LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Mantar Zehirlenmesi

Özel olarak yetiştirilmiş mantarlar dışında, diğer tüm mantarların besin maddesi olarak yenmesiyle zehirlenmeler meydana gelir. Türkiye'de Amanita phalloides (Amatoksin) ve Amanita muscarina (muskarin) türlerindeki mantar zehirlenmelerine sık rastlanır. Bu nedenle, doğadan toplanmış mantarlar değil, kültür mantarı olarak bilinen bakkaldan, marketten alınan mantarlar rahatlıkla yenilebilir.

Amanita muscaria mantarı, sindirim ve sinir sistemleri üzerinde etki gösterir. Amanita phalloides mantarının ise başta karaciğer, böbrek ve kalp olmak üzere bütün doku hücrelerinde zehirli etkisi vardır. Amanita phalloides toksini ısıya duyarlıdır. Bu yüzden ancak mantarı çiğ olarak yemekle zehirlenme belirtileri ortaya çıkar.

BELİRTİLERİ

Bulantı kusma, karın ağrısı, ishal, dolaşım sistemi yetmezliği ve depresyon görülür. Karaciğer ve böbrek yetmezliği hastayı ölüme götürür.

Amanita muscaria zehirlenmesi:

Mantarı yedikten yaklaşık 20 dakika sonra klinik belirtiler ortaya çıkar. Huzursuzluk, bilinç bulanıklığı, susama hissi, salya artışı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal. Göz bebeklerinde daralma. Kalp atımlarının yavaşlaması. Titreme, havale, şiddetli kas kasılmaları. Şok-koma.

Amanita phalloides zehirlenmesi:

Klinik belirtilerin ortaya çıkışı 12-24 saat gecikebilir.

Baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, depresyon, şiddetli kas kasılmaları, havale, karın ağrısı, bulantı, kanlı kusma ve kanlı ishal, ağrılı karaciğer büyümesi, sarılık , çok az idrar çıkarma veya hiç idrar çıkaramama. Akciğer ödemi.

İLK YARDIM

Hasta bol su içirilerek kusturulur. Müshil verilerek barsaklarda boşaltılır. İmkan varsa mide lavajı yapılır. Tıbbi tedavi yapılır.