LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Zehirli Kene Isırması
Kene

Zehirli keneler, dişleri ile saçlı deriye yapışarak kan emerler. Emdikleri yerden kana zehir salgılarlar.

Virüs ile bulaşmış keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılar. Virüs genellikle bu sıvı ile bulaşır. Kan emdikleri ve virüsü bulaştırdıkları tüm canlılar hasta olabilir fakat hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve bulgusuz seyreder. Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık bulaşabilir.

Özellikle küçük çocuklar için tehlikelidir. Hatta öldürücü olabilir. Çocuğun saçlı derisine yapışan kene, zehrini kana boşaltır. Çocuk uyuklamaya başlar ve ertesi günparalizi görülür. Farkına varılıp da kene alınmaz ise 2-3 gün zarfında kene ölür. Kene yapıştığı yerden alınırsa paralizi kendiliğinden düzelir.

BELİRTİLER

Hastalık genellikle kene ısırığı ile virüsün bulaşmasından 1-3 gün sonra ortaya çıkar. Bu süre en fazla 9 güne kadar uzayabilir.

Hasta hayvanın kan ve vücut sıvıları bulaşmış ise bu durumda hastalığın ortaya çıkışı 13 güne kadar uzayabilmektedir.

Ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlık bulguları ile başlar. Bazen kusma, karın ağrısı ve ishal olabilir.

İlk günlerde yüz ve göğüste küçük cilt altı kanamaları, gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda bir yere çarpmış gibi cilt altı kanamalar oluşabilir.
Burun kanaması, kanlı kusma, kanlı dışkılama, kanlı idrar görülebilir. Vajinal kanamaya da rastlanabilir.
Ağır olgularda hepatit, karaciğer, böbrek, akciğer yetmezlikleri oluşabilir.
Bu zehir, paralizlere yol açarak ölüm meydana getirir. Deriye yapışan kene bir gün sonra paralizi yapabilir. Paraliziden önce kişide uyuşukluk ve uyku hali görülür.

İLK YARDIM

Çoğu virüs hastalıklarında olduğu gibi bu hastalığın da doğrudan bir tedavisi ve etkili bir ilacı olmayıp daha çok destek tedavisi ve bulguları gidermeye yönelik tedaviler ve bazı antivirütik ilaçlar uygulanmaktadır.
Erken dönemde başlanılan destek tedavi daha başarılı sonuç vermektedir. Geç başlanılan tedavi ve ağır seyreden hastalık öldürücü olabilmektedir.

Kenelerin kan emişi genellikle uzun bir süreçtir. Sinekler gibi hemen sokup kısa sürede kan emişini bırakmazlar. Kan emmeye başlayan kene, ağız kısmındaki hortumunu cilt içine sokar ve doyuncaya kadar çıkartmaz.

Bu hortum, geri çıkışı engellemek için çıkıntılar içerdiğinden kolay çıkmaz. Bu nedenle keneyi çıkartmak için zorlamamak gerekir. Çok zorlandığında sıvıyı erken salgılayıp virüsü bulaştırabilir veya boru kısmı koparak cilt içinde kalabilir. Kenelerin kesinlikle çıplak elle öldürülmemesi ve patlatılmaması gerekir. Çünkü kenenin taşıdığı virüsler bu sırada da bulaşabilir. Ayrıca, zorlama kenenin patlayarak enfekte sıvı ve kanın cildimizdeki çiziklerden ya da gözümüze sıçrayarak bulaşmasına yol açabilir

Kene henüz deriye gömülmemişse cımbızla deriye tutunduğu baş-ağız kısmından tutulur, yavaşça sağa sola oynatılarak yukarıya doğru sabit kuvvetle çekilir ve çıkarıldığı yere antiseptik solusyonlar (betadine, baticon, ) sürülebilir. Çıkan kene çamaşır suyu veya böcek öldürücü ilaç ile dolu kabın içine atılarak ölmesi sağlanır.

Kene başı doku içine gömülmüş ise cerrahi olarak çıkartılmak üzere mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Vücuda yapışmış keneyi kesinlikle fazla zorlamamak,elle öldürmemek, patlatmamak ve kenenin üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı gibi) dökmemek, sigara veya kibritle yakma işlemi yapmamak gerekir. Çünkü bu işlemler kenenin kusmasına ve enfekte sıvıyı vücudumuza salgılamasına neden olabilir.

Kene çıkarılınca büyüteç altında incelenmeli. Küçük çocuklarda çıkarılırken hafif sedasyon yapılmalı. Tam çıkarabilmek için:
Kene çıkarılırken vücuda en yakın kısmından tutulmalıdır.

Ekleri kalmışsa küçük bir deri parçasıyla birlikte çıkarılmalıdır.

-Isırmakta olan keneyi yerinden almak için, yanmakta olan kibrit keneye yaklaştırılır. Bu sayede ısı ve ışık etkisiyle kene deriden uzaklaşır. Bu işlem kene zehirli değilse yapılabilir.

-Cilde kan emmek için yapışan keneler kolaylıkla ayrılmazlar. Zorla alınmak istenirse, baş kopabilir. Zeytinyağı kenenin üzerine dökülürse kene kendini deriden çeker, ama tam çıkmaz.

Bulunduğu yerler: Hayvan barınakları ve hayvanların üzerinde, Su kenarları ve otlak şeklindeki yerlerde, Çalı, çırpı ve gür ot bulunan yerlerde, çayırlarda yaşarlar

KORUNMA VE MÜCADELE YOLLARI:

-Çalı, çırpı ve gür ot bulunan yerlerden uzak durulmalı, bu gibi yerlere çıplak ayakla veya kısa giysilerle girilmemelidir.

-Piknik amaçlı olarak su kenarları ve otlak şeklindeki yerlerde bulunanlar döndüklerinde, mutlaka üzerlerinde kene olup olmadığını kontrol etmeli ve kene varsa usulüne uygun olarak vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

-Ormanlarda çalışan işçiler ve ava çıkanlar lastik çizme giymeli veya pantolonlarının paçalarını çorap içine almalıdırlar.

-Hasta ve hastanın salgıları ile temas sırasında mutlaka önlem alınmalı, eldiven, önlük, gözlük, maske kullanılmalıdır.

-Hayvanlardaki kenelerle mücadele edilmeli, hayvanlar kenelere karşı ilaçlanmalıdır.

-Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda bulunulması durumlarında, vücutta kene olup olmadığı belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Bu tür yerlere gidildiğinde mümkünse çizme giyilmelidir.

-Hasta olan kişilerin kullandığı malzemeler ve tuvaletler dezenfekte edilmelidir.

-Yeşil alanlara giderken böcek kaçırıcı sıvı ve jeller cilde sürülebilir veya giysilere emdirilebilir. Bu maddelerin az da olsa sağlık sakıncaları olduğu dikkate alınmalıdır. Hayvan besliyorsanız hayvanlarınızı dolaştırırken onlara da bu sıvılardan sürebilirsiniz.

-Ekosistem Çökerken: "Keneler"e Karşı "Kuşlar-Karıncalar" Neyi Çözer?

-Prof.Dr.Reşit Mıstık: "Her Kene Isırığı Korkutmamalı!"

-KKKA Hastalığı"nı Tanıyalım!