LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Botulism Zehirlenmesi

Clostridium Botulinum havasız şartlarda çoğalırken, sinir sistemine etki eden NÖRO-TOKSİN çıkarır. Bu toksinle bulaşmış gıda yenildiğinde zehirlenmeler meydana gelir. Sinir akımını durdurup, çizgili kaslarda felçler meydana getirir.

İyi hazırlanmamış ev yemeklerinde yada beklemiş yemeklerde tekrar ısıtma sırasında, sıklıkla da iyi hazırlanmamış konserve gıdalarda olur. Toksin oluşumu ile birlikte konservede gaz meydana gelir. Bu gaz tehlikeli konservelerin tanınmasına yardım eder. Konserve kutusunun alt ve üst yüzeylerine parmakla basınç yapılırsa içe çöker. Basınç kaldırılınca içteki gazın basıncı ile kapaklar birden dışarı doğru kabarır. Konservelerin alınmadan evvel bu tür kontrolden geçirilmesi, muhtemel zehirlenmeleri önler. Konservelerin pişirilerek yenmesiyle zehirlenme tehlikesi yok olur. Çünkü Botulinum toksini ısıya dayanıksızdır. Isıda harap olur.

BELİRTİLERİ

Belirtiler, toksinli gıda maddesi yendikten sonra, alınan toksinin miktarıyla doğru orantılı olarak 2-8 veya 12-24 saat sonra görülmeye başlar.

Başlangıçta toraksı tuttuğu için solunumu bozar, solunum kasları felç olunca, solunum yetmezliğinden, asfektik ölüm meydana gelir. Boğazda kuruluk ve boğaz ağrısı, göz şikayetleri; çift görme, güçsüzlük, baş dönmesi, paralizi (felç), solunum sistemine ait; solunum düzeninde bozulma, dispne (nefes darlığı), Gastrointestinal sistemde; mide ağrısı, bulantı, kusma, diyare, bazen kabızlık görülebilir.

İLK YARDIM

Mide lavajı ve barsakların boşaltılması için boşaltıcı lavman yapılır. Solunum kaslarının felcine bağlı siyanoz gelişiyorsa, hastaya suni solunum yaptırılır.

Yapılan müdahaleye rağmen hastanın kurtulma şansı azdır. Ölüm oranını azaltmak için, aynı gıda maddesini yiyenler araştırılıp, erken müdahale gerçekleştirilir.