LOKMAN HEKİM

Şifalı Bitkiler

Sağlıklı Yaşam

Mineraller

Vitaminler

Hastalıklar

İlk Yardım

sifali bitkiler
Zehirli Örümcek Isırması

Bilinen en zehirli örümcek türü tarantuladır. Karadul olarakta bilinir, kuvvetli zehri ve iri yapısı ile insanları ve kendinden çok büyük hayvanları öldürebilir.

Koyu renkli örümcekler daha zehirlidir, ama beyaz rekli olupta çok zehirli olan örümceklerde vardır.

Örümceğin zehirli olup olmaması türüne göre değişir. Simsiyah renge sahip bir vücudu vardır ve karnında, kum saati biçiminde kırmızı bir işaret bulunmaktadır. Bu türün dişisinden daha çok kaçınmak gerekir. Bunların erkekleri ısırmazlar.

Genelde tropikal alanlarda olan örümcekler zehirlidir. Hatta ısırması sonucunda ölüme neden olabilir.
Kara örümcek (Latrodectus mactans) 1.5 cm. büyüklükte parlak ve siyah renktedir. Kahverengi örümcek (Laxosceles reclusa) uzun bacaklı ve vücudu ortalama 1 cm. civarındadır. Her iki tür de genelde karanlık köşelerde saklanır. Kara örümcek ıslak yerleri sever (yaş odun kümeleri, ıslak toprak birikintileri gibi). Kahverengi örümcek ise kuru çevreleri tercih eder. Kara örümceğin ısırığı çok ufak iğne batması gibi bir his verir. Bazen ısırılan kişi bunu hissetmez. Başlangıçta önce hafif bir şişme ve belli belirsiz kırmızı noktacıklar oluşur. Fakat birkaç saat içinde şiddetli bir ağrı ve sertlik belirir.

Zehirli örümcekler sokarak ya da zehirlerin gıda maddelerine karışması ile zehirlenmelere sebep olur. Tozlu, kirli bina köşelerinde odun ve kereste yığınları arasında bulunur.

BELİRTİLER

Sokulan yerde ağrı, batının (karın bölgesi) sertleşmesi ve şiddetli karın ağrısı, siyanoz, dispne vardır. Hastada bulantı, kusma, üşüme, titreme, ateş, terleme ve kramp görülür.

Isırık nadiren ölüme neden olur. Kahverengi örümceğin ısırığı önce hafif bir sızı sonra ısırık çevresinde kırmızılık ve 8 saat içinde şiddetli bir karın ağrısı yapar. Isırığın çevresinde içi sıvı dolu bir sivilce belirir, sivilcenin derisi düşer ve kötü, derin bir yara bırakır. Vücudun reaksiyonu hafif ateş ve bulantıdan büyük halsizlik haline kadar değişebilir.

İLK YARDIM

Kara örümcek, kahverengi örümcek veya akrep sokarsa veya Hymenoptera ailesinden böcek ısırmalarına alerji varsa derhal acil yardım istenmelidir. Acil yardım çağrısı yapılmadan önce aşağıdaki önlemler alınmalıdır.

Aynen yılan ısırması gibi tedavi edilmelidir.

1-Isırılan yere artı biçiminde bir kesit yapılmalı ve buradan zehir emilerek alınmalıdır.
Isırık kolda veya bacaktaysa, eklemin üstünden (yara ile kalp arasında) sarılır. Bu zehirin yayılmasını durduracak veya yavaşlatacaktır. Sargı derinin hemen altındaki kanın akmasını yavaşlatacak kadar sıkı fakat kol veya bacaktaki kan dolaşımını engellemeyecek kadar da gevşek sarılmalıdır.

2-Isırığın üzerine soğuk suyla ıslatılmış bir bez konur. Buz ve yara üzerine yemek sodası eritilmiş suyla ıslatılmış bir bez konursa ağrı azalabilir.

3-Isırıınlan yerin daha üst seviyesine sıkı bir bandaj (turnike) konmalı ve bu sıkılma geriye dönüş kan akımına engel olabilecek ölçüde olmalıdır. Nabız atışı devam etmelidir. Sargı 5 dakika sonra açılmalı, kol ve bacak yere doğru sallanır bir durumda bırakılmalı.

4-Zehirli örümcek ısırmasına iyi gelen ilâçlar mevcut olduğundan vakit kaybetmeden hastanın doktora götürülmesi veya doktor getirilmesi gereklidir.

5-Isırılan kişi fizikî hareketler yapmaktan kaçınmalıdır. Derhal acil yardım çağrılmalıdır.

Örümceğin soktuğu yere lokal olarak amonyak veya permanganat sürülür. Karbonat eriği veya sirke de aynı amaçla kullanılır.

Tıbbi tedavi uygulanır.