LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Köpek Isırmaları

Her  köpek ısırması tehlike değildir, özellikle hayvanın sahibi var ve aşısı düzenli yapılmışsa korkmaya gerek yoktur. Ancak hayvan durup dururken saldırmışsa, ağzından salya akıyorsa, sahibi belli değilse ve ısırıp kaçmışsa, o zaman hemen gerekli önlemler alınmalıdır. Çünkü kuduz hastalığının henüz tedavisi yoktur ve antibiyotikler  etkisizdir. Tek önlem,  ısırma sonrası yapılacak aşı ve duruma göre serum uygulanmasıdır. 

Hayvanların ısırıklarıyla ağızlarında bulunan mikroplar vücudumuzdaki derin dokulara kadar ulaşır.

Hayvanın aşılı olup olmaması, ısırma sonrasında ne kadar süre geçtiği ve ısırılan kişinin kuduz ve tetanos aşılarının olup olmadığı önemlidir.

Isırılmak suretiyle meydana gelen yaranın tehlikesi; yaranın büyüklüğüne ısırılan bölgenin özelliğine ve ısıran köpeğin hastalıklı olup olmadığına göre değişir. Özellikle ısıran köpeğin kuduz olması, hastalığın bulaşması bakımından hayati önem taşır.

Isırılan bölge incelenir ve yara var mı araştırılır. Çünkü hayvanın tükürüğünde bulunan virüs, ancak cilt bütünlüğü bozulduğunda vücuda girerek sinir sistemine ulaşır. Isırılan yerde bir veya birkaç diş izi olabileceği gibi geniş doku kayıpları ile birlikte parçalı yaralar da meydana gelebilir.

KÖPEK ISIRMASINDA BELİRTİLER

-Doku yaralanması, ısırılan bölgede deri bütünlüğü bozulması.
-Ağrı ve şişme vardır.
-Kanama vardır.

KÖPEK ISIRMASINDA  İLK YARDIM

-Hafif yaralanmalarda yara 5 dakika süreyle, bol soğuk su ve sabun ile köpürterek yada serum fizyolojikle yıkanır. Virüsün yüzeyindeki lipid (yağ) yapı sabun ile eriyeceğinden virüs inaktive olur. Bu uygulama ile yüzeysel yaralanmalarda kuduz riski %90 oranında azalmaktadır. Mümkünse yara, potasyum permanganatlı su ile yıkanır.

-Yaralı bölge antiseptikli solüsyonla temizlenir. Eğer tendürdiyot veya zefiran bulunamazsa yara, bol sabunlu su ile temizlendikten sonra kibrit çöpü veya sivriltilmiş bir tahta parçası, nitrik asit veya asit feniğe batırılarak tek tek diş izleri koterize edilir.

-Ciddi yaralanma ve kanama varsa yaraya temiz bir bezle basınç uygulanarak kanama durdurulmalıdır.  Dikiş attırılmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna kuduz aşısı ve yara tedavisi için başvurulmalıdır. Ölü dokular temizlenir. Steril gazlı bezle kapatılır.

-Sıkan mücevher veya giysi varsa çıkartılır.

-Isırılan kol veya bacak hareket etmeyecek şekilde sabitlenir ve hastaneye götürülür.

-Yılan ısırmalarmdaki gibi turnike tatbik edilmez, çünkü kuduz etkeni olan virüs, kan yoluyla değil sinir yoluyla yayılır. Önemli olan, yaralanmanın ilk dakikalarında yara bakımının iyi yapılarak kuduz virüsünün sinirlere yerleşmesine mani olmaktır.

KÖPEK ISIRMASINDA ALINACAK TEDBİRLER

Kuduz: Yarasa ısırmasından, yalamasından ya da yarasaların dolaştığı mağaranın havasının solunmasından bulaşmaktadır. Kuduz olan köpek, ağzını kapamakta güçlük çeker. Kuyruğunu bacaklarının arasına alır. Salyası akar. Etrafa saldırır. Sudan korkar, gözleri şaşı gibi olur. Göz bebeği düzensiz büyüklüktedir.

Köpeğin hangi koşulda ısırdıği önemlidir. Provakasyon sonucunda mı  yoksa durup dururken mi?

-Köpeğin kimin olduğu, aşılı olup olmadığı saptanır. Köpeğin sahibi varsa, adres ve telefon numarası alınır.

-Köpek şimdi nerede? Sahibinde mi? Kaçtı mı? Sahipsizse karantinaya alınması için girişim yapıldı mı? Köpeğin gözaltına alınması, kuduz olup olmadığının saptanması açısından önemlidir.

-Isıran köpek, öldürülmeden müşahede altında tutulur, kuduz şüphesi varsa başka insanlara temas etmemesine özen gösterilir. Yakalanan hayvan 12 gün yiyecek-içecek verilerek gözetim altında tutulur; eğer 12 gün içinde kudurmaz veya ölmezse, kuduz değildir.  Aşı başlanmışsa devam edilmesine gerek yoktur.

-Hayvan kudurmuş, kaybolmuş veya ölmüş ise derhal hastaneye başvurup aşılanmaya başlanmalıdır. Kuduz aşısı ısırılmaya maruz kalındığı gün 0. gün, 3. gün ve 7. günde yapılır gerek görüldüğü takdirde son aşıdan bir hafta sonra tekrar bir doz daha yapılır.

-Köpek öldürülmüşse, beynini zedelememeye dikkat edilmelidir. Köpeğin kuduz olup olmadığının anlaşılması da beyinde Negri cisimcikleri denen hastalığa has bulgunun tespit edilmesi ile olur.

-Köpek ısırma olayı sırasında ya da karantina süresi içinde ölürse köpeğin başı antiseptik solüsyon ile ıslatılmış bir beze sarılarak ilgili laboratuara gönderilmelidir. 

-Kuduz şüphesi olan durumlarda mutlaka durum polise ve ilgili sağlık kuruluşuna haber verilmelidir.