LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Gözde Yabancı Cisim

KİMYASAL MADDELER 

Göze toz, sıvı ve yarı sıvı haldeki kimyasal maddeler kaçabilir. Bu maddeler korneanın ülserleşmesine yol açarlar. Gözün elle ovulması, kaşınması, ülserleşmeyi çabuklaştırır.

Göz bol su ile yıkanır. Vakit kaybetmeden göz lavajı (doktor tarafından) yapılırsa kornea korunur.

Gözün lavajı veya yıkanması sona erince konjektivanın korunması amacıyla, göze steril zeytinyağı ve benzeri sıvı yağ damlatılır.

 

GÖZDE DİĞER MADDELER 

Göze küçük partiküllü maddeler kaçar. Bunların konjektivaya batmaları ve basınç yapmalarıyla ağrı ve gözyaşının artması, konjektivanın kanlanması ve foto fobi gibi belirtiler açığa çıkar. Görme tam değildir. Göz kapakları refleks olarak yarım, fakat sık sık açılıp kapanır. Cismin bulunduğu yer ağrı ile tespit edilme olanağı verir. Yabancı cisim alt veya üst göz kapağında yada konjektivadadır. Göz açılırken hızla sıçrayan yabancı maddeler korneaya da batabilir.

İLK YARDIM 

Yabancı cisim gözün neresinde olursa olsun göz ovulmamalı. Ovarken yapılan basınçla cisim daha derinlere kayabilir. Yapılacak ilk iş göz kapaklarının istirahatini sağlamak amacıyla göze rondel koymaktır. Böylece hastaneye sevk edilir.

Göz lavajı ile yabancı cisim çıkabilir. Bu durumlarda artan gözyaşı da lavaj yerine geçerek cismin atılmasını sağlar.

Yabancı cisim üst göz kapağında ise:

Göz kapağının temiz elle dışarı çevrilmesi gerekir. Bunun için, kirpikler tutulur, üst kapağın üstüne kibrit çöpü veya ince çubuk metal yerleştirilir, hastaya aşağı bakması söylenip göz kapağı çubuk üzerine çevrilir. Temiz bir gaz bezin ucuyla cisim alınır.

Korneadaki cisimler şiddetli ağrıya yol açar. Göz lâvajıyla atılmadığı ağrıyla belli olur. Göz istirahata alınıp uzman doktor müdahalesi için hastaneye sevk edilir.