurulur. Vuruş ani nefes vermeye neden olacağından cisim dışarı atılır. Cisim ağız boşluğunda kalırsa elle alınır.

Küçük çocuklar, ayak bileklerinden tutularak yukarı kaldırılırsa yabancı cisim dışarı sürüklenir. Baş aşağı pozisyondaki çocuğun sırtına basınç yapılması veya öksürmesi ile yabancı cisim dışarı atılır.

Yabancı cisim yutakta ise, ilk yardımcı işaret parmağıyla cismi alabilir. Parmakla alınamayan vakalarda, kişi karnından tutulur ve elle desteklenerek baş ve vücut öne doğru eğilir. Sırta vurma ile basınç yapılarak cismin hava ile dışarı atılması sağlanır.

Maddenin cinsi ve miktarı bilinmelidir.

Örneğin; fasulye, nohut gibi sıvı ortamda şişme özelliğine sahip maddeler kısa zamanda büyüyerek asfeksiyi (nefes alamama) çabuklaştırır. Bu maddelerin alınması klinikte operasyonla mümkün olacağından sevk edilmelidir.

Boğazda yutulamayan sert bir lokma veya cismin yutakta kalması halinde de soluk yolu tıkanır. Bu mekanik tıkanma sonucu hızla boğulma meydana gelir.

Boğazdaki yabancı cismin dışarı atılmasını sağlayan başka bir uygulamada şöyledir:

-Kazazedenin koltuk altlarından ilk yardımcının kolları geçirilir.

-Kollar karın üst bölgesine yerleştirilerek eller kenetlenir.

-Kazazede yukarı kaldırılırken göğüs alt sınırına baskı yapılır.

-Yukarı kaldırma ve basınç ile akciğerler sıkışarak ani ve sert bir eksprasyon (soluk verme) sağlanır.

-Aynı hareket birkaç defa tekrarlanırsa boğazdaki yabancı cisim dışarı atılır.