LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Donmalar

BELİRTİLER 

Soğukluk hissi, uyuşukluk, hareket edememe, halsizlik,donmaya başlayan bölgede önce kızarma, sonra solukluk, sertlik ve soğukluk; ağrı, yanma, morarmayı takiben dokularda tromboz, büller ve veziküller oluşmaya başlar, ödem meydana gelir. Buna bağlı ağır bir uyuşukluk ve uyku hali görülür. Uyku derinleşirken donma genelleşmektedir. Uyku beynin kansız kalmasından ileri gelir. Uyku içinde ölüm meydana gelerek donma tamamlanır.

İLK YARDIM 

Donma tehlikesi geçiren bir kimsenin birden bire sıcağa alınması ölümünü çabuklaştırır. Donuk organ yada bölgenin kar ile veya başka bir şeyle ovulması yanlıştır.

LOKAL DONUK TEDAVİSİ 

Donmuş organ yavaş yavaş yükselen, yani 15 C dereceden başlamak üzere ısıtılmış su veya ısı ile ısıtılmaya çalışılır. Hastanın ıslak elbiseleri itina ile çıkarılır. Donan organda şişmeye karşı, donan kişinin vücut kısmının altına yastık konarak bölgenin kalp seviyesinin yukarısına kaldırılması sağlanmalıdır. Ağızdan sıcak içecekler verilebilir. Donmada masaj travmatik etki yapar. Kişinin takıları çıkarılmalıdır. Çünkü donma nedeniyle oluşan şişlik kol ve parmağı sıkarak kan dolaşımını etkileyebilir. Hatta kangrene bile neden olabilir.
Gangrenin önlenmesi ve geriletilmesi için tıbbi tedavi gerekir.

Donmuş organın ısınması halinde, yavaş yavaş egzersizler yaptırılmalıdır. Organın hareketiyle ağrılar artabilir, hareketten önce analjezikler verilebilir.

GENEL DONUK TEDAVİSİ 

Donuk öncelikle hastanede tedavi edilmelidir. Bu olanaksızsa, donuk prensip olarak 22- 23 C derecedeki ortamda tedaviye alınmalıdır. Bu ortam özellikle su veya hava olabilir. Yüksek ısı uygulaması tehlikelidir. Kişi hafif baş aşağı yatırılmalıdır.

Hastanın oksijen ihtiyacı suni solunum veya oksijen verme yöntemiyle sağlanır. Hasta trendelenburg (Baş ayaklardan 30 cm yukarı kaldırılır) pozisyonuna alınır. 15 C dereceden başlayarak gittikçe yükselen ve 37 c dereceye varan ısıda banyo yaptırılır. Banyo imkanı yoksa, aynı ısıdaki suya batırılmış kompresler kullanılır. Yüksek ısı uygulaması trombozların meydana gelmesine ve dolaşıma katılarak enfaktüsle ölüme neden olur. Kuru ısıtılmış giysiler giydirilmelidir.

Ekstremiteleri ovmak, masaj yapmak son derece tehlikelidir, travma gibi etki yapar. Donan bir kişinin 30 dakika içinde normal vücut ısısını kazanmaması halinde hastaneye kaldırılması gerekir.

Hastanın şuuru açıksa sıcak ve şekerli içinde alkol bulunmayan içecekler verilir.
Kişinin donan bölgesine kar ya da elle masaj yapılmamalıdır. Söz konusu bölgede şok gelişebilir.